Sidsel Dorthea Riddersborg, 1812

Name
Sidsel Dorthea /Riddersborg/
Birth February 28, 1812 53 32
Alias
Cidsel Dorthea Ridersborg og Sidsel Dorthea Nielsen f. Riddersborg

Christening March 7, 1812 53 32 (aged 8 days)
Birth of a brotherPeder Daniel Andersen Riddersborg
March 9, 1814 (aged 2 years)
Christening of a brotherPeder Daniel Andersen Riddersborg
March 19, 1814 (aged 2 years)
Birth of a brotherFrederik Riddersborg
May 29, 1816 (aged 4 years)
Death of a motherAnne Kirstine Jacobsdatter
June 6, 1816 (aged 4 years)
Christening of a brotherFrederik Riddersborg
July 4, 1816 (aged 4 years)
Marriage of a parentNiels Pedersen RiddersborgAnne Sophie RasmusdatterView this family
March 11, 1817 (aged 5 years)
Birth of a half-sisterAnne Cicillia Kirstina Riddersborg
January 25, 1818 (aged 5 years)
Christening of a half-sisterAnne Cicillia Kirstina Riddersborg
February 4, 1818 (aged 5 years)
Birth of a half-brotherHans Peter Riddersborg
February 7, 1821 (aged 8 years)
Christening of a half-brotherHans Peter Riddersborg
about February 11, 1821 (aged 8 years)
Death of a fatherNiels Pedersen Riddersborg
May 22, 1822 (aged 10 years)
Burial of a fatherNiels Pedersen Riddersborg
May 25, 1822 (aged 10 years)
Death of a brotherFrederik Riddersborg
before 1860 (aged 47 years)

Death of a half-brotherHans Peter Riddersborg
August 19, 1901 (aged 89 years)
Death

Family with parents
father
mother
Marriage MarriageMay 2, 1810Nakskov Skt. Nikolaj kirke
6 years
younger brother
18161860
Birth: May 29, 1816 57 36Nakskov Skt. Nikolaj sogn
Death: before 1860
-5 years
elder brother
1810
Birth: December 16, 1810 51 30Nakskov Skt. Nikolai sogn
Death:
15 months
herself
1812
Birth: February 28, 1812 53 32Nakskov
Death:
2 years
younger brother
1814
Birth: March 9, 1814 55 34Nakskov
Death:
Father’s family with Anne Sophie Rasmusdatter
father
step-mother
1790
Birth: about 1790Mageltving, Vesterborg sogn
Death:
Marriage MarriageMarch 11, 1817i huset i Nakskov Sankt Nikolaj sogn
11 months
half-sister
1818
Birth: January 25, 1818 59 28Nakskov
Death:
3 years
half-brother
18211901
Birth: February 7, 1821 62 31Nakskov
Death: August 19, 1901Nakskov Færgeland
Shared note

Sidsel Dorthea Riddersborg

Indskrevet i KB som Cidsel Dorthea Ridersborg

alias Sidsel Dorthea Nielsen f. Riddersborg

Født: 28-02-1812 i Nakskov og døbt 07-03-1812 i Nakskov Skt. Nikolaj kirke - datter af købmand Niels Pedersen Ridersborg og hustru Anne Chirstine Jacobsdatter. Kilde: KB-opslag 177, nr. 8. Nakskov Skt. Nikolaj sogn. År 1758-1814. KB_579_1_003_K07-03-A

Konfirmeret 22-04-1827 i Svendborg Sankt Nikolaj kirke: Datter af afg. købmand Niels Pedersen Ridersborg af Nakskov.

Gift 09-09-1831: Sidsel Dorthea Riddersborg gifter sig med Niels Wilhelm Nielsen på 29 år, f. 1802, gifter sig 09-09-1831 i Nakskov Skt. Nikolaj kirke med Sidsel Dorthea Riddersborg på 19 år, f. 1812.

Børn: Edvard Johannes Nielsen, f. 21-01-1834 i Nakskov - konfirmeret 15-04-1849 i Nakskov Sankt Nikolai kirke: Johannes Evald Nielsen Wilhelmine Marie Nielsen, Født: 06-01-1839 i Nakskov og døbt 12-05-1839 i Nakskov Emma Christine Nielsen, Født: 15-12-1841 i Nakskov og døbt 08-05-1842 i Nakskov Niels Peder Riddersborg Nielsen, f. ca. 1844 i Nakskov Witta Amalia Nielsen, Født: 27-12-1847 i Nakskov og døbt 21-05-1848 i Nakskov Christian Georg Philipsito Nielsen, f. ca. 1849 i Nakskov

Folketællinger:

FT-1840: Maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, Tilegade Fjerdings 1de Rode., Tilegade, 172, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, B1237: Wilhelm Nielsen, 38, Gift, Glarmester >> Sidsel Ridersborg, 28, Gift, hans Kone Evald Nielsen, 5, Ugift, deres Barn Marie Nielsen, 1, Ugift, deres Barn Wilhelm Junge, 31, Ugift, Glarmestersvend Anne Hansen, 24, Ugift, Tjenestepige

FT-1850: Maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, Klostergade, , 143a, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B4194: Niels W. Nielsen, 47, Gift, Glarmester, Kjøbenhavn >> Dorthea Ridersborg, 37, Gift, Hans kone [Niels W. Nielsen], Nakskov Johannes E. Nielsen, 15, Ugift, Deres barn [Niels W. Nielsen og Dorthea Ridersborg] , Nakskov Wilhelmine Nielsen, 11, Ugift, Deres barn [Niels W. Nielsen og Dorthea Ridersborg], Nakskov Emma C. Nielsen, 8, Ugift, Deres barn [Niels W. Nielsen og Dorthea Ridersborg], Nakskov Niels P.R. Nielsen, 5, Ugift, Deres barn [Niels W. Nielsen og Dorthea Ridersborg], Nakskov Witta Amalia Nielsen, 2, Ugift, Deres barn [Niels W. Nielsen og Dorthea Ridersborg], Nakskov

FT-1855: Maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, optegnelse 5 side 207, Bredegade nordre side matr. no 143, forhuset, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C6337: Niels Wilhelm Nielsen, 53, Gift, husfader >> Dorothea Ridersborg, 48, Gift, hans kone Edvard Johannes Nielsen, 21, Ugift, deres søn Wilhelmine Nielsen, 17, Ugift, deres datter Emma Christine Nielsen, 14, Ugift, deres datter Niels Peder Ridersborg Nielsen, 11, Ugift, deres søn Vita Amalia Nielsen, 8, Ugift, deres datter Christian Georg P. Nielsen, 5, Ugift, deres søn Christian Theisen, 58, Ugift

FT-1860: Maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, Nørre Qvarter, Bredgade 143A Forhuus, 653 Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C7467: Niels Vilhelm Nielsen, 58, Gift, Huusfader. Glarmester, Kjøbenhavn >> Secilia Dorthea født Ridersborg, 48, Gift, hans Kone, Nakskov Johannes Evald Nielsen, 26, Ugift, Deres Søn. Glarsvend, Nakskov Vilhelmine Marie Nielsen, 21, Ugift, Deres Datter. syer Klædepynt, Nakskov Niels Peter Ridersborg Nielsen, 16, Ugift, Deres Søn. farer til Søes, Nakskov Vita Amalia Nielsen, 13, Ugift, Deres Datter, Nakskov Christian Georg Philipsito Nielsen, 9, Ugift, Deres Søn, Nakskov