Anna Marie Henriette Elise Jensen, 18451878 (aged 32 years)

Name
Anna Marie Henriette Elise /Jensen/
Birth February 12, 1845
Alias
Anna Marie Henriette Elise Holm f. Jensen

Christening March 9, 1845 (aged 25 days)
MarriageHans Henrik HolmView this family
after May 23, 1869 (aged 24 years)
Birth of a daughterAnna Kathrine Henriette Holm
June 7, 1870 (aged 25 years)
Christening of a daughterAnna Kathrine Henriette Holm
July 10, 1870 (aged 25 years)
Birth of a daughterRagna Dagmar Gunhilda Holm
June 19, 1872 (aged 27 years)
Christening of a daughterRagna Dagmar Gunhilda Holm
July 21, 1872 (aged 27 years)
Death of a daughterRagna Dagmar Gunhilda Holm
May 20, 1875 (aged 30 years)
Burial of a daughterRagna Dagmar Gunhilda Holm
May 25, 1875 (aged 30 years)
Birth of a sonLars Oscar Johannes Sophus Vilhelm Holm
June 26, 1875 (aged 30 years)
Christening of a sonLars Oscar Johannes Sophus Vilhelm Holm
July 25, 1875 (aged 30 years)
Birth of a sonAxel Henrik Joseph Mario Holm
September 29, 1877 (aged 32 years)
Christening of a sonAxel Henrik Joseph Mario Holm
October 21, 1877 (aged 32 years)
Death of a sonLars Oscar Johannes Sophus Vilhelm Holm
April 11, 1878 (aged 33 years)

Burial of a sonLars Oscar Johannes Sophus Vilhelm Holm
April 16, 1878 (aged 33 years)
Death after 1878 (aged 32 years)
Family with Hans Henrik Holm
husband
18431923
Birth: May 25, 1843 27 18Nykøbing Falster
Death: March 15, 1923Sankt Josefs Hospital, Kbh.
herself
18451878
Birth: February 12, 1845Gråsten
Death: after 1878Flensborg, Tyskland
Marriage Marriageafter May 23, 1869Slesvig Domkirke (Sankt Petri Dom), Tyskland
13 months
daughter
1870
Birth: June 7, 1870 27 25Nykøbing Falster
Death: USA
2 years
daughter
18721875
Birth: June 19, 1872 29 27Frederiksberg sogn
Death: May 20, 1875Herluf Trolles Vej 11, Frbg.
3 years
son
18751878
Birth: June 26, 1875 32 30Frederiksberg sogn
Death: April 11, 1878
2 years
son
1877
Birth: September 29, 1877 34 32Absalonsgade 47, Kbh.
Death: USA
Hans Henrik Holm + Esther Marie Christine Frederikke Ludwigs
husband
18431923
Birth: May 25, 1843 27 18Nykøbing Falster
Death: March 15, 1923Sankt Josefs Hospital, Kbh.
partner’s partner
18421925
Birth: April 16, 1842Århus domsogn
Death: December 8, 1925Ballerup by, Ballerup sogn, Smørum herred
Marriage MarriageMay 30, 1887
Shared note

Anna Marie Henriette Elise Jensen

alias Anna Marie Henriette Elise Holm f. Jensen

Måske navneændring til Damm, der var moderens pigenavn.

Født: 12-02-1845 i Gråsten og døbt 09-03-1845 i Gråsten kirke - datter af Johannes Andreas Jensen, f. ca. 1804 i Gråsten og hustru Anna Jensen f. Damm, f. ca. 1806 i Lemvig. Kilde: KB-opslag 36. side 35, nr. 3. Gråsten sogn. Lundtoft herred, Åbenrå amt. K.M. År 1837-1868. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=201511#201511,38171814

Gift efter 23-05-1869: Hans Henrik Holm på 26 år, hattemager af Nykjøbing Falster, og Anna Marie Henriette Elise f. Jensen, 24 år, af Gråsten, gifter sig efter 23-05-1869 i Slesvig Domkirke (Sankt Petri Dom), Tyskland. Anmærkning: Tillysning: 6. s. efter påske (09-05-1869), 2. pinsedag (17-05-1869) og Trinitatis søndag (23-05-1869). Tillysning i Nykøbing Falster kirke efter begæring, men ægtevielsen foregår i Slesvig. Kildee: KB-opslag 71. Nykøbing Falster sogn. Falster Sønder herred. Maribo amt. H.M. År 1858-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154115#154115,25699419 og KB-opslag 56, side 54. Nykøbing Falster sogn. Falster Sønder herred. Maribo amt. K.M. År 1864-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154130#154130,25702889

Død efter 1878: Anna Marie Henriette Elise Damm (f. Jensen), dør på deres fælles bopæl i Flensborg, Nordtyskland. Se ægtefællens noter og dennes død.

Enkemand Hans Henrik Holm gifter sig 30-05-1887 i Køge Sankt Nikolaj kirke med Esther Marie Christine Frederikke Ludwigs.

Folketællinger:

FT-1845: Aabenraa, Lundtoft, Adsbøl, Gravenstein, Wohnhaus, 7, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C4725: Johannes Jensen, 40, Verheir., Botführer, Gravenstein Anna Dahl, 38, Verheir., seine Ehefrau, Lemwig Hans Jensen, 9, Unverheir., Ihre Kinder, Gravenstein Henning Jensen, 5, Unverheir., Ihre Kinder, Gravenstein

FT-1870: Slotsgade 292, Nykøbing Falster: ID 15-1: Hans Henrik Holm, 26 år, f. i Nykøbing Falster, gift, husfader, hattemager >> Anna Marie Henriette Elise Damm, 24 år, f. i Gråsten, gift, husmoder ID 15: Anna Johanne Jakobine Holm, 14 år, f. i Sakskøbing, ugift, søster Kilde: FT-skema side 66, FT-opslag 133 og 134 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=54375#54375,11899011 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=54375#54375,11899012