Frans Karl Johan Wildenstrich, 18311882 (aged 51 years)

Name
Frans Karl Johan /Wildenstrich/
Birth March 9, 1831
Alias
Franz Carl Johan Wildenstrich

MarriageRudolphine Frederikke Vilhelmine MeyerView this family
February 27, 1880 (aged 48 years)
Occupation
Malermester i Thisted

Death July 20, 1882 (aged 51 years)
Burial July 27, 1882 (7 days after death)
Family with Rudolphine Frederikke Vilhelmine Meyer
himself
18311882
Birth: March 9, 1831Lauenburg, Tyskland
Death: July 20, 1882Brovst sogn, Hjørring amt
wife
18161892
Birth: December 11, 1816 33 35Vor Frue sogn, Kbh.
Death: November 25, 1892Almindelig hospital, Kbh.
Marriage MarriageFebruary 27, 1880i hjemmet i Nykøbing Mors
Frederik Riddersborg + Rudolphine Frederikke Vilhelmine Meyer
partner’s partner
18161860
Birth: May 29, 1816 57 36Nakskov Skt. Nikolaj sogn
Death: before 1860
wife
18161892
Birth: December 11, 1816 33 35Vor Frue sogn, Kbh.
Death: November 25, 1892Almindelig hospital, Kbh.
Marriage MarriageApril 14, 1847Nakskov Sankt Nikolai kirke
Divorce DivorceAugust 18, 1863Skilt ved dom
-1 months
step-son
18471847
Birth: February 24, 1847 30 30Nakskov Skt. Nikolaj sogn
Death: February 24, 1847Nakskov Skt. Nikolaj sogn
4 years
step-son
18501922
Birth: July 30, 1850 34 33Nykøbing Mors
Death: April 16, 1922Sundby hospital, Kbh.
10 months
step-son
18511852
Birth: June 3, 1851 35 34Nykøbing Mors
Death: May 17, 1852Nykøbing Mors
22 months
step-daughter
18531853
Birth: April 3, 1853 36 36Nykøbing Mors
Death: April 3, 1853Nykøbing Mors
22 months
step-son
18551855
Birth: January 14, 1855 38 38Nykøbing Mors
Death: April 16, 1855Nykøbing Mors
Shared note

Frans Karl Johan Wildenstrich

alias Franz Carl Johan Wildenstrich

Født: 09-03-1831 i Lauenburg, Tyskland - en by ved Elben i det tidligere hertugdømme Sachsen-Lauenburg. Konfirmeret i 1845. Kilde: Hans vielse

Erhverv: Malermester i Nykøbing Mors. Siden i Brovst sogn.

Gift 27-02-1880: Ungkarl, malermester Franz Carl Johan Wildenstrich på 48 år af Nykøbing Mors (f. i Lauenborg den 09-03-1831, konfirmeret 1845) gifter sig 27-02-1880 i hjemmet i Nykøbing Mors efter kgl. bevilling af 31-01-1880 med enke efter 1. ægteskab Rudolphine Friederikke Wilhelmine Riddersborg f. Meyer på 63 år, af Nykøbing Mors (f. 11-12-1816 i København, konfirmeret i 1832). Forlovere: Skomager N. Køster og smed H. Nielsen, begge af Nykøbing Mors. Anmærkning: Enken afleverede under 18-08-1863 skilsmissedom propter desertionem. Kilde: KB-opslag 260, nr. 2. Nykøbing Mors sogn. Morsø Sønder h. Thisted a. K.M. År 1879-1888. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=167062#167062,28052820

Død 20-07-1882: Frans Karl Johan Wildenstrich dør 20-07-1882 i Brovst sogn, Hjørring amt, 51 år gl., og bliver begravet 27-07-1882 fra Brovst kirke. Han fødtes i Lauenburg den 9de marts 1831. Gift maler i Brovst. Han enke var tidligere gift med en styrmand Riddersborg af Nykøbing på Mors (læs: Rudolphine Frederikke Vilhelmine f. Meyer). Kilde: KB-opslag 6, nr. 14. Brovst sogn. Hjørring amt. K.M. År 1881-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=160591#160591,26989724

Folketællinger:

FT-1880: Thisted, Morsø Sønder, Nykøbing Mors Købstad, Nørregade Matr. 177-178, Nr. 122-123, 6te Rode forhuset F4, 256, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C6687: Frantz Karl Johan Wildenstrich, 48, Ugift, malermester, Staden ??aecnburg ID 25-4: Madam Ridersborg, 63, Enke, husbestyrerinde, Kjøbenhavn??

FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Øster Kvarter, Laxegade 16, matr.199 3.Sal, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3117: Birthe Marie Nielsen, 34, Ugift, Dameskræderinde, Brøndbyøster Pouline Sophie Nielsen, 29, Ugift, Dameskræderinde, Kjøbenhavn ID 25-4: Rudolfine Frederikke Vilhelmine Vildenstrick, 69, Enke, logerende, Dameskræderinde, Kjøbenhavn Peter Cornelius Rasmussen, 20, Ugift, logerende, Uhrmagersvend, Kjøbenhavn