Niels Hansen, 18621918 (aged 55 years)

Birth April 10, 1862
Alias
Niels Hansen Winther

Christening April 15, 1862 (aged 5 days)
Occupation
Maler

Birth of a daughterKaren Hortensia Hansen
August 13, 1893 (aged 31 years)
Christening of a daughterKaren Hortensia Hansen
August 22, 1893 (aged 31 years)
MarriageAnna Sofie Caroline PetersenView this family
October 15, 1893 (aged 31 years)
Birth of a daughterElse Valborg Gustave Hansen
August 12, 1905 (aged 43 years)
DivorceAnna Sofie Caroline PetersenView this family
January 22, 1908 (aged 45 years)

Death after 1918 (aged 55 years)

Family with Anna Sofie Caroline Petersen
himself
18621918
Birth: April 10, 1862Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: after 1918
ex-wife
18741947
Birth: October 15, 1874 30 25Teglgårdsstræde 6, Kbh. i Vor Frue sogn
Death: October 6, 1947Helsingborg, Sverige
Marriage MarriageOctober 15, 1893Holmens kirke, Kbh.
Divorce DivorceJanuary 22, 1908
-1 months
daughter
18931984
Birth: August 13, 1893 31 18Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: August 7, 1984Brande, Jylland
12 years
daughter
1905
Birth: August 12, 1905 43 30Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Olof Wilhelm Vingren Rosendahl + Anna Sofie Caroline Petersen
partner’s partner
18701939
Birth: June 10, 1870Trelleborg, Sverige
Death: February 26, 1939Trelleborg, Sverige
ex-wife
18741947
Birth: October 15, 1874 30 25Teglgårdsstræde 6, Kbh. i Vor Frue sogn
Death: October 6, 1947Helsingborg, Sverige
Divorce Divorceabout 1910forholdet opløst
-19 months
step-daughter
19082005
Birth: May 18, 1908Malmø St. Petri forsamling, Sverige
Death: 2005
step-daughter
19081976
Birth: May 18, 1908Malmø, Sverige
Death: 1976
16 months
step-son
19091910
Birth: September 12, 1909 39 34Malmø, Sverige
Death: about January 1910Malmø, Sverige
step-son
19092004
Birth: September 12, 1909 39 34Malmø, Sverige
Death: June 13, 2004Helsingborgs Maria, Sverige
Teodor Alfred Stenberg + Anna Sofie Caroline Petersen
partner’s partner
18421926
Birth: March 30, 1842Stockholm, Sverige
Death: June 2, 1926Malmø, Sverige
ex-wife
18741947
Birth: October 15, 1874 30 25Teglgårdsstræde 6, Kbh. i Vor Frue sogn
Death: October 6, 1947Helsingborg, Sverige
Marriage MarriageJune 6, 1912Vor Frue sogn, Kbh.
Shared note

Niels Hansen

Oprindelig døbt Niels Hansen Winther

Født: 10-04-1862 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. og døbt 15-04-1862 samme sted - søn af Maren Kirstine Hansen på 28 år. Kilde: KB-opslag 112. Barn nr. 156. mor nr. 161. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1859-1866. KB_075_4_016_K05-17-A.

Erhverv: Maler

Gift 15-10-1893: Ungkarl Niels Hansen (Winther), maler på 31 år, boende Smedensgade 8, 2. sal, Kbh. (f. 10-04-1862 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. og døbt 15-04-1862) gifter sig 15-10-1893 i Holmens kirke, Kbh. med pige Anna Sophie Caroline Petersen på 19 år, boende Smedensgade 8, Kbh. (f. 15-10-1874 og døbt 25-12-1874 i Frue kirke (Kbh.). Forlovere: Christen Petersen, arbejdsmand, brudens fader, Smedensgang 8, Kbh. V. Tommerup, malermester, Bartholinsgade 9, Kbh. Kilde: KB-opslag 70, nr. 121. Holmens sogn. År 1892-1898. KB_1892_021_3_120_0069a-V

Separeret i slutningen af 1903. Skilsmisse bevilget ved kgl. resolution af 22-01-1908. Kilde: Församlingsboken i Malmö, kvarter Tranan I (Bengt Stenberg)

Bopæl meldt i Kbh.: >> Niels Hansen Winther, maler, f. 10-04-1862 i Kbh. gift med Anna Sophie Karoline, f. 15-10-1874 Adresser: fra Studiestræde 34, 3. sal til Studiestræde 4. 02-11-1892: frameldt 06-02-1892: Studiestræde 34, 3. sal, o.g. 1893: Lille Regnegade 5 ulæseligt 01-05-1894: Admiralgade 15, 3 (I slutningen af 1903 bor Niels Hansen: Skindergade 22) 01-05-1904: Lille Regnegade 10, 3. sal 06-11-1904: fra Husvildeafdelingen til Skt. Johannes Stiftelse 08-11-1914: Fra Skarrild sogn til Skt. Johannes Stiftelse 01-03-1915: Til Skarrild sogn 01-12-1916: Fra: uden bolig til Skt. Johannes Stiftelse ulæseligt 20-11-1917: Skt. Johannes Stiftelse 02-03-1918: Skt. Johannes Stiftelse, Sundholmsafd. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 553, rulle 0026, station 4 (Amager)