Elise Augusta Sonntag, 1857

Birth October 2, 1857 34 31
Alias
Elise Augusta Nannsen f. Sonntag

Christening June 27, 1858 35 32 (aged 8 months)
Birth of a sisterAuguste Magdalene Sonntag
March 24, 1859 (aged 1 year)
Christening of a sisterAuguste Magdalene Sonntag
August 4, 1859 (aged 1 year)
Birth of a sisterDagmar Ingeborg Sonntag
October 23, 1860 (aged 3 years)
Christening of a sisterDagmar Ingeborg Sonntag
September 5, 1861 (aged 3 years)
Birth of a sisterMaja Mathilde Marie Sonntag
March 24, 1862 (aged 4 years)
Christening of a sisterMaja Mathilde Marie Sonntag
August 8, 1862 (aged 4 years)
Birth of a brotherChristian Alfred Sonntag
July 22, 1864 (aged 6 years)
Christening of a brotherChristian Alfred Sonntag
January 8, 1865 (aged 7 years)
Death of a brotherChristian Alfred Sonntag
October 12, 1865 (aged 8 years)
Burial of a brotherChristian Alfred Sonntag
October 15, 1865 (aged 8 years)
Death of a fatherJoseph Johann Wilhelm Sonntag
February 6, 1866 (aged 8 years)
Death of a sisterAuguste Magdalene Sonntag
March 6, 1867 (aged 9 years)
Burial of a sisterAuguste Magdalene Sonntag
March 10, 1867 (aged 9 years)
Marriage of a parentNiels Christian AndersenWilhelmine Bolette HeitmannView this family
May 14, 1870 (aged 12 years)
MarriageCarl Nicolai NannsenView this family
June 19, 1877 (aged 19 years)
Birth of a sonAlfons Hans Vilhelm Nannsen
June 6, 1878 (aged 20 years)
Christening of a sonAlfons Hans Vilhelm Nannsen
July 14, 1878 (aged 20 years)
Death of a motherWilhelmine Bolette Heitmann
after 1906 (aged 48 years)

Death of a brotherCaesar Wilhelm Sonntag
November 19, 1932 (aged 75 years)
Burial of a brotherCaesar Wilhelm Sonntag
November 25, 1932 (aged 75 years)
Death

Family with parents
father
18231866
Birth: about 1823Hamborg, Tyskland
Death: February 6, 1866Danmarksgade 14, Frbg.
mother
18261906
Birth: April 30, 1826 31 34Grønnegade 255, Kbh.
Death: after 1906
Marriage MarriageFebruary 22, 1856Frederiksberg kirke
6 months
elder brother
18561932
Birth: September 2, 1856 33 30Skt. Pedersstræde 140, Kbh.
Death: November 19, 1932Amtssygehuset i Sorø landdistrikt
13 months
herself
1857
Birth: October 2, 1857 34 31Skt. Pederstræde 140, Kbh.
Death:
18 months
younger sister
18591867
Birth: March 24, 1859 36 32Ørstedgade 24, Frbg.
Death: March 6, 1867Frederiksberg sogns hospital
19 months
younger sister
1860
Birth: October 23, 1860 37 34Ørstedgade 24, Frbg.
Death:
17 months
younger sister
1862
Birth: March 24, 1862 39 35Århus Vor Frue sogn
Death:
2 years
younger brother
18641865
Birth: July 22, 1864 41 38Århus Vor Frue sogn
Death: October 12, 1865Danmarksgade 14, Frbg.
Mother’s family with Niels Christian Andersen
step-father
18311906
Birth: July 19, 1831Vor Frue sogn, Kbh.
Death: after 1906
mother
18261906
Birth: April 30, 1826 31 34Grønnegade 255, Kbh.
Death: after 1906
Marriage MarriageMay 14, 1870Skt. Johannes kirke, Kbh.
Family with Carl Nicolai Nannsen
husband
herself
1857
Birth: October 2, 1857 34 31Skt. Pederstræde 140, Kbh.
Death:
Marriage MarriageJune 19, 1877Frederiksberg kirke
1 year
son
1878
Birth: June 6, 1878 28 20Falkoner Alle 60, Frbg.
Death:
Shared note

Elise Augusta Sonntag

alias Elise Augusta Nannsen f. Sonntag

Født: 02-10-1857 på Skt. Pederstræde 140, Kbh. og døbt 27-06-1858 i Skt. Petri kirke - datter af Joseph Johann Wilhelm Sonntag, musiklærer og Wilhelmine Bolette f. Heitmann. Kilde: KB-opslag 218, nr. 43 Skt. Petri sogn, Kbh.

Konfirmeret 14-04-1872 i Frederiksberg kirke: Elise Augusta Sonntag, datter af afdøde Joseph Johann Wilhelm Sonntag, musiklærer og Wilhelmine Bolette f. Heitmann, Godthaabsveien 4, Frbg. Kilde: KB-opslag 150, nr. 17. Frederiksberg sogn. År 1872-1878. KB_064_2_033_K05-30-A.

Gift 19-06-1877: Elise Augusta Sonntag på 19 år, bopæl Godthaabsvej 4, Frbg. gifter sig 19-06-1877 i Frederiksberg kirke med ungkarl Carl Nicolai Nannsen, detailhandler på 27 år, bopæl Falkoner alle 60. Bryllupsvidner: Sadelmager og togfører Niels Christian Andersen, Godthaabsvej 4, Frbg. og handskemager W. Wetzel, Falkoner alle 66. Kilde: KB-opslag 54, nr. 132. Frederiksberg sogn.

Folketælling:

FT-1880: København (Staden), Godthaabsvej, Frederiksberg, 14 l, 8, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D2776: Niels Christian Andersen, 48, Gift, husfader, brandmester Frederiksberg Brandstation, Kjøbenhavn Bolette Vilhelmine Andersen, 53, Gift, hans kone, Kjøbenhavn Oskar Vilhelm Sonntag, 23, Ugift, søn, conducteur ved Jernbanen, Kjøbenhavn Carl Nicolai Nannsen, 30, Gift, husfader, sporvogncondukteur, Kjøbenhavn >> Elise Augusta Nannsen, 22, Gift, hans kone, Kjøbenhavn Alfons Hans Vilhelm Nannsen, 1, Ugift, hans søn, Frederiksberg