Anna Laurine Petrine Vetli, 18781913 (aged 34 years)

Name
Anna Laurine Petrine /Vetli/
Birth October 19, 1878 36 39
Alias
Anna Laurine Petrine Hornung f. Vetli

Christening January 26, 1879 37 39 (aged 3 months)
MarriageMartin Thorvald HornungView this family
May 30, 1908 (aged 29 years)
Birth of a sonBørge Thorvald Hornung
June 12, 1909 (aged 30 years)
Christening of a sonBørge Thorvald Hornung
April 10, 1910 (aged 31 years)
Death September 23, 1913 (aged 34 years)
Burial September 27, 1913 (4 days after death)
Family with parents
father
18421914
Birth: about 1842
Death: before 1914
mother
18391914
Birth: April 23, 1839Svendborg
Death: August 13, 1914Øresundshospitalet, Helsingør
Marriage MarriageJuly 3, 1870Garnisonskirken, Kbh.
8 years
herself
18781913
Birth: October 19, 1878 36 39Vesterbrogade 64, Kbh.
Death: September 23, 1913Ribegade 12, Kbh.
Family with Martin Thorvald Hornung
husband
1880
Birth: December 17, 1880 32 25Fiolstræde 5, Kbh.
Death:
herself
18781913
Birth: October 19, 1878 36 39Vesterbrogade 64, Kbh.
Death: September 23, 1913Ribegade 12, Kbh.
Marriage MarriageMay 30, 1908Vor Frue kirke, Kbh.
13 months
son
1909
Birth: June 12, 1909 28 30Jagtvej 9, Kbh.
Death:
Martin Thorvald Hornung + Olga Marie Sørensen
husband
1880
Birth: December 17, 1880 32 25Fiolstræde 5, Kbh.
Death:
partner’s partner
1895
Birth: April 4, 1895 37 26Peter Hvidtfeldtstræde 5, Kbh.
Death:
step-daughter
19171995
Birth: March 24, 1917 36 21Godthåbsvej 6, Frbg. i Mariendals sogn
Death: May 1, 1995
step-son
Poul Martin Hornung
Shared note

Anna Laurine Petrine Vetli

Oprindelig døbt Anna Lavrine Petrine Nielsen *)

alias Anna Laurine Petrine Hornung f. Vetli

Født: 19-10-1878 på Vesterbrogade 64, Kbh. i Skt. Matthæus sogn og døbt 26-01-1879 i Skt. Matthæus kirke, Kbh. - datter af drager Ole Vetli (Nielsen overstreget*) og hustru Berthine Kirstine Christensen, boende Vesterbrogade 64, Kbh. Forældrene viet 03-07-1870 i Garnisonskirken, Kbh. *) Anmærkning: Kgl. bevilling af 04-11-1901 til navneforandring fra Nielsen til Vetli. Kilde: KB-opslag 353, nr. 407. Sankt Matthæus sogn, Kbh. År 1877-1879. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156004#156004,26104867

Gift 30-05-1908: Ungkarl, pianofortefabrikant Martin Thorvald Hornung på 27 år boende Nørrebrogade 163, 3. Kbh. (f. 17-12-1880 i Vor Frue sogn, Kbh. søn af afd. instrumentmager Martin Thorvald Hornung og efterlevende hustru Anna Kirstine Hornung f. Jørgensen. Moderens bopæl: Nørrebrogade 163, 3.) - gifter sig 30-05-1908 i Vor Frue kirke, Kbh. med ugift Anna Laurine Petrine Vetli på 29 år, boende Gyldenløvsgade 6, Kbh., (f. 19-10-1878 i Skt. Matthæus sogn, Kbh., datter af afd. drager Ole Vetli og efterlevende hustru Berthine Kirstine Vetli f. Christensen. Moderens bopæl: Gyldenløvsgade 6). Forlovere: Sophus Hornung, pianofabrikant, Kong Georgs Vej 16, 1. sal, Frbg. og Vilhelm Vetli, ingeniør, cand. polyt., Hans Brogesgade 35, Aarhus. Kilde: KB-opslag 168, nr. 58. Vor Frue sogn, Kbh. K.M. År 1904-1908. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158995#158995,26726565

Se også viede: KB-opslag 266, nr. 78. Skt. Andreas sogn, Kbh. År 1902-1908. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155740#155740,26029068

Død 23-09-1913: Anna Laurine Petrine Hornung f. Vetli dør 23-09-1913 på Ribegade 12, 2. sal, Kbh., 34 år gl. og bliver begravet 27-09-1913 på Fasan kirkegård. Rosenvænget sogn. Hustru, boende Ribegade 12, 2. sal. Født 19-10-1878 i Skt. Matthæus sogn, Kbh., datter af drager Ole Vetli og hustru Berthine Kirstine f. Christensen. Gift med pianofabrikant Martin Thorvald Hornung, Ribegade 12, 2. Kbh. Kilde: KB-opslag 170, nr. 63. Rosenvængets sogn (Lutherkirken), Kbh. K.M. År 1912-1921. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154900#154900,25856661

Folketælling:

FT-1911: Jagtvej 9, 2. sal, tv., København: Anna Kirstine Hornung, enke, f. 14-01-1855 i Kbh., husmor, lever af privat formue Berthine Kirstine Vetli f. Christensen, f. 23-04-1839 i Svendborg, tilflyttet Kbh. fra Helsingør i 1864, fhv. værtshusholderske og enke efter Ole Vetli. (Berthine Kirstine er mor til Anna Laurine Petrine Hornung f. Vetli, der er g.m. Martin Thorvald Hornung, boende samme sal til højre). Jens Jørgensen, f. 13-12-1827 i Veksebo, Asminderød sogn, enkemand, tilflyttet fra Helsingør i 1849. Slægtning (læs: Jens Jørgensen er far til Anna Kirstine Hornung f. Jørgensen), fhv. skomagermester. På 2. sal. th. bor: ID 125-7h5c: Martin Thorvald Hornung, f. 17-12-1880 i Kbh., gift, husfar, pianofabrikant >> Anna Laurine Hornung, f. 19-10-1878 i Kbh., gift, husmor ID 125-7h5c1: Børge Thorvald Hornung, f. 12-06-1909 i Kbh., ugift, barn Kilde: FT-opslag 20. FT1911_0024_00723.