Margaretha Magdalene Krüger, 17671814 (aged 47 years)

Name
Margaretha Magdalene /Krüger/
Birth about 1767
Alias
Magrethe Magdalene Krüger

MarriageHans Henrich RigetView this family
October 29, 1790 (aged 23 years)
Birth of a daughterDorothea Magdalene Riget
February 22, 1793 (aged 26 years)
Christening of a daughterDorothea Magdalene Riget
February 27, 1793 (aged 26 years)
Death February 1814 (aged 47 years)
Burial February 11, 1814 (aged 47 years)
Family with Hans Henrich Riget
husband
17541849
Birth: about 1754Bosau, Eutin, Slesvig-Holstein, Tyskland
Death: March 6, 1849Ollerup fattighus, Ollerup sogn
herself
17671814
Birth: about 1767Slesvig-Holstein, Tyskland
Death: February 1814Hvidkilde, Ollerup sogn
Marriage MarriageOctober 29, 1790kirken i Neukirchen
2 years
daughter
17931864
Birth: February 22, 1793 39 26Neukirchen, Bosau, Slesvig-Holsten, Tyskland
Death: August 29, 1864Skælskør
Hans Henrich Riget + Karen Rasmusdatter
husband
17541849
Birth: about 1754Bosau, Eutin, Slesvig-Holstein, Tyskland
Death: March 6, 1849Ollerup fattighus, Ollerup sogn
partner’s partner
17831836
Birth: March 1783
Death: April 25, 1836Bromark, Ollerup sogn
Marriage MarriageDecember 2, 1815Svendborg Vor Frue kirke
Shared note

Margaretha Magdalene Krüger

alias Magrethe Magdalene Krüger

Født: ca. 1867 i Slesvig-Holstein, Tyskland

Gift 29-10-1790: Arbejdsmand i Eutin, Hans Henrich Hans Henrich Reichert gifter sig 29-10-1790 i kirken i Neukirchen med Margaretha Magdalena Krüger.

Død feb. 1814: Magrethe Magdalene Krüger dør i feb. 1814 i Hvidkilde, Ollerup sogn, 47 år gl. og bliver begravet 11-02-1814 på Ollerup sogns kirkegård. Fisker Rigets hustru i ? ved Hvidkilde. Kilde: KB-opslag 363. under nr. 2. side 456. Ollerup-Kirkeby, Sunds. Svendborg amt. År 1772-1813.