Margrethe Crofas, 18001855 (aged 54 years)

Birth December 27, 1800 40 38
Alias
Margrethe Krofas, Margrethe Crofasdatter og Margrethe Nielsen f.Crofas

Hjemmedøbt about December 28, 1800 (aged 1 day)
Christening February 15, 1801 40 39 (aged 1 month)
Death of a paternal grandmotherMaren Nielsdatter
after 1801 (aged 0)
MarriageHans NielsenView this family
August 4, 1828 (aged 27 years)
Death of a sisterMarie Kristine Crofas
May 30, 1832 (aged 31 years)
Burial of a sisterMarie Kristine Crofas
June 4, 1832 (aged 31 years)
Death of a fatherMartinus Crofas
January 16, 1842 (aged 41 years)
Burial of a fatherMartinus Crofas
June 21, 1842 (aged 41 years)
Death of a motherAne Kirstine Jørgensdatter
September 3, 1842 (aged 41 years)
Burial of a motherAne Kirstine Jørgensdatter
September 7, 1842 (aged 41 years)
Death August 5, 1855 (aged 54 years)
Burial August 10, 1855 (5 days after death)
Family with parents
father
17601842
Birth: about September 1760 30 42Bierbye Gade, Slagelse
Death: January 16, 1842Slagelse hospital og kloster
mother
17621842
Birth: about 1762
Death: September 3, 1842Slagelse hospital og kloster
Marriage MarriageMay 13, 1791Slagelse Skt. Peders kirke
20 months
elder sister
17921832
Birth: about December 1792 32 30Næsby, Kirke Stillinge sogn
Death: May 30, 1832Slagelse Sankt Mikkels sogn
7 years
elder sister
17991891
Birth: September 8, 1799 39 37Næsby, Kirke Stillinge sogn
Death: September 25, 1891Fyrendal fattiggård
16 months
herself
18001855
Birth: December 27, 1800 40 38Næsby, Kirke Stillinge sogn
Death: August 5, 1855Landsgrav, Slagelse Skt. Peder sogn
Family with Hans Nielsen
husband
17921881
Birth: about November 1792Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: May 9, 1881Landsgrav, Slagelse Skt. Peder sogn
herself
18001855
Birth: December 27, 1800 40 38Næsby, Kirke Stillinge sogn
Death: August 5, 1855Landsgrav, Slagelse Skt. Peder sogn
Marriage MarriageAugust 4, 1828Slagelse Skt. Peders kirke
Shared note

Margrethe Crofas

alias Margrethe Krofas, Margrethe Crofasdatter og Margrethe Nielsen f. Crofas

Født: 27-12-1800 i Næsby, Kirke Stillinge sogn og hjemmedøbt ca. 28-12-1800. Dåben publiceret i Kirke Stillinge kirke søndag 15-02-1801. Datter af skoleholder Martinus Krofas og hustru Anna Kirstine Jørgensdatter. Kilde: KB-opslag 36, nr. 35. Kirke Stillinge s., Slagelse h. Sorø a. År 1781-1814. KB_422_1_003_K02-07-A.

Erhverv: Vævermester i Landsgrav, Slagelse Skt. Peder landsogn

Gift 04-08-1828: Ungkarl og væver Hans Nielsen på 35 år boende i Landsgrav, Slagelse Skt. Peder Landsogn, gifter sig 04-08-1828 i Slagelse Skt. Peder kirke med pigen Margrethe Crofas på 27 år, i Landsgrav (datter af fhv. skolelærer Martinus Crofas og hustru Ane Kirstine Jørgensdatter). Forlovere: Forrige skolelærer Crofas i Landsgrav og arbejdsmand Erik Sørensen. Kilde: KB-opslag 348, nr. 138. Slagelse Skt. Peder. År 1813-1838. KB_428_2_001_K06-44-A.

Død 05-08-1855: Margrethe Krofas dør 05-08-1855 i Landsgrav, Slagelse Skt. Peder sogn, 54 år gl. og bliver begravet 10-08-1855 fra Slagelse Skt. Peders kirke. Dødsårsag: Død af underlivsbetændelse. Væver Hans Nielsens hustru af Landsgrav. Kilde: KB-opslag 242, nr. 20. Slagelse Skt. Peder. År 1850-1872. KB_428_2_003_K09-09-A.

Folketællinger:

FT-1801: Sorø, Slagelse, Stillinge, Næsbÿe, 57, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B6884: Martinus Krofas, 39, Gift, mand, skoleholder Anna Kirstine Jørgensen, 36, Gift, hans kone Maria Kirstine Krofas, 9, Ugift, deres børn Christana Krofas, 6, -, deres børn Johanne Krofas, 2, -, deres børn >> Margrethe Krofas, 1, -, deres børn

FT-1834: Sorø, Slagelse, Sankt Peders Landsogn, Landsgrav, et Huus, 36, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C8137: Hans Nielsen, 38, Gift, Huusmand og Væver >> Magrethe Chrofas, 35, Gift, hans Kone, f. ca. 1798 Niels Orban Hansen, 3, Ugift, deres Barn ID 56-4f: Lorentz Boie Korell, 12, Ugift, Pleiebarn Niels Hansen, 24, Ugift, Væversvend

FT-1840: Sorø, Slagelse, Sankt Peders Landsogn, Landsgrav Bye, et Huus, 32, FT-1840, B8631 Hans Nielsen, 45, Gift, huusmand,væver >> Magrethe Krofasdatter, 40, Gift, hans kone Kristian Hansen, 6, Ugift, deres Børn Ochtine Caroline Hansdatter, 4, Ugift, deres Børn ID 56-5b: Jørgen Korell, 18, Ugift, hans Dreng (tjenestedreng ? ) - alias Jørgen Martinus Corell, søn af Lars Hansen Corell og Johanne Crofasdatter

FT-1845: Sorø, Slagelse, Sankt Peders Landsogn, Landsgrav bye, et Huus, 95.38, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, A0557: Hans Nielsen, 49, gift, Huusmand og Væver, Slagelse >> Magrethe Chrofas [Magrethe Crofas], 44, gift, hans Kone, Stillinge Sogn, Sorø Amt [Kirke Stillinge Sogn] Kristian Hansen, 11, ugift, deres børn, Her i Sognet Orbine Hansen [Arbine Hansen], 9, ugift, deres børn, Her i Sognet ID 56-5b: Jørgen Marthinus Korell, 23, gift, Væversvend, Stillinge Sogn, Sorø Amt [Kirke Stillinge Sogn] ID 56-4f: Lorentz Boie Korell, 23, ugift, Væversvend, Gjørløv Sogn, Sorø Amt [må være Gørlev Sogn, Holbæk Amt] Maren Larsdatter, 36, enke, Indsidderske og Daglejerske, Her i Sognet Ane Magrethe Jørgensdatter, 12, ugift, hendes børn, Her i Sognet Rasmus Jørgensen, 9, ugift, hendes børn, Her i Sognet Magrethe Petersdatter, 76, enke, Indsidder og Fattiglem, Her i Sognet