Hans Christian Hansen, 18961935 (aged 38 years)

Name
Hans Christian /Hansen/
Birth August 25, 1896 44 38
Alias
Hans Kristian Hansen

Christening April 19, 1897 45 39 (aged 7 months)
Occupation
Arbejdsmand

Death of a maternal grandfatherPeder Clausen
July 7, 1898 (aged 1 year)
Burial of a maternal grandfatherPeder Clausen
July 12, 1898 (aged 1 year)
Death of a maternal grandmotherAne Kirstine Pedersdatter
April 1, 1902 (aged 5 years)
Burial of a maternal grandmotherAne Kirstine Pedersdatter
April 7, 1902 (aged 5 years)
Death of a fatherNiels Peter Hansen
September 2, 1911 (aged 15 years)
Burial of a fatherNiels Peter Hansen
September 7, 1911 (aged 15 years)
MarriageKaren Henriette Elisabeth LarsenView this family
May 3, 1919 (aged 22 years)
Birth of a daughterEli Rita Hansen
February 16, 1920 (aged 23 years)
Christening of a daughterEli Rita Hansen
April 5, 1920 (aged 23 years)
Death of a motherNielsine Petersen
July 16, 1922 (aged 25 years)
Burial of a motherNielsine Petersen
July 20, 1922 (aged 25 years)
Death May 24, 1935 (aged 38 years)
Burial May 30, 1935 (6 days after death)
Family with parents
father
18521911
Birth: March 31, 1852 32 36Gierslev Mark, Gierslev sogn
Death: September 2, 1911Ulstrup, Bakkendrup sogn
mother
18571922
Birth: November 27, 1857 31 34Hallenslev by og sogn
Death: July 16, 1922Ulstrup, Kvægsholm, Bakkendrup sogn
Marriage MarriageMay 16, 1878Tømmerup kirke, Ars herred
19 years
himself
18961935
Birth: August 25, 1896 44 38Hallenslev sogn, Løve h.
Death: May 24, 1935Sukkerfabrikken i Gørlev by og sogn
Family with Karen Henriette Elisabeth Larsen
himself
18961935
Birth: August 25, 1896 44 38Hallenslev sogn, Løve h.
Death: May 24, 1935Sukkerfabrikken i Gørlev by og sogn
wife
1900
Birth: March 3, 1900 34 37Eskildsø, Selsø sogn, Horns h.
Death:
Marriage MarriageMay 3, 1919Ruds Vedby kirke
10 months
daughter
Rita og Villys bryllupsbillede
19201997
Birth: February 16, 1920 23 19Bakkendrup by og sogn, Løve h.
Death: February 16, 1997Vor Frue sogn, Kbh.
Shared note

Hans Christian Hansen

alias Hans Kristian Hansen

Født: 25-08-1896 i Hallenslev sogn, Løve herred og døbt 19-04-1897 i Hallenslev kirke - søn af smed Niels Peter Hansen og hustru Nielsine Hansen f. Pedersen på 39 år, boende i Hallenslev. Faddere: Tjenestepige Cecilia Kararina Nielsen på Frihedslund; tjenestepige Ane Marie Hansen i Torpe; husmand Peder Pedersen i Hallenslev og indsidder Christian Thomsen i Hallenslev. Kilde: KB-opslag 10, nr. 6. Hallenslev sogn, Løve herred, Holbæk amt. År 1892-1902. KB_1892_306_3_007_0008a-FM.

Erhverv: Arbejdsmand

Gift 03-05-1919: Ungkarl, arbejdsmand i Store Fuglede, Hans Christian Hansen (f. 25-08-1896 i Hallenslev sogn, søn af afdøde Niels Peter Hansen og hustru Nielsine Hansen f. Petersen, der nu bor som enke i Ulstrup, Gørlev-Bakkendrup sogn) gifter sig 03-05-1919 i Ruds Vedby kirke med pigen Karen Henriette Elisabeth Larsen (f. 03-03-1900 på Eskildsø, Selsø sogn, Horns herred, datter af arbejdsmand Niels Peter Larsen og hustru Marie Cathrine Larsen f. Brandt, boende på Hjorthøjgård (gårdmand Jens Nielsen), Vedby sogn. Bruden er i hjemmet. Forlovere: Arbejdsmand Jens Peter Hansen, Løgtved og arbejdsmand Niels Peter Larsen, Ruds Vedby. Kilde: KB-opslag 152, nr. 6. Ruds Vedby, Løve herred, Holbæk amt. KB_1892_314_3_008_0175a-V.

Død 24-05-1935: Hans Kristian Hansen dør 24-05-1935, 38 år gl., på Sukkerfabrikken i Gørlev by og sogn, Løve herred, og bliver begravet 30-05-1935 på Bakkendrup sogns kirkegård. Anm.: Død ved hængning. Gift arbejdsmand i Jerslev, (Lille) Store Fuglede sogn, Ars herred, f. 25-08-1896 i Hallenslev sogn, søn af smed Niels Peter Hansen, Hallenslev og hustru Nielsine Petersen. Efterlevende hustru Karen Henriette Elisabeth f. Larsen. Sidste fælles bopæl: Jerslev Stationsby. Kilde: KB-opslag 91, side 132. Bakkendrup sogn. Løve h. Holbæk a. År 1935-1957. KB_1892_299_3_005_0132a-DM.

Folketællinger:

Forældrene i FT-1890:

FT-1890: Holbæk, Løve, Hallenslev, , Hallenslev, 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, B7768: >> Niels Peter Hansen, 38, Gift, Husfader, Smed, Gjerslev, Holbæk Amt >> Nielsine Petersen, 32, Gift, Husmoder, Hustru, Hallenslev Martha M. Kristine Hansen, 11, Ugift, Barn, Ubberup, Tømmerup sogn?? Ane Marie Hansen, 9, Ugift, Barn, Hallenslev Kristine Hansen, 7, Ugift, Barn, Hallenslev (alias Anna Kirstine Hansen) Jens Peter Hansen, 4, Ugift, Barn, Hallenslev Anna S. Frederikke Hansen, 2, Ugift, Barn, Hallenslev (alias Anna Sofie Frederikke Hansen)

FT-1901: Fattiggård og Asyl, Matr. 6a. Hallenslev sogn, Løve herred, Holbæk amt: Niels Peder Hansen, f. 31-03-1852 i Gierslev sogn, gift i 1878, husfar, lever af fattighjælp, fhv. smed, tilflyttet fra Svallerup i 1890 - 9 levende og 1 barn død i ægteskabet Nielsine Pedersen, f. 27-11-1857 i Hallenslev sogn, gift i 1878, husmor, lever af fattighjælp, tilflyttet fra Svallerup i 1890 - 9 levende og 1 barn død i ægteskabet Klaus Rasmus Vilhelm Hansen, f. 21-03-1892 i Hallenslev sogn, ugift, barn, lever af fattighjælp Alma Dorthea Hansen, f. 14-04-1894 i Hallenslev sogn, ugift, barn, lever af fattighjælp >> Hans Kristian Hansen, f. 25-08-1896 i Hallenslev sogn, ugift, barn, lever af fattighjælp Kilde: FT-opslag 41-42. FT1901_0265_00934

Note: Hans Christian Hansen - alias Hans Kristian Hansen - er Arly og Bennys morfar.