Willy Hersam Sørensen, 1900

Name
Willy Hersam /Sørensen/
Birth October 8, 1900 42 32
Alias
Willy Hersom Sørensen

Christening December 2, 1900 43 32 (aged 1 month)
Occupation
glarmester

Death of a motherKirsten Marie Jørgensen
between 1901 and 1911 (aged 10 years)

Death of a fatherHans Sørensen
after 1916 (aged 15 years)

Death

Family with parents
father
18571916
Birth: November 27, 1857Bjæverskov sogn og herred, Præstø amt
Death: after 1916
mother
18681911
Birth: August 6, 1868Orte sogn, Båg herred
Death: between 1901 and 1911
Marriage MarriageSeptember 22, 1889Skt. Pauls kirke, Kbh.
10 months
elder brother
1890
Birth: July 7, 1890 32 21Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
5 years
elder sister
1895
Birth: April 4, 1895 37 26Peter Hvidtfeldtstræde 5, Kbh.
Death:
6 years
himself
1900
Birth: October 8, 1900 42 32Peter Hvidtfeldtstræde 5, Kbh.
Death:
Shared note

Willy Hersam Sørensen

alias Willy Hersom Sørensen

Født: 08-10-1900 på Peter Hvidtfeldtstræde 5, 2. o.g., Kbh. i Vor Frue sogn, Kbh. og døbt 02-12-1900 i Vor Frue kirke, Kbh. - søn af bud Hans Sørensen og hustru Kirsten Marie Sørensen f. Jørgensen. Forældrene viet 22-09-1889 i Skt. Pauls kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 21, nr. 76. Vor Frue. År 1900-1905. KB_1892_013_3_055_0020a-FM.

Folketællinger:

FT-1901: Peter Hvidtfeldtstræde 5, 2. baghuset, Kbh. i Vor Frue sogn, Kbh.: Hans Sørensen, f. 27-11-1857 i Bjæverskov v. Borup, Præstø amt, tilflyttet stedet i 1877 fra Næstved, gift, husfader, boghandlerbud hos Priors Hofboghandel. Gift 1889. 3 børn i ægteskabet Marie Sørensen, f. 06-08-1868 i Orte, Båg herred, gift, husmoder, tilflyttet stedet i 1886 fra Orte Anders Christian Sørensen, f. 07-07-1890 i Kbh., søn Olga Marie Sørensen, f. 04-04-1895 i Kbh., datter >> Willy Hersom Sørensen, f. 08-10-1900 i Kbh., søn Kilde: FT-1901, Peter Hvidtfeldtstræde 5, 2. baghuset, Kbh., FT-opslag 11. FT1901_0023_00632.

FT-1911: Nørregade 40, bagbygningen, 3. sal, Kbh., fam. 8: Hans Sørensen, f. 27-11-1857 i Præstø amt, tilflyttet stedet i 1877 fra Næstved, enkemand, husfader, boghandlerbud hos Priors Hofboghandel, Købmagergade 52 Olga Sørensen, f. 04-04-1895 i Kbh., barn >> Willy Sørensen, f. 08-10-1900 i Kbh., barn Dagmar Hansen, f. 13-02-1880 i Helsingør, tilflyttet stedet i 1907, husholderske Kilde: FT-1911, Nørregade 40, Kbh. FT-opslag 60.

Bopæl meldt i Kbh.: >> Villy Sørensen, f. 08-10-1900 i Kbh. Adresse: 01-11-1914: Nørregade 40, 3. sal. Kilde: Politiets registerblad 4170, rulle 0036, station 1 (Indre by)

FT-1916: Nørregade 40, bagbygningen, 3. sal, Kbh., fam. 8: Hans Sørensen, f. 27-11-1857, Bjæverskov v. Borup, Præstø amt, tilflyttet stedet i 1877 fra Næstved, enkemand, husfader, boghandlerbud hos Priors Hofboghandel, Købmagergade 52 >> Willy Hersom Sørensen, f. 08-10-1900 i Kbh., barn, arb. hos glarmester Dagmar Rosalie Ingeborg Hansen, f. 13-02-1880 i Helsingør, tilflyttet stedet i 1907, husholderske Kilde: FT-1916, Nørregade 40, Kbh. FT-opslag 236-237. FT1916_08055_01812.