Maren Pedersen, 1825

Birth about 1825
Alias
Maren Liunge f. Pedersen

MarriageMads Frederik LiungeView this family
February 19, 1854 (aged 29 years)
Birth of a sonFrederik Hans Liunge
June 19, 1855 (aged 30 years)
Christening of a sonFrederik Hans Liunge
September 2, 1855 (aged 30 years)
Death of a husbandMads Frederik Liunge
August 6, 1857 (aged 32 years)
Burial of a husbandMads Frederik Liunge
August 10, 1857 (aged 32 years)
Death

Family with Mads Frederik Liunge
husband
18161857
Birth: August 15, 1816 34 25Køng by og sogn, Hammer, Præstø amt
Death: August 6, 1857Trinitatis sogn, Kbh.
herself
1825
Birth: about 1825Kastrup sogn, Hammer h, Præstø amt
Death:
Marriage MarriageFebruary 19, 1854Frederiksberg kirke
16 months
son
1855
Birth: June 19, 1855 38 30København, Trinitatis sogn
Death:
Mads Frederik Liunge + Christine Jensen
husband
18161857
Birth: August 15, 1816 34 25Køng by og sogn, Hammer, Præstø amt
Death: August 6, 1857Trinitatis sogn, Kbh.
partner’s partner
18151848
Birth: about 1815
Death: after 1848muligvis i Ringsted
Marriage MarriageMay 23, 1846Herlufmagle kirke, Tybjerg herred
2 years
step-son
18481928
Birth: September 29, 1848 32 33Ringsted
Death: January 12, 1928Kommunehospitalet, Kbh.
Mads Frederik Liunge + Kirstine Gudmundsen
husband
18161857
Birth: August 15, 1816 34 25Køng by og sogn, Hammer, Præstø amt
Death: August 6, 1857Trinitatis sogn, Kbh.
partner’s partner
Marriage Marriageabout 1850
16 months
step-daughter
1851
Birth: April 26, 1851 34Nørrebro 171, Kbh.
Death:
Shared note

Maren Pedersen

alias Maren Liunge f. Pedersen

Født: ca. 1825 i Kastrup sogn, Hammer herred, Præstø amt

Gift 19-02-1854: Enkemand Mads Frederik Liunge gifter sig 19-02-1854 i Frederiksberg kirke med Maren Pedersen, født ca. 1825 i Kastrup sogn, Præstø amt: "Ungkarl Mads Frederik Liunge på 37 år af Kbh. og pigen Maren Pedersen på 29 år af Frederiksberg viet 19-02-1854 i Frederiksberg kirke." Kilde: KB-opslag 163, nr. 11. Frbg., Sokkelund, Kbh. amt.

Folketælling:

FT-1860: Lygten 171. Matr. Nr. 113A-172NO. Udenbys klædebo kv. del 1. København Kilde: Nye Bredgade, Udenbyes Klædebo. Matr. No. 171, No.6.O.5, nyt løbe No. 6. Side 374, FT-opslag 252-253-254. FT1860_00006_00386: >> Maren Liunge, 37 år, enke, f. i Kastrup ved Vordingborg, Vadsk, husmoder Amalie Liunge, 9 år, ugift, f. i Kbhvn., hendes datter Hans Liunge, 5 år, ugift, f. i Kbhvn., hendes søn