Henrik Nielsen Brandt, 1834

Name
Henrik Nielsen /Brandt/
Birth September 13, 1834 30 32
Alias
Henrich Nielsen Brandt

Christening November 9, 1834 30 32 (aged 1 month)
MarriageJørgine JensdatterView this family
about 1861 (aged 26 years)

Occupation
Slagtermester

Birth of a daughterMarie Cathrine Brandt
December 14, 1862 (aged 28 years)
Christening of a daughterMarie Cathrine Brandt
May 10, 1863 (aged 28 years)
Marriage of a childNiels Peter LarsenMarie Cathrine BrandtView this family
May 17, 1895 (aged 60 years)
Death of a fatherJens Frantsen Brandt

Death of a motherMarie Nielsdatter

Death

Family with parents
father
1804
Birth: about April 1804Nørup-Randbøl sogn, Tørrild herred
Death:
mother
1802
Birth: about 1802Gudsø ved Fredericia, Vejle amt
Death:
Marriage MarriageJune 29, 1833Kolding Sct. Nikolaj kirke
15 months
himself
1834
Birth: September 13, 1834 30 32Kolding Sct. Nikolaj sogn
Death:
Family with Jørgine Jensdatter
himself
1834
Birth: September 13, 1834 30 32Kolding Sct. Nikolaj sogn
Death:
wife
1836
Birth: June 19, 1836 57 44Søeballe på Sattrup Mark, Østbirk sogn
Death:
Marriage Marriageabout 1861
2 years
daughter
1862
Birth: December 14, 1862 28 26Horsens Vor Frelser sogn, Nim herred
Death:
Shared note

Henrik Nielsen Brandt

alias Henrich Nielsen Brandt

Født: 13-09-1834 i Kolding Sct. Nikolaj sogn og døbt 09-11-1834 i Kolding Sct. Nikolaj - søn af klodsmager Jens Frandsen Brandt og hustru Marie Brandt f. Nielsdatter. Kilde: KB-opslag 41, nr. 26. side 41. Kolding Sct. Nikolaj. År 1823-1854. KB_C469_A_010_02c01c02.

Erhverv: Slagtermester

Gift ca. 1861: Ungkarl, slagter Henrik Nielsen Brandt gifter sig med Jørgine Jensine Jensen.

Folketællinger:

FT-1845: Vejle, Brusk, Kolding Købstad, Colding Kiøbstad, Rakkerstrædet, 208, b, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B7300: Maria Pedersdatter, 76, Enke(mand), spin, Heils Dorthe Carstensen, 50, Enke(mand), spin og vask, Haderslev Jens Frandsen Brandt, 42, Gift, klodsmager, Engelsholm Maren Nielsdatter, 44, Gift, hans kone, Gudsøe Anna Maria Brandt, 12, Ugift, deres børn, Kolding >> Henrik Brandt, 11, Ugift, deres børn, do [Kolding] Christiane Brandt, 6, Ugift, deres børn, do [Kolding] Laurine Brandt, 3, Ugift, deres børn, do [Kolding]

FT-1870: Vejle, Hatting, Løsning sogn, Stobberup by, Et huus, 78, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870, C1855: >> Henderik Nielsen Brandt, 35, Gift, Huusfader, Slagtermester, Kolding Jørgine Brandt, 33, Gift, Huusmoder, ?? Marie Christine Brandt, 7, Ugift, Barn, Horsens Jette Brandt, 5, Ugift, Barn, Horsens Jens Brandt, 3, Ugift, Barn, Horsens Marius Christian Brandt, 1, Ugift, Barn, Horsens Carl Theodor Frederik Hansen, 19, Ugift, Slagtersvend, Nykjøbing på Falster

FT-1880: Skanderborg, Nim, Horsens Købstad, Østergade 15, Forhuset, Stuen, Matrikkelnummer 946, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9993: >> Henrik Nielsen Brandt, 45, Gift, Husfader, Slagter, Kolding Jørgine Jensine Brandt, 43, Gift, Hans Kone, Saltrup, Øster Snede, (læs: Østbirk sogn) skanderborg A Henriette Brandt, 15, Ugift, Hans Barn, Horsens Jens Brandt, 12, Ugift, Hans Barn, Horsens Christiane Brandt, 8, Ugift, Hans Barn, Løsning S, Veile Amt Marvine Brandt, 1, Ugift, Hans Barn, Horsens

Note: Henrik Nielsen Brandt er Arly og Bennys tipoldefar.