Jørgine Jensdatter, 1836

Birth June 19, 1836 57 44
Alias
Jørgine Jensine Brandt f. Jensen

Hjemmedøbt June 29, 1836 (aged 10 days)
Christening October 6, 1836 57 44 (aged 3 months)
Death of a fatherJens Christensen
October 11, 1841 (aged 5 years)
Burial of a fatherJens Christensen
October 16, 1841 (aged 5 years)
Marriage of a parentChristen MortensenMaren JørgensdatterView this family
February 19, 1842 (aged 5 years)
MarriageHenrik Nielsen BrandtView this family
about 1861 (aged 24 years)

Birth of a daughterMarie Cathrine Brandt
December 14, 1862 (aged 26 years)
Christening of a daughterMarie Cathrine Brandt
May 10, 1863 (aged 26 years)
Death of a motherMaren Jørgensdatter
September 29, 1877 (aged 41 years)
Burial of a motherMaren Jørgensdatter
October 3, 1877 (aged 41 years)
Marriage of a childNiels Peter LarsenMarie Cathrine BrandtView this family
May 17, 1895 (aged 58 years)
Death

Family with parents
father
17781841
Birth: about November 1778
Death: October 11, 1841Sattrup Mark, Østbirk sogn
mother
17921877
Birth: about February 1792 41 37Hårby, Venge sogn
Death: September 29, 1877Østbirk
Marriage Marriageabout 1826
11 years
herself
1836
Birth: June 19, 1836 57 44Søeballe på Sattrup Mark, Østbirk sogn
Death:
Mother’s family with Christen Mortensen
step-father
18051849
Birth: about July 1805Sønder Vissing sogn
Death: July 27, 1849Lilballe, Sattrup, Østbirk sogn
mother
17921877
Birth: about February 1792 41 37Hårby, Venge sogn
Death: September 29, 1877Østbirk
Marriage MarriageFebruary 19, 1842Østbirk kirke, Voer herred
Family with Henrik Nielsen Brandt
husband
1834
Birth: September 13, 1834 30 32Kolding Sct. Nikolaj sogn
Death:
herself
1836
Birth: June 19, 1836 57 44Søeballe på Sattrup Mark, Østbirk sogn
Death:
Marriage Marriageabout 1861
2 years
daughter
1862
Birth: December 14, 1862 28 26Horsens Vor Frelser sogn, Nim herred
Death:
Shared note

Jørgine Jensdatter

alias Jørgine Jensine Brandt f. Jensen

Født: 19-06-1836 i Søeballe på Sattrup Mark, Østbirk sogn og hjemmedøbt (svagfødt) den 29-06-1836 af skolelærer Lundager. Dåben publiceret 06-10-1836 i Østbirk kirke. Datter af boelsmand Jens Christensen og hustru Maren Jørgensdatter af Søeballe på Sattrup Mark, Østbirk sogn. Kilde: KB-opslag 72, nr. 9. Østbirk, Voer herred, Skanderborg amt. År 1832-1846. KB_C407_A_006_K03-12-A.

Gift ca. 1861: Ungkarl, slagter Henrik Nielsen Brandt gifter sig med Jørgine Jensine Jensen.

Folketællinger:

FT-1840: Skanderborg, Voer, Østbirk, Sattrup Bye, en Gaard, 150, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C8215: Jens Christensen, 61, Gift, Gaardmand Maren Jørgensdatter, 49, Gift, hans Kone Ane Maria Jensdatter, 13, Ugift, deres Børn Ane Jensdatter, 10, Ugift, deres Børn Kirsten Jensdatter, 7, Ugift, deres Børn >> Jørgine Jensdatter, 4, Ugift, deres Børn

FT-1845: Skanderborg, Voer, Østbirk, Sattrup byes mark, 1 gaard, 19, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B3909: Christen Mortensen, 38, Gift, ejer af gaarden, Sønder Vissing s. Skanderborg a. Maren Jørgensdatter, 53, Gift, hustru, Veng s. Skanderborg a. Ane Jensdatter, 15, Ugift, barn, Østbirk s. Skanderborg a. Kirsten Jensdatter, 12, Ugift, barn, Østbirk s. Skanderborg a. >> Jørgine Jensdatter, 9, Ugift, barn, Østbirk s. Skanderborg a. Elsemaria Jensdatter, 5, Ugift, barn, Østbirk s. Skanderborg a

FT-1870: Vejle, Hatting, Løsning sogn, Stobberup by, Et huus, 78, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870, C1855: Henderik Nielsen Brandt, 35, Gift, Huusfader, Slagtermester, Kolding >> Jørgine Brandt, 33, Gift, Huusmoder, ?? Marie Christine Brandt, 7, Ugift, Barn, Horsens Jette Brandt, 5, Ugift, Barn, Horsens Jens Brandt, 3, Ugift, Barn, Horsens Marius Christian Brandt, 1, Ugift, Barn, Horsens Carl Theodor Frederik Hansen, 19, Ugift, Slagtersvend, Nykjøbing på Falster

FT-1880: Skanderborg, Nim, Horsens Købstad, Østergade 15, Forhuset, Stuen, Matrikkelnummer 946, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9993: Henrik Nielsen Brandt, 45, Gift, Husfader, Slagter, Kolding >> Jørgine Jensine Brandt, 43, Gift, Hans Kone, Saltrup, Øster Snede, (læs: Østbirk sogn) skanderborg A Henriette Brandt, 15, Ugift, Hans Barn, Horsens Jens Brandt, 12, Ugift, Hans Barn, Horsens Christiane Brandt, 8, Ugift, Hans Barn, Løsning S, Veile Amt Marvine Brandt, 1, Ugift, Hans Barn, Horsens

Note: Jørgine Jensdatter er Arly og Bennys tipoldemor.