Hans Henrich Riget, 17541849 (aged 95 years)

Birth about 1754
Alias
Hans Henrich Richert og Hans Henrik Riget

MarriageMargaretha Magdalene KrügerView this family
October 29, 1790 (aged 36 years)
Occupation
Arbejdsmand. Fisker. Husmand i Ollerup Bromark

Birth of a daughterDorothea Magdalene Riget
February 22, 1793 (aged 39 years)
Christening of a daughterDorothea Magdalene Riget
February 27, 1793 (aged 39 years)
Burial of a wifeMargaretha Magdalene Krüger
February 11, 1814 (aged 60 years)
Death of a wifeMargaretha Magdalene Krüger
February 1814 (aged 60 years)
MarriageKaren RasmusdatterView this family
December 2, 1815 (aged 61 years)
Marriage of a childPoul JensenDorothea Magdalene RigetView this family
about 1829 (aged 75 years)

Death of a wifeKaren Rasmusdatter
April 25, 1836 (aged 82 years)
Burial of a wifeKaren Rasmusdatter
April 30, 1836 (aged 82 years)
Death March 6, 1849 (aged 95 years)
Burial March 10, 1849 (4 days after death)
Family with Margaretha Magdalene Krüger
himself
17541849
Birth: about 1754Bosau, Eutin, Slesvig-Holstein, Tyskland
Death: March 6, 1849Ollerup fattighus, Ollerup sogn
wife
17671814
Birth: about 1767Slesvig-Holstein, Tyskland
Death: February 1814Hvidkilde, Ollerup sogn
Marriage MarriageOctober 29, 1790kirken i Neukirchen
2 years
daughter
17931864
Birth: February 22, 1793 39 26Neukirchen, Bosau, Slesvig-Holsten, Tyskland
Death: August 29, 1864Skælskør
Family with Karen Rasmusdatter
himself
17541849
Birth: about 1754Bosau, Eutin, Slesvig-Holstein, Tyskland
Death: March 6, 1849Ollerup fattighus, Ollerup sogn
wife
17831836
Birth: March 1783
Death: April 25, 1836Bromark, Ollerup sogn
Marriage MarriageDecember 2, 1815Svendborg Vor Frue kirke
Shared note

Hans Henrich Riget

alias Hans Henrich Richert og Hans Henrik Riget

Født: 1754 i Bosau, Eutin, Slesvig-Holstein, Tyskland Kilde: FT-1845

Erhverv: Arbejdsmand i Eutin, Slesvig-Holstein, Tyskland. Fisker af Hvidkilde, Egense, Svendborg amt. Husmand og fisker i Ollerup Bromark.

Gift 1.g. 29-10-1790: Arbejdsmand i Eutin, Hans Henrich Hans Henrich Reichert gifter sig 29-10-1790 i kirken i Neukirchen med Margaretha Magdalena Krüger.

Gift 2.g. 02-12-1815: Hans Henrich Riget, enkemand og fisker på 51 år, af Hvidkilde gifter sig 02-12-1815 i Svendborg Vor Frue kirke med Karen Rasmussen på 28 år hos skræddermester Peter Rasmussen Sund her i sognet. Kilde: KB-opslag 72, nr. 30. Svendborg Vor Frue. År 1814-1820. KB_O388_A_004_K03-13-A.

Død 06-03-1849: Hans Henrik Riget, fhv. fisker ved Hvidkilde dør 06-03-1849 i Ollerup Fattighus, 95 år gl. hvor han opholdt sig i den seneste tid. Begravet 10-03-1849 på Ollerup kirkegård. Kilde: KB-opslag 154, nr. 2 nederst. Ollerup, Sunds h. Svendborg a. År 1832-1850. KB_O399_B_004_K06-04-A.

Folketællinger:

FT-1834: Svendborg, Sunds, Ollerup, Bromark, 33, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B3600: Peder Knudsen, 61, Gift, Husmand Mette Pedersdatter, 62, Gift, Kone >> Hans Henrik Rigel, 79, Gift, Inderste & Fisker Karen Rasmusdatter, 51, Gift, Kone

FT-1840: Svendborg, Sunds, Ollerup, Ollerup Bye, 12, et huus, 12, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, B2359: Kirsten Jørgensdatter, 69, Enke, Aftægtskone Maren Hansdatter, 54, Enke, Inderste Anne Kirstine Nielsdatter, 19, Ugift, hendes Datter, Syepige Karen Marie Rasmussen, 5, Ugift, Datterdatter, Fødebarn >> Hans Henrik Riget, 85, Enkemand, Inderste - Fisker

FT-1845: Svendborg, Sunds, Ollerup, Ollerup Bye, Et huus, 12, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B6338: Kirsten Jørgensdatter, 74, Enke(mand), Aftægtskone, Skaarup sogn Maren Hansdatter, 58, Enke(mand), Inderste, Sørup sogn Anne Kirstine Nielsdatter, 24, Ugift, Hendes børn, sypige, Her i sognet [Ollerup] Maren Nielsdatter, 30, Ugift, Hendes børn, do [Ollerup] Karen Marie Rasmussen, 10, Ugift, Dennes børn, do [Ollerup] Niels Christian Hansen, 5, Ugift, Dennes børn, do [Ollerup] Rasmus Hansen, 3, Ugift, Dennes børn, do [Ollerup] >> Hans Henrik Riget, 90, Enke(mand), Inderste og fisker, Baase sogn ved Eütin (læs: Bosau, Eütin)