Jens Christensen, 17781841 (aged 62 years)

Birth about November 1778

Alias
Jens Christensen Slot

MarriageMaren JørgensdatterView this family
about 1826 (aged 47 years)

Occupation
Boelsmand, gårdmand i Sattrup Mark, Østbirk sogn

Birth of a daughterJørgine Jensdatter
June 19, 1836 (aged 57 years)
Christening of a daughterJørgine Jensdatter
October 6, 1836 (aged 57 years)
Death October 11, 1841 (aged 62 years)
Burial October 16, 1841 (5 days after death)
Family with Maren Jørgensdatter
himself
17781841
Birth: about November 1778
Death: October 11, 1841Sattrup Mark, Østbirk sogn
wife
17921877
Birth: about February 1792 41 37Hårby, Venge sogn
Death: September 29, 1877Østbirk
Marriage Marriageabout 1826
11 years
daughter
1836
Birth: June 19, 1836 57 44Søeballe på Sattrup Mark, Østbirk sogn
Death:
Christen Mortensen + Maren Jørgensdatter
partner’s partner
18051849
Birth: about July 1805Sønder Vissing sogn
Death: July 27, 1849Lilballe, Sattrup, Østbirk sogn
wife
17921877
Birth: about February 1792 41 37Hårby, Venge sogn
Death: September 29, 1877Østbirk
Marriage MarriageFebruary 19, 1842Østbirk kirke, Voer herred
Shared note

Jens Christensen

alias Jens Christensen Slot

Født: ca. nov. 1778

Erhverv: Boelsmand, gårdmand i Sattrup Mark, Østbirk sogn

Gift ca. 1826: Boelsmand, gårdmand Jens Christensen gifter sig med Maren Jørgensdatter.

Død 11-10-1841: Jens Christensen Slot, gårdmand på Sattrup Mark, dør 11-10-1841, 62 år gl. og bliver begravet 16-10-1841 fra Østbirk kirke. Kilde: KB-opslag 252, nr. 12. Østbirk, Voer h., Skanderborg amt. År 1832-1846. KB_C407_A_006_K09-12-A.

Folketællinger:

FT-1834: Skanderborg, Voer, Østbirk, Sattrup Bye, En gaard, 15, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C0582: >> Jens Christensen, 55, Gift, Gaardmand Maren Jørgensdatter, 43, Gift, Hans kone [Jens Christensen] Ane Maria Jensdatter, 7, Ugift, Deres børn [Jens Christensen og Maren Jørgensdatter] Ane Jensdatter, 4, Ugift, Deres børn [Jens Christensen og Maren Jørgensdatter] Kirsten Jensdatter, 1, Ugift, Deres børn [Jens Christensen og Maren Jørgensdatter]

FT-1840: Skanderborg, Voer, Østbirk, Sattrup Bye, en Gaard, 150, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C8215: >> Jens Christensen, 61, Gift, Gaardmand Maren Jørgensdatter, 49, Gift, hans Kone Ane Maria Jensdatter, 13, Ugift, deres Børn Ane Jensdatter, 10, Ugift, deres Børn Kirsten Jensdatter, 7, Ugift, deres Børn Jørgine Jensdatter, 4, Ugift, deres Børn

Note: Jens Christensen (Slot) er Arly og Bennys 2 x tipoldefar.