Jørgen Martinus Correll, 18161816 (aged 4 months)

Name
Jørgen Martinus /Correll/
Birth January 23, 1816 24 23
Alias
Jørgen Martinus Corell

Hjemmedøbt January 26, 1816 (aged 3 days)
Death May 27, 1816 (aged 4 months)
Burial May 31, 1816 (4 days after death)
Family with parents
father
17911832
Birth: about November 1791 27 37Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: June 18, 1832Skovsøegade, Slagelse
mother
17921832
Birth: about December 1792 32 30Næsby, Kirke Stillinge sogn
Death: May 30, 1832Slagelse Sankt Mikkels sogn
Marriage MarriageJanuary 6, 1815Skælskør kirke
elder sister
18151815
Birth: about January 11, 1815 23 22Skælskør sogn
Death: May 3, 1815Skælskør sogn
13 months
himself
18161816
Birth: January 23, 1816 24 23Skælskør sogn
Death: May 27, 1816Skælskør sogn
15 months
younger brother
18171829
Birth: April 21, 1817 25 24Skælskør sogn
Death: October 25, 1829Skovsøegade, Slagelse
23 months
younger brother
18191819
Birth: February 28, 1819 27 26Skælskør sogn
Death: May 8, 1819Skælskør sogn
14 months
younger brother
18201895
Birth: April 17, 1820 28 27Gerlev
Death: October 26, 1895Munke Bjergby, Alsted, Sorø
3 years
younger brother
18231875
Birth: January 1, 1823 31 30Gerlev, Slagelse herred
Death: September 10, 1875Arløse Skovhuse, Førslev sogn
20 months
younger sister
18241869
Birth: August 26, 1824 32 31Gerlev sogn, Slagelse herred
Death: January 17, 1869Venslev
21 months
younger brother
18261826
Birth: May 22, 1826 34 33Gerlev sogn, Slagelse herred
Death: October 30, 1826Slagelse Sankt Mikkels sogn
18 months
younger sister
18271827
Birth: November 3, 1827 36 34Skovsøgaden, Slagelse Skt. Mikkels sogn
Death: November 3, 1827Skovsøgaden, Slagelse Skt. Mikkels sogn
15 months
younger sister
1829
Birth: February 6, 1829 37 36Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death:
2 years
younger sister
18311841
Birth: July 4, 1831 39 38Skovsøgaden, Slagelse Skt. Mikkels sogn
Death: June 6, 1841Ørslev-Solbjerg, Løve herred
Shared note

ID 56-4b: Jørgen Martinus Correll

alias Jørgen Martinus Corell

Født: 23-01-1816 i Skælskør sogn og hjemmedøbt 26-01-1816 der - søn af (ID 56-4) slagtermester Jesper Corell og hustru Marie Kirstine Crophas. Kilde: KB- opslag 11, nr. 6. Skælskør sogn. V. Flakkebjerg herred. Sorø amt. H.M. År 1814-1835. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205588#205588,39008077

Død 27-05-1816: Jørgen Martinus Corell dør den 27-05-1816, 4 mdr. gl. i Skælskør sogn og bliver begravet den 31-05-1816 på Skælskør kirkegård. Slagter Jesper Corell's søn. Kilde: KB-opslag 336, nr. 8 Skælskør sogn. V. Flakkebjerg herred. Sorø amt. H.M. År 1814-1835. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205588#205588,39008402