Christiane Schmidt, 1764

Birth about 1764

Alias
Christiane Meisner f. Schmidt

MarriageHans Christian MeisnerView this family
January 8, 1796 (aged 32 years)
Death of a husbandHans Christian Meisner
August 9, 1808 (aged 44 years)
Burial of a husbandHans Christian Meisner
August 13, 1808 (aged 44 years)
Death

Family with Hans Christian Meisner
husband
17291808
Birth: about October 24, 1729Eisenberg, Dresden, Sachen, Tyskland
Death: August 9, 1808Skælskør sogn
herself
Marriage MarriageJanuary 8, 1796Skælskør kirke
Hans Christian Meisner + Henriette Maria Bornsted
husband
17291808
Birth: about October 24, 1729Eisenberg, Dresden, Sachen, Tyskland
Death: August 9, 1808Skælskør sogn
partner’s partner
17221794
Birth: about 1722
Death: September 19, 1794Skælskør sogn
Marriage MarriageNovember 22, 1754Skælskør kirke
1 month
step-son
17541820
Birth: December 31, 1754 25 32Skælskør sogn
Death: September 11, 1820Fodby
2 years
step-son
1756
Birth: about 1756 26 34Skælskør sogn
Death:
4 years
step-son
17601828
Birth: February 14, 1760 30 38Skælskør sogn
Death: November 10, 1828Skælskør sogn
3 years
step-daughter
17631763
Birth: March 11, 1763 33 41Skælskør sogn
Death: April 15, 1763Skælskør sogn
23 months
step-daughter
17651765
Birth: February 2, 1765 35 43Skælskør sogn
Death: February 5, 1765Skælskør sogn
3 years
step-daughter
17671787
Birth: September 4, 1767 37 45Skælskør sogn
Death: after 1787
Shared note

Christiane Schmidt

alias Christiane Meisner f. Schmidt

Født: ca. 1764

Trolovet 08-01-1796: Enkemand Hans Christian Meisner og Christiane Schmidt.

Parret ægteviet 05-02-1796: Enkemand Hans Christian Meisner gifter sig 05-02-1796 i Skælskør kirke med Christiane Schmidt. Forlovere: Hr. Niels Jespersen her af byen og Sr. Jens Black, hollænder (= mejerist) på Borrebye. Kilde: KB-opslag 116. side 476. Skælskør sogn. V. Flakkebjerg h. Sorø amt. E.M. År 1760-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155593#155593,26001608

"Trolovede den 8de Januarij Enkemand Hans Christian Meisner og Christiane Schmidt. Forloverne Sr Niels Jespersen her af Byen, og Sr. Jens Black, Hollænder paa Borrebye Payngk: at Hans og afdøde Hustrues Børn, som alle er myndige Arvinger, have givet Afkald, og i Skifte-Protocollen tilstaaet, at de ved mindelig Accord vare forvarede, og følgelig intet kunde være dette Ægteskab hinderligt. Ægteviede den 5te Februarij."

Folketælling:

FT-1801: Sorø, Vester Flakkebjerg, Skælskør Købstad, Søndre side paa Ahlgaden 53, 57, Kilde: FT-1801, B6507: Hans Christian Meysner, 71, Gift, Huusbonde, Skrædermester - Nr. ægteskab: 2 >> Christiane Schmith, 36, Gift, Hans Kone Hans Hansen, 29, Ugift, Tienestefolk, Skrædersvend Hans Christophersen, 20, Ugift, Tienestefolk, Skræderdrengs

Original FT-1801: se FT-opslag 18 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=26818#26818,2909763