Thorvald Henrik Valdemar Sørensen, 19111983 (aged 71 years)

Name
Thorvald Henrik Valdemar /Sørensen/
Birth July 3, 1911 31 32
Alias
Henrik Sørensen

Christening August 13, 1911 31 32 (aged 1 month)
Birth of a brotherMartin Thorbjørn Sørensen
September 10, 1912 (aged 1 year)
Christening of a brotherMartin Thorbjørn Sørensen
October 20, 1912 (aged 1 year)
Death of a maternal grandmotherAnna Kirstine Jørgensen
January 6, 1924 (aged 12 years)
Burial of a maternal grandmotherAnna Kirstine Jørgensen
January 11, 1924 (aged 12 years)
Death of a fatherNiels Valdemar Sørensen
August 6, 1946 (aged 35 years)
Burial of a fatherNiels Valdemar Sørensen
August 9, 1946 (aged 35 years)
Death of a motherEllen Kathrine Hornung
July 5, 1966 (aged 55 years)
Burial of a motherEllen Kathrine Hornung
July 8, 1966 (aged 55 years)
Death 1983 (aged 71 years)
Family with parents
father
18801946
Birth: May 20, 1880 31 26Kalundborg
Death: August 6, 1946Sortedam Dossering 83, Kbh.
mother
18781966
Birth: October 16, 1878 30 23Fiolstræde 5, Kbh.
Death: July 5, 1966Solgården, Lundevej 36, Kalundborg
himself
19111983
Birth: July 3, 1911 31 32Slagelsevejen, Kalundborg
Death: 1983Kalundborg
15 months
younger brother
1912
Birth: September 10, 1912 32 33Slagelsevejen, Kalundborg
Death:
brother
Valdemar Niels Sørensen
Mother’s family with Harry Petri Mortensen
step-father
18771907
Birth: February 11, 1877Vor Frue sogn, Kbh.
Death: March 13, 1907Olufsvej 26, Kbh.
mother
18781966
Birth: October 16, 1878 30 23Fiolstræde 5, Kbh.
Death: July 5, 1966Solgården, Lundevej 36, Kalundborg
Marriage MarriageMay 5, 1905Vor Frue kirke, Kbh.
Family with Inger Elise Jørgensen
himself
19111983
Birth: July 3, 1911 31 32Slagelsevejen, Kalundborg
Death: 1983Kalundborg
wife
Inger Elise Jørgensen
son
Hans-Henrik Sørensen
daughter
Ellen Sørensen
daughter
Anne-Marie Hornung
Shared note

ID 125-7h5b1: Thorvald Henrik Valdemar Sørensen

alias Henrik Sørensen

Født: 03-07-1911 på Slagelsevejen, Kalundborg og døbt 13-08-1911 i Kalundborg Vor Frue kirke - søn af murermester, løjtnant Niels Valdemar Sørensen og (ID 125-7h5b) hustru Ellen Katrine Mortensen f. Hornung på 32 år, boende Slagelsevejen. Faddere: Frøken Johanne Sørensen, Kalundborg. Thekla Hornung, pianofabrikant Sophus Hornung (alias barnets morbror (ID 125-7h5a) Sofus Jens Niels Hornung og hustru (barnets tante) Tekla Elise Katrine Hornung f. Søndergaard) og pianofabrikant Martin Hornung (alias barnets morbror (ID 125-7h5c) Martin Thorvald Hornung) af København. Forældrene viet 25-09-1909 i Skt. Stefan kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 258, nr. 38. Kalundborg Vor Frue. År 1897-1913. KB_1892_308_3_020_0257a-FM.

Konfirmeret 03-10-1926 i Kalundborg Vor Frue kirke. Bopæl: Kordilgade 58, Kalundborg.

Erhverv: Bygningskonstruktør i 1939. Siden murermester i Kalundborg med egen murervirksomhed

V. Sørensen & N. Th. Christiansen, murerforretning. Grundl. d. 3. okt. 1874 af Henrik Sørensen (f. 1848, d. 1902).

I 1906 overtaget af Vald. Sørensen (f. 1880, d. 1946), som senere optog N. Th. Christiansen (f. 1882, d. 1940) som medindehaver.

>> I 1941 indtrådte murermester, branddirektør Henrik Sørensen (f. 1911) i firmaet.

Efter Vald. Sørensens død i 1946 indtrådte hans enke, fru Ellen Sørensen i firmaet. Adresse: Kordilgade 38, Kalundborg. Kilde: Kraks: Danmarks ældste forretninger. (1950) - coneliand.dk

Gift 18-11-1939: Ungkarl, bygningskonstruktør Thorvald Henrik Valdemar Sørensen af Kalundborg, Lundevej 69 (f. 03-07-1911 i Kalundborg, søn af murermester, løjtnant Niels Valdemar Sørensen og hustru Ellen Katrine Mortensen f. Hornung, af Kalundborg, Lundevej 69) gifter sig 18-11-1939 i Kalundborg Vor Frue kirke med pige, kunstvæverske Inger Elise Jørgensen af Kalundborg, Lundevej 69 (f. 20-09-1915 i Haslev, Sorø amt, datter af snedkermester Frits Elius Jørgensen og hustru Sidse Marie Sørensen af Sandvig). Vidner: Brudgommens far og brudens mor. Kilde: KB-opslag 70, nr. 25, side 67. Kalundborg Vor Frue sogn. År 1935-1951. KB_1892_308_3_006A_0067a-V.

Død 1983: Thorvald Henrik Valdemar Sørensen dør i 1983 i Kalundborg. Ars herred. Holbæk amt. Kilde: Fredi Paludan Bentsen's hjemmeside: fpaludanb.dk

Folketællinger:

FT-1916: Slagelse Landevej, Matr. 75 dr og 75 dg, Kalundborg. Ejer: Murermester Valdemar Sørensen: ID 125-7h5b: Ellen Kathrine Sørensen, f. 16-10-1878, gift, husmor >> ID 125-7h5b1: Henrik Thorvald Valdemar Sørensen, f. 03-07-1911, ugift, søn ID 125-7h5b2: Martin Thorbjørn Sørensen, f. 10-09-1912, ugift, søn ID 125-7h5b3: Valdemar Niels Sørensen, f. 12-05-1915, ugift, søn Tillægsliste - Forhuset: Niels Valdemar Sørensen, f. 20-05-1880, gift, husfar, murermester og kalkbrænder, midlertidigt opholdssted: Kastrupgaard. Sikringsstyrelsen. Kilde: FT-opslag 1833-1834. Skema 527, side 1095. Forhuset. FT1916_00030_01302.

FT-1925: Kordilhus, Kordilgade 58, forhuset, 2. sal, Kalundborg: Niels Valdemar Sørensen, f. 20-05-1880 i Kalundborg, gift, husfar, murermester. ID 125-7h5b: Ellen Kathrine Sørensen, f. 16-10-1878 i København, gift, husmor. >> ID 125-7h5b1: Henrik Thorvald Valdemar Sørensen, f. 03-07-1911 i Kalundborg, ugift, søn ID 125-7h5b2: Martin Thorbjørn Sørensen, f. 10-09-1912 i Kalundborg, ugift, søn ID 125-7h5b3: Niels Valdemar Sørensen, f. 12-05-1915 i Kalundborg, ugift, søn samt 1 husassistent. Kilde: FT-opslag 110. FT1925_0049_00570