Povel Trochmann, 1797

Birth about 1797
Alias
Poul Trochmann

MarriageAnne Sophie RasmusdatterView this family
December 17, 1823 (aged 26 years)
Occupation
Skibstømrermester i Nakskov

Death

Family with Anne Sophie Rasmusdatter
himself
1797
Birth: about 1797Kerteminde
Death:
wife
1790
Birth: about 1790Mageltving, Vesterborg sogn
Death:
Marriage MarriageDecember 17, 1823Nakskov Skt. Nikolaj kirke
Niels Pedersen Riddersborg + Anne Sophie Rasmusdatter
partner’s partner
wife
1790
Birth: about 1790Mageltving, Vesterborg sogn
Death:
Marriage MarriageMarch 11, 1817i huset i Nakskov Sankt Nikolaj sogn
11 months
step-daughter
1818
Birth: January 25, 1818 59 28Nakskov
Death:
3 years
step-son
18211901
Birth: February 7, 1821 62 31Nakskov
Death: August 19, 1901Nakskov Færgeland
Shared note

Povel Trochmann

alias Poul Trochmann

Født: ca. 1797 i Kerteminde

Erhverv: Skibstømrermester i Nakskov

Gift 17-12-1823: Anne Sophie Rasmusdatter på 33 år, enke efter Niels Pedersen Ridersborg, gifter sig 17-12-1823 i Nakskov Skt. Nikolaj kirke med ungkarl og skibstømrermand Povel Trochmann på 26 år i Nakskov. Kilde: KB-opslag 83, nr. 16. Nakskov Skt. Nikolaj. År 1820-1834. KB_579_2_002_04c02.

Folketællinger:

FT-1840: Maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, Nakskov Søndergade Fjerdings 2 dn Rode, Ved Stranden, 13, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, B1237: * Poul Frochmann, 43, Gift, Skibstømremester Ane Jørgensen, 49, Gift, hans kone Frederik Ridersborg, 24, Ugift, Styrmand, Huusfaderens Stedsøn Hans Ridersborg, 19, Ugift, Tømersvend, Huusfaderens Stedsøn Niels Frochmann, 16, Ugift, Huusfaderens Barn, alias Niels Torbesen Trochmann, f. 03-07-1824 i Nakskov - søn af skibstømrermand Povel Trochmann og hustru Anne Sophie Trochmann f. Jørgensen, i Nakskov. KB-opslag 23, nr. 17. Nakskov Skt. Nikolaj. År 1820-1834. Ane Kirstine, 14, Ugift, Huusfaderens Barn, alias Anne Kirstime Marie Trochmann, f. ca. 10-06-1826 i Nakskov - datter af skibstømrermand Poul Trochmann og hustru Anne Sophie Trochmann f. Rasmussen, i Nakskov. KB-opslag 32, nr. 24. Nakskov Skt. Nikolaj. År 1820-1834. Caroline Sophie, 12, Ugift, Huusfaderens Barn, alias Sophie Caroline Trochmann, f. 28-04-1828 i Nakskov - datter af skibstømrermester Poul Trochmann og hustru Anne Sophie Rasmusdatter, i Nakskov. KB-opslag 40, nr. 6. Nakskov Skt. Nikolaj. År 1820-1834. Frandsine Rasmine, 10, Ugift, Huusfaderens Barn, alias Frantzine Rasmine Trochmann, f. 25-11-1830 i Nakskov - datter af skibstømrermester Poul Trochmann og hustru Anne Sophie Rasmusdatter, i Nakskov. KB-opslag 57, nr. 2. Nakskov Skt. Nikolaj. År 1820-1834.

FT-1845: Maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, Vester Fjerding 1. Rode, Torvet No 13, 12, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B5264: * Poul Trockmann, 48, Gift, Skibstømmermester, Kjerteminde Ane Sophie Rasmussen, 53, Gift, hans Kone [Poul Trockmann], Mageltving Frederik Riddesborg, 29, Ugift, Skipper, Huusfaderens Børn og Stedbørn [Poul Trockmann], Nakskov Hans Peter Riddersborg, 24, Ugift, Skibstømmermand, Huusfaderens Børn og Stedbørn [Poul Trockmann], Nakskov Niels Trockmann, 20, Ugift, Skibstømmermand, Huusfaderens Børn og Stedbørn [Poul Trockmann], Nakskov Marie Trockmann, 18, Ugift, Huusfaderens Børn og Stedbørn [Poul Trockmann], Nakskov Caroline Trockmann, 16, Ugift, Huusfaderens Børn og Stedbørn [Poul Trockmann], Nakskov Fransine Trockmann, 14, -, Huusfaderens Børn og Stedbørn [Poul Trockmann], Nakskov