Johan Adam Luckey, 17871801 (aged 14 years)

Birth about 1787 46 33

Alias
Johan Adam Philipsen Luckay

Christening September 12, 1787 46 33 (aged 0)
Birth of a sisterLovisa Henriette Luckey
about 1789 (aged 2 years)
Christening of a sisterLovisa Henriette Luckey
January 26, 1789 (aged 2 years)
Birth of a brotherCarl Wilhelm Luckey
about 1791 (aged 4 years)
Christening of a brotherCarl Wilhelm Luckey
January 1, 1792 (aged 5 years)
Birth of a sisterSophie Frederikke Luckay
March 7, 1795 (aged 8 years)
Birth of a brotherJohann Henrich Luckay
March 7, 1795 (aged 8 years)
Christening of a sisterSophie Frederikke Luckay
April 10, 1795 (aged 8 years)
Christening of a brotherJohann Henrich Luckay
April 10, 1795 (aged 8 years)
Death of a brotherChristian Friederich Luckey
before 1801 (aged 14 years)

Death of a sisterLovisa Henriette Luckey
before 1801 (aged 14 years)

Death of a sisterSophie Frederikke Luckay
before 1801 (aged 14 years)

Death before 1801 (aged 14 years)

Family with parents
father
mother
Marriage MarriageDecember 27, 1777Garnisonskirken, Kbh.
4 years
elder sister
17811845
Birth: December 11, 1781 40 27Vor Frue sogn, Kbh.
Death: April 19, 1845Frederiksholms Kanal 245, Kbh.
-4 years
elder brother
17781787
Birth: about January 1778 37 24Vor Frue sogn, Kbh.
Death: before 1787
3 years
elder brother
17801787
Birth: about October 1780 39 26Vor Frue sogn, Kbh.
Death: before 1787
5 years
elder brother
17851801
Birth: about February 1785 44 31Helsingør
Death: before 1801
3 years
himself
17871801
Birth: about 1787 46 33
Death: before 1801
3 years
younger sister
17891801
Birth: about 1789 48 35Vor Frue sogn, Kbh.
Death: before 1801
3 years
younger brother
1791
Birth: about 1791 50 37Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
4 years
younger sister
17951801
Birth: March 7, 1795 54 41Vor Frue sogn, Kbh.
Death: before 1801
younger brother
1795
Birth: March 7, 1795 54 41Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
Shared note

ID 51-4: Johan Adam Luckey

alias Johan Adam Philipsen Luckay

Født: ca. aug. 1787 i København og døbt 12-09-1787 i Den Tysk Reformerte kirke, Kbh. - søn af (ID 102) Philip Carl Luckey (Luckaÿ), kommandersergent ved Det Kgl. Danske Livregiments 5. Musketerkompagni og (ID 103) Anna Maria Paulsen. Kilder: DEN TYSK REFORMERTE MENIGHED, København. Family Search

Johan Adam Luckay, år 1787, side 236 Kilde: Alfebetisk register til Den Tysk-Reformerte Menighed i København, side 15 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=407994#407994,75607261