Herman Corell, 1913

Birth October 20, 1913 18
Alias
Herman Correll

Christening November 9, 1913 18 (aged 20 days)
Occupation
Lystryk-elev i 1930

Birth of a half-brotherWilliam Mogens Hansen
December 14, 1916 (aged 3 years)
Christening of a half-brotherWilliam Mogens Hansen
June 24, 1917 (aged 3 years)
Birth of a half-brotherNiels Hansen
May 8, 1920 (aged 6 years)
Christening of a half-brotherNiels Hansen
December 26, 1920 (aged 7 years)
Death of a maternal grandmotherAgnes Alma Christine Larsen
December 31, 1945 (aged 32 years)
Burial of a maternal grandmotherAgnes Alma Christine Larsen
May 5, 1946 (aged 32 years)
Death of a fatherIb ukendt

Death of a motherAnny Caroline Henriette Corell

Death

Family with parents
father
mother
1895
Birth: September 4, 1895 29 26Nordre Frihavnsvej 34, Kbh.
Death:
Divorce Divorce1913Forlovelsen ophævet
10 months
himself
1913
Birth: October 20, 1913 18Rigshospitalet, Kbh.
Death:
Mother’s family with Frederik William Aage Hansen
step-father
1890
Birth: December 9, 1890Lægeforeningens Boliger A.a.6, Kbh.
Death:
mother
1895
Birth: September 4, 1895 29 26Nordre Frihavnsvej 34, Kbh.
Death:
half-brother
1916
Birth: December 14, 1916 26 21Fredensgade 16, Kbh.
Death:
3 years
half-brother
1920
Birth: May 8, 1920 29 24Fredensgade 16, Kbh.
Death:
half-sister
Alice Corell
Shared note

ID 28-5a3a: Herman Corell

alias Herman Correll

Født: 20-10-1913 på Rigshospitalet, Kbh. og døbt 09-11-1913 i Rigshospitalets kirke, Kbh. - søn af (ID 28-5a3) Anny Caroline Henriette Corell, fabriksarbejderske på 18-årig, boende i Kbh. Anmærkning: Moderen opholdt sig 10-mdrs.dagen i Gl. Lægeforeningens Boliger G15 i hjemmet. Oph. Ib ? Kilde: KB-opslag 27, nr. 1069. Barn nr. 1167B. Mor nr. 1193B. Rigshospitalet. År 1913-1914. KB_1892_076A_3_018_0027a-FM.

Konfirmeret 23-10-1927: Herman Corell, f. 20-10-1913 og døbt 09-11-1913 på Rigshospitalet - søn af ugift Anny Caroline Henriette Corell, boende Lægeforeningens Boliger G15, Østerbro 57, Kbh - bliver konfirmeret 23-10-1927 i Skt. Jakobskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 134, nr. 93a. Skt. Jakob. År 1920-1920. KB_1892_023_3_027_0131a-CD.

Erhverv: Lystryk-elev på Kbhvns. Rådhus i 1930

Folketællinger:

FT-1916: Lægeforeningens Boliger G15, Østerbro 57, Kbh. Matr. 157B, Udenbys Klæde kvarter, Skt. Jakobs Kirkes rode: Agnes Alma Christine Corell, f. 09-01-1869 i Kbh., enke, husmor, fabriksarbejderske ID 28-5a3: Anny Caroline Henriette Corell, f. 04-09-1893 i Kbh., datter, skotøjsarbejder >> ID 28-5a3a: Herman Corell, f. 20-10-1913 i Kbh., 3 år, dattersøn (søn af Anny Caroline Henriette Corell) Kilde: FT-opslag 348-349, Lægeforeningens Boliger G15, Østerbro 57, Kbh. FT1916_08089_01565

FT-1921: Lægeforeningens Boliger G15, Østerbro 57, Kbh. Matr. 157B, Udenbys Klæde kvarter, Skt. Jakobs Kirkes rode: Agnes Alma Christine Correll, f. 09-01-1869 i Kbh., enke, husmor, fabriksarbejderske >> ID 28-5a3a: Herman Correll, f. 20-10-1913 i Kbh., ugift, dattersøn (søn af Anny Caroline Henriette Corell) Kilde: FT-opslag 150. Lægeforeningens Boliger G15, Østerbro 57, Kbh. FT1921_00061_00629.

FT-1925 - 5. nov.: Lægeforeningens Boliger G15, Østerbro 57, Kbh. Matr. 157B, Udenbys Klæde kvarter, Skt. Jakobs Kirkes rode: Agnes Alma Christine Correll, f. 09-01-1869 i Kbh., enke, husmor, fabriksarbejderske >> ID 28-5a3a: Herman Correll, f. 20-10-1913 i Kbh., ugift, dattersøn (søn af Anny Caroline Henriette Corell) Kilde: FT-opslag 391. Lægeforeningens Boliger G15, Østerbro 57, Kbh. FT1925_0489_00546.

FT-1930 - 5. nov.: Lægeforeningens Boliger G15, Østerbro 57, Kbh. stuen, Udenbys Klæde kvarter, Skt. Jakobs Kirkes rode: Agnes Alma Christine Correll, f. 09-01-1869 i Kbh., enke, husmor, fabriksarbejderske hos Levin, Islands Brygge, Kbh. >> ID 28-5a3a: Hermann Correll, f. 20-10-1913 i Kbh., ugift, slægtning (søn af Anny Caroline Henriette Corell), lystryk-elev på Københavns Rådhus Kilde: FT-opslag 355. FT1930_00461_00473