Kirsten Marie Jørgensen, 18681911 (aged 42 years)

Name
Kirsten Marie /Jørgensen/
Birth August 6, 1868
Alias
Kirsten Marie Sørensen f. Jørgensen

Hjemmedøbt October 16, 1868 (aged 2 months)
Christening November 22, 1868 (aged 3 months)
MarriageHans SørensenView this family
September 22, 1889 (aged 21 years)
Birth of a sonAnders Christian Sørensen
July 7, 1890 (aged 21 years)
Birth of a daughterOlga Marie Sørensen
April 4, 1895 (aged 26 years)
Christening of a daughterOlga Marie Sørensen
April 15, 1895 (aged 26 years)
Birth of a sonWilly Hersam Sørensen
October 8, 1900 (aged 32 years)
Christening of a sonWilly Hersam Sørensen
December 2, 1900 (aged 32 years)
Death between 1901 and 1911 (aged 42 years)

Family with Hans Sørensen
husband
18571916
Birth: November 27, 1857Bjæverskov sogn og herred, Præstø amt
Death: after 1916
herself
18681911
Birth: August 6, 1868Orte sogn, Båg herred
Death: between 1901 and 1911
Marriage MarriageSeptember 22, 1889Skt. Pauls kirke, Kbh.
10 months
son
1890
Birth: July 7, 1890 32 21Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
5 years
daughter
1895
Birth: April 4, 1895 37 26Peter Hvidtfeldtstræde 5, Kbh.
Death:
6 years
son
1900
Birth: October 8, 1900 42 32Peter Hvidtfeldtstræde 5, Kbh.
Death:
Shared note

Kirsten Marie Jørgensen

alias Kirsten Marie Sørensen f. Jørgensen

Født: 06-08-1868 i Orte sogn og hjemmedøt 16-10-1868. Fremstillet i Orte kirke d. 22-11-1868 - datter af husmand Anders Jørgensen og hustru, gjordemoder Karen Jørgensen f. Sørensen, i Orte. Kilde: KB-opslag 78, nr. 15. Orte, Båg herred, Odense amt. År 1862-1877. KB_O066_A_006_K03-19-A.

Gift 22-09-1889: Ungkarl, bud Hans Sørensen på 31 år gifter sig 22-09-1889 i Skt. Pauls kirke, Kbh. med pige Kirsten Marie Jørgensen på 21 år, boende Sølvgade 6, Kbh. Kilde: KB-opslag 145, nr. 113. Skt. Paul. År 1880-1891. KB_024_2_007_K06-01-A.

Død mellem 1901-1911

Folketælling:

FT-1901: Peter Hvidtfeldtstræde 5, 2. baghuset, Kbh. i Vor Frue sogn, Kbh.: Hans Sørensen, f. 27-11-1857 i Bjæverskov v. Borup, Præstø amt, tilflyttet stedet i 1877 fra Næstved, gift, husfader, boghandlerbud hos Priors Hofboghandel. Gift 1889. 3 børn i ægteskabet >> Marie Sørensen, f. 06-08-1868 i Orte, Båg herred, gift, husmoder, tilflyttet stedet i 1886 fra Orte Anders Christian Sørensen, f. 07-07-1890 i Kbh., søn Olga Marie Sørensen, f. 04-04-1895 i Kbh., datter Willy Hersom Sørensen, f. 08-10-1900 i Kbh., søn Kilde: FT-1901, Peter Hvidtfeldtstræde 5, 2. baghuset, Kbh., FT-opslag 11. FT1901_0023_00632.