Christine Jensen, 18151848 (aged 33 years)

Birth about 1815

Alias
Christine Liunge f. Jensen

MarriageMads Frederik LiungeView this family
May 23, 1846 (aged 31 years)
Birth of a sonFrederik Valdemar Oscar Lunge
September 29, 1848 (aged 33 years)
Christening of a sonFrederik Valdemar Oscar Lunge
December 10, 1848 (aged 33 years)
Death after 1848 (aged 33 years)
Family with Mads Frederik Liunge
husband
18161857
Birth: August 15, 1816 34 25Køng by og sogn, Hammer, Præstø amt
Death: August 6, 1857Trinitatis sogn, Kbh.
herself
18151848
Birth: about 1815
Death: after 1848muligvis i Ringsted
Marriage MarriageMay 23, 1846Herlufmagle kirke, Tybjerg herred
2 years
son
18481928
Birth: September 29, 1848 32 33Ringsted
Death: January 12, 1928Kommunehospitalet, Kbh.
Mads Frederik Liunge + Kirstine Gudmundsen
husband
18161857
Birth: August 15, 1816 34 25Køng by og sogn, Hammer, Præstø amt
Death: August 6, 1857Trinitatis sogn, Kbh.
partner’s partner
Marriage Marriageabout 1850
16 months
step-daughter
1851
Birth: April 26, 1851 34Nørrebro 171, Kbh.
Death:
Mads Frederik Liunge + Maren Pedersen
husband
18161857
Birth: August 15, 1816 34 25Køng by og sogn, Hammer, Præstø amt
Death: August 6, 1857Trinitatis sogn, Kbh.
partner’s partner
1825
Birth: about 1825Kastrup sogn, Hammer h, Præstø amt
Death:
Marriage MarriageFebruary 19, 1854Frederiksberg kirke
16 months
step-son
1855
Birth: June 19, 1855 38 30København, Trinitatis sogn
Death:
Shared note

Christine Jensen

alias Christine Liunge f. Jensen

Født: ca. 1815

Gift 23-05-1846: Mads Frederik Liunge gifter sig den 23-05-1846 i Herlufmagle Kirke med Christine Jensen, født ca. 1815 af Ringsted: "Ungkarl og murersvend Mads Frederik Liunge på 30 år viet 23-05-1846 i Herlufmagle kirke til pigen Christine Jensen på 31 år." Kilde: KB-opslag 143, nr. 4. Herlufmagle sogn, Tybjerg herred, Præstø amt.

Død: efter 1848. Christine Liunge f. Jensen dør formentligt ret hurtigt efter at have født sønnen Oscar.

Svogeren Peter Lunge og dennes hustru Karen Marie Christensdatter tager sig af deres forældreløse nevø Oscar Lunge, da Mads Frederik Liunge dør 06-08-1857, 40 år gl. i Trinitatis sogn, Kbh. Oscar er da næsten 9 år gl.