Anna Sine Hansen, 18821953 (aged 70 years)

Birth November 27, 1882
Alias
Anna Sine Sonntag f. Hansen

Christening April 4, 1883 (aged 4 months)
Birth of a sonSvend Volmer Sonntag
July 18, 1909 (aged 26 years)
Christening of a sonSvend Volmer Sonntag
August 22, 1909 (aged 26 years)
Birth of a sonKnud Olaf Sonntag
August 7, 1910 (aged 27 years)
Christening of a sonKnud Olaf Sonntag
September 11, 1910 (aged 27 years)
Death of a sonKnud Olaf Sonntag
October 1, 1910 (aged 27 years)
Burial of a sonKnud Olaf Sonntag
October 7, 1910 (aged 27 years)
Birth of a sonHans Aage Sonntag
July 27, 1911 (aged 28 years)
Christening of a sonHans Aage Sonntag
September 3, 1911 (aged 28 years)
Birth of a sonBernhard Sonntag
January 23, 1913 (aged 30 years)
Christening of a sonBernhard Sonntag
March 9, 1913 (aged 30 years)
Birth of a sonEjner Sonntag
January 17, 1914 (aged 31 years)
Death of a sonEjner Sonntag
March 5, 1914 (aged 31 years)
Burial of a sonEjner Sonntag
March 8, 1914 (aged 31 years)
Death of a sonBernhard Sonntag
July 4, 1947 (aged 64 years)
Burial of a sonBernhard Sonntag
July 10, 1947 (aged 64 years)
Death September 12, 1953 (aged 70 years)
Burial September 16, 1953 (4 days after death)
Family with Axel Jørgen Vilhelm Correll Sonntag
husband
18811959
Birth: February 2, 1881 24 23H.C. Ørstedsvei 52, Frbg.
Death: June 2, 1959Amtssygehuset, Alleen, Sorø
herself
18821953
Birth: November 27, 1882Flakkebjerg
Death: September 12, 1953Amtssygehuset i Sorø
son
1909
Birth: July 18, 1909 28 26Eggeslevmagle
Death:
13 months
son
19101910
Birth: August 7, 1910 29 27Huleblokhuset, Eggeslevmagle by og sogn
Death: October 1, 1910Huleblokhuset, Eggeslevmagle by og sogn
1 year
son
1911
Birth: July 27, 1911 30 28Eggeslevmagle
18 months
son
19131947
Birth: January 23, 1913 31 30Eggeslevmagle
Death: July 4, 1947Amtssygehuset i Odder
1 year
son
19141914
Birth: January 17, 1914 32 31Eggeslevmagle sogn
Death: March 5, 1914Eggeslevmagle mark
daughter
Karen Vilhelmine Sonntag
daughter
Lilli Margrethe Sonntag
Shared note

Anna Sine Hansen

alias Anna Sine Sonntag f. Hansen

Født: 27-11-1882 i Flakkebjerg sogn og døbt 04-02-1883 i Flakkebjerg kirke - datter af indsidder Christen Hansen og hustru Eriksine Hansen på 32 år. Kilde: KB-opslag 17, nr. 8. Flakkebjerg, V. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1879-1891. KB_437_2_005_K01-17-A.

Konfirmeret 11-04-1897: Anna Sine Hansen bliver konfirmeret 11-04-1897 i Eggeslevmagle kirke, datter af indsidder Kristen Hansen og hustru Eriksine Hansen, Storemaglebjerg Mark. Kilde: KB-opslag 85, nr. 1 nederst. Eggeslevmagle, V. Flakkebjerg. Sorø a. År 1892-1899. KB_1892_436_3_012_0135a-CP.

Gift 02-02-1909: Boelsmand af Eggeslevmagle, ungkarl Axel Jørgen Vilhelm Correll Sonntag, f. 02-02-1881 på Frederiksberg, søn af togfører Cæsar Vilhelm Sonntag og hustru Petrine Vilhelmine Correll, af Korsør, gifter sig 02-02-1909 i Eggeslevmagle kirke med pigen Anna Sine Hansen, f. 27-11-1882 i Flakkebjerg, datter af afdøde indsidder Kristen Hansen og hustru Eriksine Hansen. Forlovere: Togfører Cæsar Vilhelm Sonntag af Korsør og gårdejer Frederik Nielsen, Eggeslevmagle. Kilde: KB-opslag 133, nr. 2. Eggeslevmagle, V. Flakkebjerg h. År 1899-1910. KB_1892_436_3_013_0158a-V.

Død 12-09-1953: Anna Sine Sonntag f. Hansen (f. 27-11-1882 i Flakkebjerg sogn, datter af indsidder Kristen Hansen og hustru Eriksine Hansen) dør 12-09-1953 på Amtssygehuset i Sorø, 70 år gl. og bliver begravet 16-09-1953 på Sorø ny kirkegård. Husmor af Sorø, Vestervej 7. Gift med fhv. parcellist Axel Jørgen Vilhelm Correll Sonntag. Sidste fælles bopæl: Vestervej 7. Kilde: KB-opslag 218, nr. 35. Sorø sogn. Alsted herred. Sorø amt. K.M. År 1947-1954. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156714#156714,26271902