Marie Cathrine Brandt, 1862

Birth December 14, 1862 28 26
Alias
Marie Cathrine Larsen f. Brandt

Christening May 10, 1863 28 26 (aged 4 months)
Death of a maternal grandmotherMaren Jørgensdatter
September 29, 1877 (aged 14 years)
Burial of a maternal grandmotherMaren Jørgensdatter
October 3, 1877 (aged 14 years)
MarriageNiels Peter LarsenView this family
May 17, 1895 (aged 32 years)
Birth of a daughterKaren Henriette Elisabeth Larsen
March 3, 1900 (aged 37 years)
Christening of a daughterKaren Henriette Elisabeth Larsen
April 12, 1900 (aged 37 years)
Marriage of a childHans Christian HansenKaren Henriette Elisabeth LarsenView this family
May 3, 1919 (aged 56 years)
Death of a fatherHenrik Nielsen Brandt

Death of a motherJørgine Jensdatter

Death

Family with parents
father
1834
Birth: September 13, 1834 30 32Kolding Sct. Nikolaj sogn
Death:
mother
1836
Birth: June 19, 1836 57 44Søeballe på Sattrup Mark, Østbirk sogn
Death:
Marriage Marriageabout 1861
2 years
herself
1862
Birth: December 14, 1862 28 26Horsens Vor Frelser sogn, Nim herred
Death:
Family with Niels Peter Larsen
husband
1866
Birth: January 19, 1866Dalby Mark, Krogstrup sogn
Death:
herself
1862
Birth: December 14, 1862 28 26Horsens Vor Frelser sogn, Nim herred
Death:
Marriage MarriageMay 17, 1895Selsø kirke
5 years
daughter
1900
Birth: March 3, 1900 34 37Eskildsø, Selsø sogn, Horns h.
Death:
Shared note

Marie Cathrine Brandt

alias Marie Cathrine Larsen f. Brandt

Født: 14-12-1862 i Horsens Vor Frelser sogn og døbt 10-05-1863 i Horsens Vor Frelser kirke - datter af slagter Henrik Nielsen Brandt og hustru Jørgine Jensine Brandt f. Jensen, på 25 år. Faddere: Madam Nielsen. Jomfru Hansen. Skomager N. Petersen, Holmark og farversvend Boesen. Kilde: KB-opslag 149, nr. 159, side 145. Horsens Vor Frelser sogn, Nim herred, Skanderborg amt. KB_C414A_B_011_K05-28-A.

Konfirmeret: 1877.

Gift 17-05-1895: Ungkarl Niels Peter Larsen på Eskildsø (f. 19-01-1866 på Dalby mark i Krogstrup sogn, døbt 03-06-1866, konfirmeret 1880, søn af indsidder Ole Larsen og hustru Magdalene Pedersdatter på Pagter old) gifter sig 17-05-1895 i Selsø kirke med pigen Marie Cathrine Brandt på Eskildsø (f. 14-12-1862 i Horsens, døbt 10-05-1863, konfirmeret 1877, datter af slagter Henrik Nielsen Brandt og hustru Jørgine Brandt f. Jensen, boende i Horsens). Forlovere: Arbejdsmand Ole Larsen på Pagter old og husmand Hans Peter Jensen i Østby. Kilde: KB-opslag 76, nr. 3. Selsø, Horns herred, Frederiksborg amt. År 1892-1905. KB_1892_208_3_008_0144a-V.

Folketællinger:

FT-1870: Vejle, Hatting, Løsning sogn, Stobberup by, Et huus, 78, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870, C1855: Henderik Nielsen Brandt, 35, Gift, Huusfader, Slagtermester, Kolding Jørgine Brandt, 33, Gift, Huusmoder, ?? >> Marie Christine Brandt, 7, Ugift, Barn, Horsens - alias Marie Cathrine Brandt Jette Brandt, 5, Ugift, Barn, Horsens Jens Brandt, 3, Ugift, Barn, Horsens Marius Christian Brandt, 1, Ugift, Barn, Horsens Carl Theodor Frederik Hansen, 19, Ugift, Slagtersvend, Nykjøbing på Falster

Forældrene i FT-1880:

FT-1880: Skanderborg, Nim, Horsens Købstad, Østergade 15, Forhuset, Stuen, Matrikkelnummer 946, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9993: >> Henrik Nielsen Brandt, 45, Gift, Husfader, Slagter, Kolding >> Jørgine Jensine Brandt, 43, Gift, Hans Kone, Saltrup, Øster Snede, (læs: Østbirk sogn) skanderborg A Henriette Brandt, 15, Ugift, Hans Barn, Horsens Jens Brandt, 12, Ugift, Hans Barn, Horsens Christiane Brandt, 8, Ugift, Hans Barn, Løsning S, Veile Amt Marvine Brandt, 1, Ugift, Hans Barn, Horsens

Note: Marie Cathrine Brandt er Arly og Bennys oldemor.