Gudmundine Eleonora Amalie Liunge, 1851

Name
Gudmundine Eleonora Amalie /Liunge/
Birth April 26, 1851 34
Alias
Gudmundine Eleonora Amalie Poulsen f. Liunge

Christening July 20, 1851 34 (aged 2 months)
Death of a motherKirstine Gudmundsen
about 1853 (aged 1 year)
Marriage of a parentMads Frederik LiungeMaren PedersenView this family
February 19, 1854 (aged 2 years)
Birth of a half-brotherFrederik Hans Liunge
June 19, 1855 (aged 4 years)
Christening of a half-brotherFrederik Hans Liunge
September 2, 1855 (aged 4 years)
Death of a fatherMads Frederik Liunge
August 6, 1857 (aged 6 years)
Burial of a fatherMads Frederik Liunge
August 10, 1857 (aged 6 years)
MarriageNiels PoulsenView this family
September 28, 1873 (aged 22 years)
Death of a half-brotherFrederik Valdemar Oscar Lunge
January 12, 1928 (aged 76 years)
Burial of a half-brotherFrederik Valdemar Oscar Lunge
January 17, 1928 (aged 76 years)
Death

Family with parents
father
18161857
Birth: August 15, 1816 34 25Køng by og sogn, Hammer, Præstø amt
Death: August 6, 1857Trinitatis sogn, Kbh.
mother
Marriage Marriageabout 1850
16 months
herself
1851
Birth: April 26, 1851 34Nørrebro 171, Kbh.
Death:
Father’s family with Christine Jensen
father
18161857
Birth: August 15, 1816 34 25Køng by og sogn, Hammer, Præstø amt
Death: August 6, 1857Trinitatis sogn, Kbh.
step-mother
18151848
Birth: about 1815
Death: after 1848muligvis i Ringsted
Marriage MarriageMay 23, 1846Herlufmagle kirke, Tybjerg herred
2 years
half-brother
18481928
Birth: September 29, 1848 32 33Ringsted
Death: January 12, 1928Kommunehospitalet, Kbh.
Father’s family with Maren Pedersen
father
18161857
Birth: August 15, 1816 34 25Køng by og sogn, Hammer, Præstø amt
Death: August 6, 1857Trinitatis sogn, Kbh.
step-mother
1825
Birth: about 1825Kastrup sogn, Hammer h, Præstø amt
Death:
Marriage MarriageFebruary 19, 1854Frederiksberg kirke
16 months
half-brother
1855
Birth: June 19, 1855 38 30København, Trinitatis sogn
Death:
Family with Niels Poulsen
husband
1844
Birth: about 1844Lynge Mark
Death:
herself
1851
Birth: April 26, 1851 34Nørrebro 171, Kbh.
Death:
Marriage MarriageSeptember 28, 1873Frederiksberg kirke
Shared note

Gudmundine Eleonora Amalie Liunge

alias Gudmundine Eleonora Amalie Poulsen f. Liunge

Født: 26-04-1851 på Nørrebro 171, Kbh. og døbt 20-07-1851 i Trinitatis kirke, Kbh. - datter af Mads Frederik Liunge, murersvend og hustru Kirstine Gudmundsen, boende Nørrebro 171, Kbh. Kilde: KB-opslag 260, nr. 190. Trinitatis. År 1850-1853. KB_012_2_006_K09-26-A.

Gift 28-09-1873: Enkemand efter 1. ægteskab, Niels Poulsen, 30 år gl., værtshusholder af Vesterbrogade 19, Frbg., gifter sig 28-09-1873 i Frederiksberg kirke med pigen Gudmundine Eleonora Amalie Liunge på 22 år, af Vesterbrogade 19, Frbg. Kilde: KB-opslag 240, nr. 322. Frederiksberg. År 1870-1874. KB_064_2_036_K09-01-A.

Folketællinger:

FT-1860: Lygten 171. Matr. Nr. 113A-172NO. Udenbys klædebo kv. del 1. København Kilde: Nye Bredgade, Udenbyes Klædebo. Matr. No. 171, No.6.O.5, nyt løbe No. 6. Side 374, , FT-opslag 252-253-254. FT1860_00006_00386: Maren Liunge, 37 år, enke, f. i Kastrup ved Vordingborg, Vadsk, husmoder Amalie Liunge, 9 år, ugift, f. i Kbhvn., hendes datter Hans Liunge, 5 år, ugift, f. i Kbhvn., hendes søn

FT-1880: København (Staden), Godthaabsvej, Frederiksberg, 26, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D2776: Niels Poulsen, 35, Gift, husfader, sporvogncondukteur, Lynge Mark Gudmundine Eleonora Amalie Poulsen, 28, Gift, husmoder, Kjøbenhavn NB! Tilrettet efter originalen. Kilde: FT-1880, FT-opslag 3. Godthaabsvej 3, Frbg. FT1880_10122_00217.