Kätchen Margarethe Johanna Diehl, 1884

Name
Kätchen Margarethe Johanna /Diehl/
Birth March 29, 1884
Alias
Kätchen Margarethe Johanna Riddersborg f. Diehl og Käthe Riddersborgf. Diehl

Occupation
Syerske

Death of a fatherAdolf Bernhard Diehl
before 1910 (aged 25 years)

MarriageHerluf Johannes RiddersborgView this family
June 11, 1910 (aged 26 years)
Death of a motherMaria Doris Johanna Soltwedel
after 1910 (aged 25 years)

Birth of a sonHerluf Jørgen Riddersborg
June 28, 1914 (aged 30 years)
Christening of a sonHerluf Jørgen Riddersborg
December 27, 1914 (aged 30 years)
Birth of a daughterMimi Johanne Marie Riddersborg
December 19, 1919 (aged 35 years)
Christening of a daughterMimi Johanne Marie Riddersborg
April 25, 1920 (aged 36 years)
Birth of a daughterEdith Bertha Margrethe Riddersborg
February 26, 1922 (aged 37 years)
Christening of a daughterEdith Bertha Margrethe Riddersborg
November 10, 1922 (aged 38 years)
Death of a husbandHerluf Johannes Riddersborg
December 12, 1925 (aged 41 years)
Burial of a husbandHerluf Johannes Riddersborg
December 18, 1925 (aged 41 years)
Death of a daughterEdith Bertha Margrethe Riddersborg
June 10, 1933 (aged 49 years)
Burial of a daughterEdith Bertha Margrethe Riddersborg
June 15, 1933 (aged 49 years)
Death

Family with parents
father
mother
Marriage Marriagebefore 1884Hamborg, Tyskland
3 months
herself
Family with Herluf Johannes Riddersborg
husband
18831925
Birth: June 11, 1883 32 37Garnisons sogn, Kbh.
Death: December 12, 1925Bispebjerg hospital
herself
Marriage MarriageJune 11, 1910Kastelskirken, Kbh.
4 years
son
19142000
Birth: June 28, 1914 31 30Islands Brygge 23, Kbh. i Christians sogn
Death: June 11, 2000Birkerød
6 years
daughter
19192011
Birth: December 19, 1919 36 35Sundholmsvej 53, Kbh. i Sundby sogn
Death: October 30, 2011
2 years
daughter
19221933
Birth: February 26, 1922 38 37Rigshospitalet, Kbh.
Death: June 10, 1933Sundby hospital, Kbh.
Shared note

Kätchen Margarethe Johanna Diehl

alias Kätchen Margarethe Johanna Riddersborg f. Diehl og Käthe Riddersborg f. Diehl

Født: 29-03-1884 i Hamborg, Tyskland - datter af snedker Adolf Bernhard Diehl og hustru Maria Doris Johanna f. Soltwedel, Hamborg. Kilde: Hendes vielse.

Erhverv: Syerske

Gift 11-06-1910: Ungkarl, handelsrejsende Herluf Johannes Riddersborg, boende Fredericiagade 33, Kbh. (f. 11-06-1883 i Kbh., søn af dampskibsfører Johan Andreas Frederik Riddersborg og hustru Johanne Christine f. Poulsen, boende Fredericiagade 33, Kbh.) gifter sig i Citadelskirken, Citadel-Kastels sogn, Kbh. med pigen Kätchen Margarethe Johanna Diehl, boende Fredericiagade 33, Kbh. (f. 29-03-1884 i Hamburg, datter af afdøde snedker Adolf Bernhard Diehl og hustru Maria Doris Johanna f. Soltwedel, boende i Hamburg, Tyskland). Tillysning i Frederiks kirke. Lysning i Frederikskirken. Forlovere: Johan Andreas Frederik Riddersborg, Fredericiagade 33, Kbh. og C. Christensen, forvalter (DFD), Holbergsgade 11, 4. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 120, side 119. Citadel-Kastels sogn, Kbh. År 1908-1916. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148869#148869,24605284

Se også vielse/lysning: Frederikskirkens sogn. KB-opslag 70. År 1905-1916. KB_1892_017_3_007_0069a-V

Folketællinger og bosteder:

Bopæl meldt i Kbh. reg. 24-11-1911 for ID 25-4b2: Herluf Johannes Riddersborg, f. 11-06-1883 i Kbh., repræsentant >> gift med Käthe Margrethe Johanne f. Døehl, f. 29-03-1884 i Hamborg (læs: Kätchen Margarethe Johanna Diehl) Adresser: 01-11-1911: tilflyttet fra Århus til Isefjordsgade 5, 1.th. 01-11-1913: Islands Brygge 23, 4. sal, th. 01-11-1914: Kornblomstvej 1, 2. sal 01-05-1916: Sundholmsvej 53, st. Kilde: politietsregisterblade.dk - registerblad 205, rulle 0022, station 4 (Amager)

FT-1921: Sundholmsvej 53, st.tv., Kbh.: ID 25-4b2: Herluf Riddersborg, f. 11-06-1883 i Kbh., gift, husfar, boghandler >> Käthe Riddersborg, f. 29-03-1884 i Hamborg, gift, husmor, tilflyttet i 1910 fra Hamborg ID 25-4b2a: Jørgen Riddersborg, f. 28-06-1914 i Kbh., ugift, barn ID 25-4b2b: Mimi Johanne Marie Riddersborg, f. 19-12-1919 i Kbh., ugift, barn Kilde: FT-opslag 52. FT1921_00051_00545

FT-1925 - 5. nov.: Sundholmsvej 53, st., matr. 45, Kbh.: ID 25-4b2: Herluf Riddersborg, f. 11-06-1883 i Kbh., gift, husfar, boghandler >> Käthe Riddersborg, f. 29-03-1884 i Hamborg, Tyskland, gift, husmor ID 25-4b2a: Jørgen Riddersborg, f. 28-06-1914 i Kbh., ugift, søn ID 25-4b2b: Mimi (Johanne Marie) Riddersborg, f. 19-12-1919 i Kbh., ugift, datter ID 25-4b2c: Edith Riddersborg, f. 26-02-1922 i Kbh., ugift, datter Kilde: FT-opslag 322. FT1925_0451_00437.

FT-1930 - 5. nov.: Sundholmsvej 53, st., Kbh.: >> Käthe Margrethe Johanne Riddersborg, f. 29-03-1884 i Hamborg, Tyskland, enke, husmor, syerske - alias Kätchen Margarethe Johanna Riddersborg f. Diehl ID 25-4b2a: Jørgen Herluf Riddersborg, f. 28-06-1914 i Kbh., ugift, søn, lærling ID 25-4b2b: Mimi Johanne Marie Riddersborg, f. 19-12-1919 i Kbh., ugift, datter ID 25-4b2c: Edith Bertha Margarete Riddersborg, f. 26-02-1922 i Kbh., ugift, datter ID 25-4b4: Benedicte Marie Andersen (f. Riddersborg), f. 20-01-1887 i Kbh., separeret, ekspeditrice, logerende (læs: svigerinde til Käthe) ID 25-4b4a: Leif Aage Andersen, f. 19-07-1921 i Kbh., ugift, logerende (læs: søn af Benedicte)