Johan Heinrich Luckey, 17801787 (aged 6 years)

Name
Johan Heinrich /Luckey/
Birth about October 1780 39 26
Alias
Johan Heinrich Philipsen

Christening November 25, 1780 39 26 (aged 1 month)
Birth of a sisterChristiane Dorothea Amalie Luckay
December 11, 1781 (aged 1 year)
Christening of a sisterChristiane Dorothea Amalie Luckay
December 21, 1781 (aged 1 year)
Birth of a brotherChristian Friederich Luckey
about February 1785 (aged 4 years)
Christening of a brotherChristian Friederich Luckey
February 10, 1785 (aged 4 years)
Death of a brotherAnton Conrad Wilhelm Luckey
before 1787 (aged 6 years)

Death before 1787 (aged 6 years)

Family with parents
father
mother
Marriage MarriageDecember 27, 1777Garnisonskirken, Kbh.
4 years
younger sister
17811845
Birth: December 11, 1781 40 27Vor Frue sogn, Kbh.
Death: April 19, 1845Frederiksholms Kanal 245, Kbh.
-4 years
elder brother
17781787
Birth: about January 1778 37 24Vor Frue sogn, Kbh.
Death: before 1787
3 years
himself
17801787
Birth: about October 1780 39 26Vor Frue sogn, Kbh.
Death: before 1787
5 years
younger brother
17851801
Birth: about February 1785 44 31Helsingør
Death: before 1801
3 years
younger brother
17871801
Birth: about 1787 46 33
Death: before 1801
3 years
younger sister
17891801
Birth: about 1789 48 35Vor Frue sogn, Kbh.
Death: before 1801
3 years
younger brother
1791
Birth: about 1791 50 37Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
4 years
younger sister
17951801
Birth: March 7, 1795 54 41Vor Frue sogn, Kbh.
Death: before 1801
younger brother
1795
Birth: March 7, 1795 54 41Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
Shared note

ID 51-2: Johan Heinrich Luckey

alias Johan Heinrich Philipsen Luckay

Født: ca. okt. 1780 i København og døbt 25-11-1780 i Tysk Reformerte kirke, Kbh. - søn af (ID 102) tyskfødte Commandier-Sergeanten (kommandersergent) Philip Carl Luckey (Luckaÿ) og (ID 103) Anna Maria Paulsen. Kilder: DEN TYSK REFORMERTE MENIGHED, København; FHL microfilm 44,587. Family Search

Død før 1787.

Johan Heinrich Conrad Luckay, år 1780, side 206 Kilde: Alfebetisk register til Den Tysk-Reformerte Menighed i København, side 15 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=407994#407994,75607261