Ingrid Kirsten Hornung, 19171995 (aged 78 years)

Birth March 24, 1917 36 21
Alias
Ingrid Kirsten Johansen f. Hornung

Christening May 6, 1917 36 22 (aged 1 month)
Occupation
Kassererske i 1945

Death of a paternal grandmotherAnna Kirstine Jørgensen
January 6, 1924 (aged 6 years)
Burial of a paternal grandmotherAnna Kirstine Jørgensen
January 11, 1924 (aged 6 years)
Death of a husbandOtto Emil Johansen
December 4, 1994 (aged 77 years)

Death of a fatherMartin Thorvald Hornung

Death of a motherOlga Marie Sørensen

Death May 1, 1995 (aged 78 years)

Family with parents
father
1880
Birth: December 17, 1880 32 25Fiolstræde 5, Kbh.
Death:
mother
1895
Birth: April 4, 1895 37 26Peter Hvidtfeldtstræde 5, Kbh.
Death:
herself
19171995
Birth: March 24, 1917 36 21Godthåbsvej 6, Frbg. i Mariendals sogn
Death: May 1, 1995
brother
Poul Martin Hornung
Father’s family with Anna Laurine Petrine Vetli
father
1880
Birth: December 17, 1880 32 25Fiolstræde 5, Kbh.
Death:
step-mother
18781913
Birth: October 19, 1878 36 39Vesterbrogade 64, Kbh.
Death: September 23, 1913Ribegade 12, Kbh.
Marriage MarriageMay 30, 1908Vor Frue kirke, Kbh.
13 months
half-brother
1909
Birth: June 12, 1909 28 30Jagtvej 9, Kbh.
Death:
Family with Otto Emil Johansen
husband
19151994
Birth: April 21, 1915Skt. Annægade 49, Kbh. i Vor Frelsers sogn, Kbh.
Death: December 4, 1994
herself
19171995
Birth: March 24, 1917 36 21Godthåbsvej 6, Frbg. i Mariendals sogn
Death: May 1, 1995
daughter
Alice Hornung Johansen
daughter
Inge Hornung Johansen
Shared note

ID 125-7h5c2: Ingrid Kirsten Hornung

alias Ingrid Kirsten Johansen f. Hornung

Født: 24-03-1917 på Godthåbsvej 6, 4. sal, Frbg. i Mariendals sogn, Frbg. og døbt 06-05-1917 i Mariendalskirken, Frbg. - datter af (ID 125-7h5c) pianofabrikant Martin Thorvald Hornung, f. 17-12-1880 i Kbh., og hustru Olga Marie Sørensen på 22 år (f. 04-04-1895 i Kbh.). Forældrene viet 30-05-1908 i Vor Frue kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 248, nr. 26. Mariendals sogn, Frbg. K.M. År 1910-1918. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153621#153621,25600197

Erhverv: Kassererske i 1945

Gift 22-04-1945: Fraskilt tømrer Otto Emil Johansen, boende Frimestervej 77 (f. 21-04-1915 i Vor Frelsers sogn, Kbh., søn af arsenalarbejder Robert Jean Otto Johansen og hustru Mary Helene Schultz. - Tidligere i ægteskab med Inger Karen Margrethe Jakobsen, ophørt v. kgl. bevilling af 21-12-1944) - gifter sig 22-04-1945 i Grøndalskirken, Kbh. med ugift kassererske Ingrid Kirsten Hornung, boende Morsøvej 45, Vanløse (f. 24-03-1917 i Mariendals sogn, datter af pianofabrikant Martin Thorvald Hornung og hustru Olga Marie Sørensen). Bryllupsvidner: Parrets fædre. Kilde: KB-opslag 275, nr. 30, side 272. Grøndals sogn, Kbhvns. amt. K.M. År 1936-1946. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150594#150594,24976992

Død 01-05-1995: Ingrid Kirsten Johansen f. Hornung dør 01-05-1995, 78 år gl. Kilde: Datteren Alice Hornung Christoffersen via Steffen Kejlberg

Folketællinger:

FT-1921: Godthaabsvej 6, 4. sal, th., Frederiksberg: ID 125-7h5c: Martin Thorvald Hornung, f. 17-12-1880 i Kbh., gift, husfar, pianofabrikant Olga Marie Hornung, f. 04-04-1895 i Kbh., gift, husmor ID 125-7h5c1: Børge Thorvald Hornung, f. 12-06-1909 i Kbh., søn >> ID 125-7h5c2: Ingrid Kirsten Hornung, f. 24-03-1917 på Frederiksberg, datter ID 125-7h5c3: Poul Martin Hornung, f. 17-10-1920 på Frederiksberg, søn Kilde: FT-opslag 6 FT1921_00018_01457.

FT-1930 - 5. nov.: Villa, Morsøvej 45, Vanløse, Kbhvns. amt: ID 125-7h5c: Martin Thorvald Hornung, f. 17-12-1880 i Kbh., gift 27-05-1916, husfar, musikhandler Olga Marie Hornung (f. Sørensen), f. 04-04-1895 i Vor Frue sogn, Kbh., gift 27-05-1916, husmor >> ID 125-7h5c2: Ingrid Kirsten Hornung, f. 24-03-1917 på Frederiksberg, datter ID 125-7h5c3: Poul Martin Hornung, f. 17-10-1920 på Frederiksberg, søn ID 125-7h5c1: Børge Thorvald Hornung, f. 12-06-1909 i Kbh., søn, fraværende i Tyskland, handelselev Kilde: FT-opslag 43 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=109519#109519,16974186

FT-1940 - 5. nov.: Morsøvej 45, Vanløse, Kbhvns. amt: ID 125-7h5c: Martin Thorvald Hornung, f. 17-12-1880 i Kbh., gift 27-05-1916, husfar, pianomagermester, musikhandel Olga Marie Hornung (f. Sørensen), f. 04-04-1895 i Vor Frue sogn, Kbh., gift 27-05-1916, hustru >> ID 125-7h5c2: Ingrid Kirsten Hornung, f. 24-03-1917 på Frederiksberg, datter, kontorassistent, lædervarefabrik ID 125-7h5c3: Poul Martin Hornung, f. 17-10-1920 på Frederiksberg, søn, elektromekaniker, radiofabrik Kilde: FT-opslag 405 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=239241#239241,45578855