Jacob Pedersen Kaarsted, 18981967 (aged 68 years)

Name
Jacob Pedersen /Kaarsted/
Birth June 2, 1898

Alias
Jacob Kaarsted

Occupation
Bådfører ved A/S Hjejlen. Senere direktør samme sted

Birth of a sonTage Holst Kaarsted
May 27, 1928 (aged 29 years)
Christening of a sonTage Holst Kaarsted
September 2, 1928 (aged 30 years)
Death 1967 (aged 68 years)

Family with Itta Holst Kjær
himself
partner
19071976
Birth: September 17, 1907 39 32Gørlev by og sogn
Death: 1976
son
19281994
Birth: May 27, 1928 29 20Silkeborg
Death: December 29, 1994
Shared note

Jacob Pedersen Kaarsted

Oprindelig døbt Jacob Pedersen Knækkeborg *)

alias Jacob Kaarsted

Født: 02-06-1898 *) Iflg. skrivelse af 16-12-1933 fra Politimesteren i Silkeborg er hans navn forandret til Kaarsted. Kilde: Sønnen Tage Holst Kaarsteds fødsel og dåb.

Erhverv: Maskinarbejder. Bådfører ved A/S Hjejlen. Senere direktør samme sted.

Gift 22-04-1928: Maskinarbejder Jacob Pedersen (Knækkeborg) Kaarsted *), f. 02-06-1898, gifter sig 22-04-1928 i Gørlev (sandsynligvis b.v.) med Itta Holst Kjær, f. 17-09-1907 i Gørlev. *) Iflg. skrivelse af 16-12-1933 fra Politimesteren i Silkeborg er brudgommens navn forandret til Kaarsted.

Død 1967: Jacob Pedersen Kaarsted dør i 1967. Kilde: denstoredanske.dk - om Tage Kaarsted