Ane Marie Hansen, 1808

Birth about 1808
Alias
Ane Marie Hansdatter

MarriageHans NielsenView this family
about 1837 (aged 29 years)

Birth of a daughterKaren Marie Hansen
January 21, 1844 (aged 36 years)
Christening of a daughterKaren Marie Hansen
April 21, 1844 (aged 36 years)
Marriage of a childJohan Peter HolmKaren Marie HansenView this family
October 15, 1871 (aged 63 years)
Death

Family with Hans Nielsen
husband
1810
Birth: about 1810Vemmetofte, Fakse h, Præstø amt
Death:
herself
Marriage Marriageabout 1837
7 years
daughter
1844
Birth: January 21, 1844 34 36Margrethehåb, Roskilde
Death:
Shared note

Ane Marie Hansen

alias Ane Marie Hansdatter

Født: ca. 1808 i Ørsted, Ramsø h, Roskilde amt

Gift ca. 1837: Husmand Hans Nielsen gifter sig med Ane Marie Hansdatter. Kilde: FT-1850

Folketællinger:

FT-1850: Roskilde, Sømme, Sankt Jørgensbjerg, sankt jørgens bjerg, huus, 181, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5034: Hans Nielsen, 39, Gift, huusmand og arbejdsmand, Wemmetofte >> Ane Marie Hansdatter, 41, Gift, hans kone, ørsted Maren Sophie Hansdatter, 11, Ugift, deres barn, Uggerløse, f. 05-03-1839 i Ugerløse, Merløse herred Christian Hansen, 9, Ugift, do, Her i sognet Karen Marie Hansdatter, 6, Ugift, do, Do Niels Hansen, 4, Ugift, do, Do Johan Edvard Schrøder, 1, Ugift, plejebarn, Do

FT-1860: Roskilde, Sømme, Sankt Jørgensbjerg, St. Jørgensbjerg, huus, 55, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, B0440: Hans Nielsen, 51, Gift, huusmand, Wemmeltofte >> Ane Marie Hansen, 53, Gift, hans kone, Øelsted Peter Hansen, 9, Ugift, deres søn, i sognet [St. Jørgensbjerg]