Ane Kirstine Jørgensdatter, 17621842 (aged 80 years)

Name
Ane Kirstine /Jørgensdatter/
Birth about 1762

Alias
Anna Kirstine Crofas f. Jørgensen og Ane Kirstine Crofas

EngagementMartinus CrofasView this family
March 25, 1791 (aged 29 years)
MarriageMartinus CrofasView this family
May 13, 1791 (aged 29 years)
Birth of a daughterMarie Kristine Crofas
about December 1792 (aged 30 years)
Christening of a daughterMarie Kristine Crofas
January 13, 1793 (aged 31 years)
Birth of a daughterJohanne Crofas
September 8, 1799 (aged 37 years)
Christening of a daughterJohanne Crofas
September 15, 1799 (aged 37 years)
Birth of a daughterMargrethe Crofas
December 27, 1800 (aged 38 years)
Christening of a daughterMargrethe Crofas
February 15, 1801 (aged 39 years)
Marriage of a childJesper Pedersen CorellMarie Kristine CrofasView this family
January 6, 1815 (aged 53 years)
Marriage of a childLars Hansen CorellJohanne CrofasView this family
June 25, 1819 (aged 57 years)
Marriage of a childHans NielsenMargrethe CrofasView this family
August 4, 1828 (aged 66 years)
Death of a daughterMarie Kristine Crofas
May 30, 1832 (aged 70 years)
Burial of a daughterMarie Kristine Crofas
June 4, 1832 (aged 70 years)
Death of a husbandMartinus Crofas
January 16, 1842 (aged 80 years)
Burial of a husbandMartinus Crofas
June 21, 1842 (aged 80 years)
Death September 3, 1842 (aged 80 years)
Burial September 7, 1842 (4 days after death)
Family with Martinus Crofas
husband
17601842
Birth: about September 1760 30 42Bierbye Gade, Slagelse
Death: January 16, 1842Slagelse hospital og kloster
herself
17621842
Birth: about 1762
Death: September 3, 1842Slagelse hospital og kloster
Marriage MarriageMay 13, 1791Slagelse Skt. Peders kirke
20 months
daughter
17921832
Birth: about December 1792 32 30Næsby, Kirke Stillinge sogn
Death: May 30, 1832Slagelse Sankt Mikkels sogn
7 years
daughter
17991891
Birth: September 8, 1799 39 37Næsby, Kirke Stillinge sogn
Death: September 25, 1891Fyrendal fattiggård
16 months
daughter
18001855
Birth: December 27, 1800 40 38Næsby, Kirke Stillinge sogn
Death: August 5, 1855Landsgrav, Slagelse Skt. Peder sogn
Shared note

Ane Kirstine Jørgensdatter

alias Anna Kirstine Crofas f. Jørgensen og Ane Kirstine Crofas

Født: ca. 1762

Gift 13-05-1791: Den 25-03-1791 bliver skoleholder Martinius Crofas i Næsby trolovet til pigen Ane Kirstine Jørgensen her i Slagelse Skt. Peder sogn. Det trolovede par bliver copuleret den 13-05-1791 i Slagelse Skt. Peder kirke. Kilde: KB-opslag 227. Slagelse Skt. Peder. År 1771-1816. KB_428_1_004_K08-19-A.

Død 03-09-1842: Ane Kirstine Crofas (f. Jørgensdatter) dør 80 år gl. af apoplexi den 03-09-1842 på Slagelse hospital og kloster, Slagelse Skt. Peder sogn. Lem i Slagelse hospital. Hun bliver begravet 07-09-1842 fra Slagelse Skt. Peder kirke. Enke efter skolelærer Crofas i Slagelse Skt. Peder sogn. Kilde: KB-opslag 174, side 212, nr. 174. Slagelse Skt. Peder sogn. År 1838-1850. KB_428_2_002_K06-29-A.

Børn: Ægteparret får 9 børn. I dette slægtstræ nævnes de børn der har tilknytning til Correll-slægten.

Folketællinger:

FT-1801: Sorø, Slagelse, Stillinge, Næsbÿe, 57, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B6884: Martinus Krofas, 39, Gift, mand, skoleholder >> Anna Kirstine Jørgensen, 36, Gift, hans kone Maria Kirstine Krofas, 9, Ugift, deres børn Christana Krofas, 6, -, deres børn Johanne Krofas, 2, -, deres børn Margrethe Krofas, 1, -, deres børn