Elise Gudrid Niss, 1889

Birth March 8, 1889
Alias
Else Gudrid Balslev f. Niss

MarriageJohannes Vilhelm BalslevView this family
July 4, 1909 (aged 20 years)
Birth of a daughterJytte Gudri Niss Balslev
December 2, 1914 (aged 25 years)
Christening of a daughterJytte Gudri Niss Balslev
April 18, 1915 (aged 26 years)
Death of a daughterJytte Gudri Niss Balslev
July 25, 1996 (aged 107 years)
Death

Family with Johannes Vilhelm Balslev
husband
1882
Birth: November 12, 1882Bisserup kapellanbolig, Holsteinborg sogn
Death:
herself
Marriage MarriageJuly 4, 1909Borup kirke, Ramsø herred
6 years
daughter
19141996
Birth: December 2, 1914 32 25Sct. Jacobsgade 20, Kbh
Death: July 25, 1996Slagelse Sankt Mikkels sogn
Shared note

Else Gudrid Niss

alias Else Gudrid Balslev f. Niss

Født: 08-03-1889 i København af kunstmaler Thorvald Simeon Niss og hustru Constance Ludovica Andrea Niss f. Møller. Kilde: Hendes vielse.

Gift 04-07-1909: Ungkarl, ingeniør, cand. polyt. Johannes Vilhelm Balslev af København, f. 12-11-1882 i Bisserup Kapellanbolig af sognepræst Christian Frederik Balslev og hustru Sofie Kirstine Balslev f. Hoffmeyer, boende i Borup - gifter sig 04-07-1909 i Borup kirke, Ramsø herred - viet af sognepræst Balslev - med frøken Else Gudrid Niss af Borup, f. 08-03-1889 i København af kunstmaler Thorvald Simeon Niss og hustru Constance Ludovica Andrea Niss f. Møller, boende i København. Forlovere: Tandlæge Henrik Hoffmeyer Balslev i Kbh. og fru Ellen Christine Svanholm f. Niss af Fredenslund pr. Aalborg. Kilde: KB-opslag 120, nr. 4, side 121. Borup, Ramsø h, Roskilde a. År 1909-1918. KB_1892_273_3_014_0121a-V.