Maren Jørgensdatter, 17921877 (aged 85 years)

Birth about February 1792 41 37
Alias
Maren Mortensen f. Jørgensdatter

Christening March 25, 1792 41 37 (aged 1 month)
MarriageJens ChristensenView this family
about 1826 (aged 33 years)

Birth of a daughterJørgine Jensdatter
June 19, 1836 (aged 44 years)
Christening of a daughterJørgine Jensdatter
October 6, 1836 (aged 44 years)
Death of a husbandJens Christensen
October 11, 1841 (aged 49 years)
Burial of a husbandJens Christensen
October 16, 1841 (aged 49 years)
MarriageChristen MortensenView this family
February 19, 1842 (aged 50 years)
Death of a husbandChristen Mortensen
July 27, 1849 (aged 57 years)
Burial of a husbandChristen Mortensen
July 31, 1849 (aged 57 years)
Marriage of a childHenrik Nielsen BrandtJørgine JensdatterView this family
about 1861 (aged 68 years)

Death of a fatherJørgen Rasmusen

Death of a motherAnne Pedersdatter

Death September 29, 1877 (aged 85 years)
Burial October 3, 1877 (4 days after death)
Family with parents
father
mother
Marriage MarriageJune 30, 1778Venge kirke, Hjelmslev herred
14 years
herself
17921877
Birth: about February 1792 41 37Hårby, Venge sogn
Death: September 29, 1877Østbirk
Family with Jens Christensen
husband
17781841
Birth: about November 1778
Death: October 11, 1841Sattrup Mark, Østbirk sogn
herself
17921877
Birth: about February 1792 41 37Hårby, Venge sogn
Death: September 29, 1877Østbirk
Marriage Marriageabout 1826
11 years
daughter
1836
Birth: June 19, 1836 57 44Søeballe på Sattrup Mark, Østbirk sogn
Death:
Family with Christen Mortensen
husband
18051849
Birth: about July 1805Sønder Vissing sogn
Death: July 27, 1849Lilballe, Sattrup, Østbirk sogn
herself
17921877
Birth: about February 1792 41 37Hårby, Venge sogn
Death: September 29, 1877Østbirk
Marriage MarriageFebruary 19, 1842Østbirk kirke, Voer herred
Shared note

Maren Jørgensdatter

alias Maren Mortensen f. Jørgensdatter

Født: ca. feb. 1792 i Hårby, Venge sogn, Hjelmslev herred og døbt 25-03-1792 på Marie Bebudelsesdag i Venge kirke - datter af gårdmand Jørgen Rasmussen og hustru Anne Pedersdatter. Kilde: KB-opslag 9. Venge, Hjelmslev herred, Skanderborg amt. År 1791-1814. KB_C389_B_012_K01-09-A.

Gift 1.g. ca. 1826: Maren Jørgensdatter gifter sig med boelsmand, gårdmand Jens Christensen.

Gift 2.g. 19-02-1842: Enkekone Maren Jørgensdatter på 51 år af Lilballe, Sattrup Mark gifter sig 19-02-1842 i Østbirk kirke, Voer herred med ungkarl Christen Mortensen på 37 år af Yding. Kilde: KB-opslag 166, nr. 5. Østbirk, Voer herred, Skanderborg amt. År 1832-1846. KB_C407_A_006_K06-16-A.

Død 29-09-1877: Maren Mortensen, fattiglem, dør 29-09-1877 i Østbirk, 85 år gl. og bliver begravet 03-10-1877 fra Østbirk kirke. Kilde: KB-opslag 174, nr. 13, side 247. Østbirk, Voer h, Skanderborg a. År 1876-1891. KB_C407_A_009_K06-25-A.

Folketællinger:

FT-1801: Skanderborg, Hjelmslev, Veng, Haarbye, 6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B3951: Jørgen Rasmusen, 49, Gift, Huusbonde, Bonde og Gaardbeboer Anne Pedersdatter, 45, Gift, hans Kone Holger Jørgensen, 16, Ugift, deres Børn Sidsel Jørgensdatter, 13, Ugift, deres Børn Anne Marie Jørgensdatter, 11, Ugift, deres Børn >> Maren Jørgensdatter, 9, Ugift, deres Børn Rasmus Jørgensen, 5, Ugift, deres Børn Peder Laursen, 15, Ugift, Tienestedreng

FT-1834: Skanderborg, Voer, Østbirk, Sattrup Bye, En gaard, 15, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C0582: Jens Christensen, 55, Gift, Gaardmand >> Maren Jørgensdatter, 43, Gift, Hans kone [Jens Christensen] Ane Maria Jensdatter, 7, Ugift, Deres børn [Jens Christensen og Maren Jørgensdatter], f. 21-04-1827 i Tornkjerhus, Østbirk sogn. KB-opslag 71. Ane Jensdatter, 4, Ugift, Deres børn [Jens Christensen og Maren Jørgensdatter] Kirsten Jensdatter, 1, Ugift, Deres børn [Jens Christensen og Maren Jørgensdatter]

FT-1840: Skanderborg, Voer, Østbirk, Sattrup Bye, en Gaard, 150, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C8215: Jens Christensen, 61, Gift, Gaardmand >> Maren Jørgensdatter, 49, Gift, hans Kone Ane Maria Jensdatter, 13, Ugift, deres Børn Ane Jensdatter, 10, Ugift, deres Børn Kirsten Jensdatter, 7, Ugift, deres Børn Jørgine Jensdatter, 4, Ugift, deres Børn

FT-1845: Skanderborg, Voer, Østbirk, Sattrup byes mark, 1 gaard, 19, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B3909: Christen Mortensen, 38, Gift, ejer af gaarden, Sønder Vissing s. Skanderborg a. >> Maren Jørgensdatter, 53, Gift, hustru, Veng s. Skanderborg a. Ane Jensdatter, 15, Ugift, barn, Østbirk s. Skanderborg a. Kirsten Jensdatter, 12, Ugift, barn, Østbirk s. Skanderborg a. Jørgine Jensdatter, 9, Ugift, barn, Østbirk s. Skanderborg a. Elsemaria Jensdatter, 5, Ugift, barn, Østbirk s. Skanderborg a

FT-1850: Skanderborg, Voer, Østbirk, Sattrup Mark, en Gaard, 30, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, D2425 >> Maren Jørgensdatter, 59, Enke, Eierinde af Gaarden, Handsted??, Skanderborg Amt Kjersten Jensdatter, 17, Ugift, hendes Barn, *her i Sognet Else Marie Jensdatter, 10, Ugift, hendes Barn, *her i Sognet

Note: Maren Jørgensdatter er Arly og Bennys 2 x tipoldemor