Anna Ragnhild Emilie Lunge, 18891972 (aged 82 years)

Name
Anna Ragnhild Emilie /Lunge/
Birth June 16, 1889
Alias
Anna Lunge

Adoption July 30, 1889 (aged 1 month)
Christening July 30, 1889 (aged 1 month)
Death of a maternal grandfatherJørgen Jesper Correll
May 16, 1909 (aged 19 years)
Burial of a maternal grandfatherJørgen Jesper Correll
May 20, 1909 (aged 19 years)
Death of a motherElise Frederikke Corell
November 18, 1910 (aged 21 years)
Burial of a motherElise Frederikke Corell
November 24, 1910 (aged 21 years)
MarriagePoul Sixtus HingelView this family
January 1, 1913 (aged 23 years)
Birth of a half-brotherNiels Jørgen Christian Liunge
December 7, 1914 (aged 25 years)
Adoption of a half-brotherNiels Jørgen Christian Liunge
March 17, 1915 (aged 25 years)

Christening of a half-brotherNiels Jørgen Christian Liunge
April 1, 1915 (aged 25 years)
Death of a fatherFrederik Valdemar Oscar Lunge
January 12, 1928 (aged 38 years)
Burial of a fatherFrederik Valdemar Oscar Lunge
January 17, 1928 (aged 38 years)
Death of a husbandPoul Sixtus Hingel
May 5, 1955 (aged 65 years)
Burial of a husbandPoul Sixtus Hingel
May 12, 1955 (aged 65 years)
Death of a motherAnna Christine Riege

Death June 4, 1972 (aged 82 years)
Burial June 12, 1972 (8 days after death)
Family with parents
father
18481928
Birth: September 29, 1848 32 33Ringsted
Death: January 12, 1928Kommunehospitalet, Kbh.
mother
Petrine Vilhelmine Correll, Anna J. Jacobine Correll f. Holm, Elise Frederikke Correll
18501910
Birth: February 10, 1850 30 35Sorø, Alsted sogn
Death: November 18, 1910Elias sogn, Kbh.
Marriage MarriageMarch 31, 1878Sorø kirke
5 months
elder sister
18781878
Birth: September 7, 1878 29 28Rolighed 29, Sorø Købstad
Death: September 24, 1878Rolighed 29, Sorø Købstad
11 years
herself
18891972
Birth: June 16, 1889Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: June 4, 1972Skt. Jakobs kirke, Sions sogn
Family with parents
mother
1864
Birth: February 29, 1864 21 23Helligånds sogn, Kbh.
Death:
herself
18891972
Birth: June 16, 1889Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: June 4, 1972Skt. Jakobs kirke, Sions sogn
Father’s family with Ellen Wael
father
18481928
Birth: September 29, 1848 32 33Ringsted
Death: January 12, 1928Kommunehospitalet, Kbh.
step-mother
18851975
Birth: July 12, 1885Maribo
Death: June 19, 1975Roskilde
half-brother
19142001
Birth: December 7, 1914Rigshospitalet, Kbh.
Death: August 21, 2001Frederikssund sygehus
Family with Poul Sixtus Hingel
husband
18871955
Birth: April 6, 1887St. Kongensgade 13, Kbh.
Death: May 5, 1955Båstad, Sverige
herself
18891972
Birth: June 16, 1889Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: June 4, 1972Skt. Jakobs kirke, Sions sogn
Marriage MarriageJanuary 1, 1913Holmens kirke, Kbh.
Shared note

Anna Ragnhild Emilie Lunge

alias Anna Lunge

Født: 16-06-1889 på Fødselsstiftelsen i Kbh. (barn nr. 367) - datter af Anna Christina Riege (mor nr. 358) på 25 år f. 29-02-1864 i Helligånds sogn. Anna Ragnhild Emilie Lunge bliver døbt 30-07-1889 på Den Kgl. Fødselsstiftelse. Hun bliver adopteret ved kgl. bevilling af 22-07-1890 af ægteparret fabrikant Frederik Valdemar Oscar Lunge og (ID 14-2) hustru Elise Frederikke f. Corell. Kilde: KB-opslag 135. Side 133. Barn nr. 367. Mor nr. 358. Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. År 1886-1891.

Konfirmeret 27-03-1904: Anna Ragnhild Emilie Lunge, f. 16-06-1889 på Fødselsstiftelsen i Kbh. og døbt 30-07-1889 samme sted, bliver konfirmeret 27-03-1904 i Holmens kirke, Kbh. Datter af læderfabrikant Frederik Valdemar Oscar lunge og hustru Elise Frederikke f. Corell, Vesterbrogade 62, 2. sal. Anna går da på Frk. Kruses skole. Kilde: KB-opslag 31, nr. 1. Holmens sogn, Kbh. År 1902-1912. KB_1892_021_3_117_0030a-CP

Gift 01-01-1913: Ungkarl, revisor Poul Sixtus Hingel på 25 år, boende Forhåbningsholms Alle 49, 2. sal, Kbh. (f. 06-04-1887 og døbt 30-05-1887 i Skt. Pauls kirke, søn af galanterihandler Jens Sofus Nielsen (nu: Hingel) og hustru Ingerline Ottomine Hingel f. Knudsen) gifter sig 01-01-1913 i Holmens kirke, Kbh. med pigen (ugift) Anna Ragnhild Emilie Lunge på 23 år, boende Vesterbrogade 62, 3. sal, Kbh. (f. 16-06-1889 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. og døbt 30-07-1889 samme sted, adoptivdatter af fabrikant Frederik Valdemar Oscar Lunge og hustru Elise Frederikke Lunge f. Corell. Lyst for dem i Eliaskirken, Kbh. Forlovere: Brudens fader, fabrikant Frederik Valdemar Oscar Lunge, Vesterbrogade 62, 3. sal og brudgommens far, bogholder J. S. Hingel, Forhåbningsholms Alle 49 (ved sin underskrift af 19-11-1912). Kilder: KB-opslag 86, nr. 224. Holmens sogn. År 1911-1916. KB_1892_021_3_123_0085a-V. Se også vielser/Lysning i Eliaskirken: KB-opslag 118. side 110. Elias sogn, Kbh. År 1908-1918. KB_1892_050_3_005_0110a-V.

Levned: Anna var en "kunstnertype", der omgikkes og støttede kunstnere.

Død 04-06-1972: Anna Ragnhild Emilie Hingel f. Lunge dør 04-06-1972 på Kommunehospitalet eller Rigshospitalet, Kbh. og bliver begravet 12-06-1972 fra Skt. Jakobs kirke, Kbh. på Vestre kirkegård. Adresse ved død: Marskensgade 4, 5.tv. København, Skt. Jakobs sogn. Note: Anna led af Parkinsons syge. Kilde: (ID 14-2c1) Marianne Liunge Kaae og Jakob Kaae.

Parret er barnløse.

Parret oprettede et legat, der hedder: "Revisor Poul Sixtus Hingel og ægtefælle Anna Lunge's Legat" Kilde: (ID 14-2c1) Marianne Liunge Kaae og Jakob Kaae.