Lars Bøie Corell, 17871787 (aged 1 month)

Birth August 12, 1787 23 33
Alias
Lars Bøÿe Corell

Christening August 22, 1787 23 33 (aged 10 days)
Death October 1787 (aged 1 month)
Burial October 24, 1787 (aged 2 months)
Family with parents
father
17641810
Birth: about March 25, 1764 36 32Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: January 12, 1810Slagelse Sankt Mikkels sogn
mother
17541808
Birth: about March 15, 1754 28 31Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: May 4, 1808Slagelse Sankt Mikkels sogn
Marriage MarriageJuly 13, 1787Slagelse Sankt Mikkels kirke
2 years
younger brother
17891832
Birth: August 1789 25 35Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: July 14, 1832Skælskør sogn
-23 months
himself
17871787
Birth: August 12, 1787 23 33Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: October 1787Slagelse Sankt Mikkels sogn
4 years
younger brother
17911832
Birth: about November 1791 27 37Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: June 18, 1832Skovsøegade, Slagelse
2 years
younger brother
17941856
Birth: January 5, 1794 29 39Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: April 30, 1856Fyrendal sogn
3 years
younger sister
17971871
Birth: May 15, 1797 33 43Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: April 28, 1871Klareboderne 16, Kbh., Helligånd sogn
Father’s family with Dorothea Catrine Wegner
father
17641810
Birth: about March 25, 1764 36 32Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: January 12, 1810Slagelse Sankt Mikkels sogn
step-mother
Birth:
Death:
Marriage MarriageApril 21, 1809Slagelse Sankt Mikkels kirke
Mother’s family with Lars Hans Boie
step-father
1786
Birth:
Death: July 1786Slagelse Sankt Mikkels sogn
mother
17541808
Birth: about March 15, 1754 28 31Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: May 4, 1808Slagelse Sankt Mikkels sogn
Marriage Marriage1781
21 months
half-sister
17821847
Birth: September 1782 28Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: June 15, 1847Slagelse Sankt Mikkels sogn
3 years
half-sister
17851794
Birth: about April 11, 1785 31Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: about April 10, 1794Løvegade, Slagelse
Shared note

ID 56-3: Lars Bøie Corell

alias Lars Bøÿe Corell

Født: ca. 12-08-1787 i Slagelse Skt. Mikkels sogn og døbt onsdagen den 22-08-1787 i Slagelse Skt. Mikkels kirke: "Lars Bøÿe: Jørgen Corell, rytter escadronsadelmager og (ID 113) kone Cathrine Jespersdatter, lod deres ægte søn døbe 22-08-1787. Moderen holdt kirkegang den 21-09-1787." Kilde: KB-opslag 126, nr. 2. Slagelse Sankt Mikkels sogn. E.M. År 1756-1848. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205774#205774,39055102

Død oktober 1787: Lars Boie Corell dør i oktober 1787 i Slagelse. "Jørgen Corell escadronsadelmager lod sin liden søn Lars Bøÿe, 8½ uge gl. begrave den 24-10-1787 ud i Garnisonens jorde på Slagelse Skt. Mikkels kirkegård." Kilde: KB-opslag 286, nr. 36 Slagelse Sankt Mikkels sogn. E.M. 1756-1848 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156311#156311,26188479

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ ID 56-3: Lars Boie Corell er bror til (ID 56) Lorentz Boie Corell (der er Lise-Lone's 2 x tipoldefar) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------