Mourits Christophersen Christensen, 1868

Name
Mourits Christophersen /Christensen/
Birth November 14, 1868
Alias
Maurits Kristoffersen Kristensen

Hjemmedøbt November 22, 1868 (aged 8 days)
Christening January 1, 1869 (aged 1 month)
Birth of a daughterAmalia Kristine Christensen
December 18, 1894 (aged 26 years)
Christening of a daughterAmalia Kristine Christensen
February 17, 1895 (aged 26 years)
Birth of a daughterKrista Kristensen
April 7, 1901 (aged 32 years)
Christening of a daughterKrista Kristensen
June 16, 1901 (aged 32 years)
Birth of a daughterElna Kristensen
March 5, 1905 (aged 36 years)
Christening of a daughterElna Kristensen
May 21, 1905 (aged 36 years)
Birth of a daughterIngrid Christensen
December 20, 1907 (aged 39 years)
Christening of a daughterIngrid Christensen
April 16, 1908 (aged 39 years)
Birth of a sonGunner Christensen
August 17, 1909 (aged 40 years)
Christening of a sonGunner Christensen
October 17, 1909 (aged 40 years)
Family with Laura Vilhelmine Christensen
himself
partner
daughter
1894
Birth: December 18, 1894 26 28Emb udflytter, Emb sogn
Death:
6 years
daughter
1901
Birth: April 7, 1901 32 34Emb sogn
Death:
4 years
daughter
1905
Birth: March 5, 1905 36 38Emb sogn
Death:
3 years
daughter
1907
Birth: December 20, 1907 39 41Emb by og sogn
Death:
20 months
son
1909
Birth: August 17, 1909 40 43Emb by og sogn
Death:
Shared note

Mourits Christophersen Christensen

alias Maurits Kristoffersen Kristensen

Født: 14-11-1868 i Emb sogn og hjemmedøbt 22-11-1868. Fremstillet 01-01-1869 i Emb kirke - søn af gårdbestyrer Christopher Christensen af Emb og hustru Amalia Mouritsen på 23 år, af Emb sogn Kilde: KB-opslag 5, nr. 10. Emb s. Børglum h. Hjørring a. År 1864-1891. KB_C082B_B_013_K01-05-A.

Gift 03-11-1893: Ungkarl Maurits Kristoffersen Kristensen (døbt: Mourits Christophersen Christensen) på 24 år, af Emb (f. 14-11-1868 i Emb, søn af gårdmand Kristoffer Kristensen og hustru Amalia Mauritsen af Emb sogn) gifter sig 03-11-1893 i Emb kirke med pigen Laura Vilhelmine Kristensen (Christensen) på 27 år (f. 19-06-1866 i Holme, Torup sogn, datter af skolelærer Christian Christensen af Emb og hustru Amalia Charlotte Karoline Holst. Forlovere: C. Christensen, lærer i Emb. Kristoffer Kristensen, gårdmand i Emb. Kilde: KB-opslag 129, nr. 4. Emb s. Børglum h. Hjørring a. År 1891-1924. KB_1892_C082B_H_014_0134a-v.

Laura og Vilhelmine og hendes ægtefælle Mourits Christophersen Christensen står den 03-08-1902 faddere ved nevøen Erling Holst Kristensen's dåb i Emb kirke. Husmand Mourits Christophersen Christensen af Emb står endvidere fadder den 27-09-1903 ved Christian Holst Christensens dåb i Emb kirke