Valdemar Elias Klauman Krøyer, 18631910 (aged 47 years)

Name
Valdemar Elias Klauman /Krøyer/
Birth December 22, 1863 40 30
Alias
Elias Valdemar Klauman Krøyer

Christening July 21, 1864 41 31 (aged 6 months)
Occupation
Papirgrosserer

Birth of a brotherJes Martin Emanuel Klauman Krøyer
June 17, 1866 (aged 2 years)
Christening of a brotherJes Martin Emanuel Klauman Krøyer
August 9, 1866 (aged 2 years)
Birth of a sisterEliza Bertine Johanne Krøyer
September 26, 1868 (aged 4 years)
Christening of a sisterEliza Bertine Johanne Krøyer
October 20, 1868 (aged 4 years)
Death of a paternal grandmotherAne Beate Giørtz
April 23, 1882 (aged 18 years)
Burial of a paternal grandmotherAne Beate Giørtz
May 2, 1882 (aged 18 years)
Death of a maternal grandmotherMarie Cathrine Tvermoes
December 31, 1887 (aged 24 years)
Burial of a maternal grandmotherMarie Cathrine Tvermoes
January 9, 1888 (aged 24 years)
Death of a motherAnnathea Hedevig Caroline de Klauman
August 17, 1902 (aged 38 years)
Burial of a motherAnnathea Hedevig Caroline de Klauman
August 21, 1902 (aged 38 years)
Death of a brotherJes Martin Emanuel Klauman Krøyer
February 18, 1905 (aged 41 years)
Burial of a brotherJes Martin Emanuel Klauman Krøyer
February 24, 1905 (aged 41 years)
MarriageSigrun Nanna Olufa HammerView this family
after February 1, 1906 (aged 42 years)

Death of a brotherHolger Klauman Krøyer
April 14, 1907 (aged 43 years)
Burial of a brotherHolger Klauman Krøyer
April 19, 1907 (aged 43 years)
Death of a fatherHenrik Adolph Krøyer
May 27, 1910 (aged 46 years)
Burial of a fatherHenrik Adolph Krøyer
June 3, 1910 (aged 46 years)
Death December 24, 1910 (aged 47 years)
Burial December 31, 1910 (7 days after death)
Family with parents
father
18231910
Birth: March 14, 1823 42 28Fole præstegård, Fole sogn
Death: May 27, 1910Englandsvej 46, Kbh. S
mother
18331902
Birth: January 6, 1833 38 35Odense Sankt Knuds Domsogn
Death: August 17, 1902Tårnby præstegård, Tårnby sogn
Marriage MarriageJune 23, 1855Assens kirke
11 months
elder sister
18561941
Birth: May 11, 1856 33 23Haderslev
Death: December 30, 1941Øster Søgade 32, Kbh.
2 years
elder sister
18581946
Birth: May 29, 1858 35 25Haderslev
Death: July 4, 1946Store Kongensgade 25, Kbh.
23 months
elder brother
18601938
Birth: April 23, 1860 37 27Haderslev
Death: December 14, 1938Kommunehospitalet, Kbh
21 months
elder brother
18621907
Birth: January 15, 1862 38 29Haderslev
Death: April 14, 1907Sundby sogn, Kbh.
2 years
himself
18631910
Birth: December 22, 1863 40 30Ugilt præstegård, Ugilt sogn
Death: December 24, 1910Hausergade 11, Kbh.
3 years
younger brother
18661905
Birth: June 17, 1866 43 33Ugilt præstegård, Ugilt sogn
Death: February 18, 1905Tårnby præstegård, Kbh.
2 years
younger sister
18681950
Birth: September 26, 1868 45 35Ugilt præstegård, Ugilt sogn
Death: March 13, 1950
Family with Sigrun Nanna Olufa Hammer
himself
18631910
Birth: December 22, 1863 40 30Ugilt præstegård, Ugilt sogn
Death: December 24, 1910Hausergade 11, Kbh.
wife
1858
Birth: April 28, 1858Trinitatis sogn, Kbh.
Death:
Marriage Marriageafter February 1, 1906
Shared note

Valdemar Elias Klauman Krøyer

alias Elias Valdemar Klauman Krøyer

Født: 22-12-1863 i Ugilt præstegård, Ugilt sogn og døbt 21-07-1864 i Ugilt kirke - søn af pastor Henrik Adolph Krøyer og hustru Annathea Hedevig Caroline de Klauman, 30 år, i Ugilt præstegård. Kilde: KB-opslag 57, nr. 33. Ugilt s. Vennebjerg h. Hjørring a. År 1846-1871. KB_C059A_A_005_K02-28-A

Erhverv: Papirgrosserer

Gift efter 01-02-1906: Valdemar Elias Klauman Krøyer gifter sig med Sigrun Nanna Olufa Hammer, f. 28-04-1858 i København Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 681, rl 15, st 3

Død 24-12-1910: Valdemar Elias Klaumann (læs: Klauman) Krøyer dør 24-12-1910 på Hausergade 11, 2. sal, Kbh., 47 år gl. og bliver begravet 31-12-1910 fra Trinitatis kirke, Kbh. på Vestre kirkegård. Papirgrosserer født i Århus (læs: Ugilt), søn af pastor Elias (læs: Henrik Adolf) Krøyer og hustru. Gift med Sigrun Nanna Olufa Klauman Krøyer f. Hammer, Hausergade 11, 2. sal. Kilde: KB-opslag 53, nr. 59. Trinitatis. År 1904-1922. KB_1892_012_3_078_0052a-DM

Folketælling og bosteder:

FT-1906: Hausergade 11, st., Kbh.: >> Waldemar Klauman Kroÿer, f. 22-12-1863 i Hjørring amt, ugift, Grosserer. Papirforretning en gros. Tilflyttet fra Hjørring i 1875. Kilde: FT-opslag 3. FT1906_0017_03720

Bopæl meldt i Kbh. >> Elias Valdemar Klauman Krøyer, papirhandler, f. 22-12-1863 i Ugilt pr. Hjørring. Død 24-12-1910. Gift med Signe (Sigrun), f. 28-04-1858 i Kbh. Adresser: 01-05-1893: Fra Hauser Plads 26, 1. til Skindergade 36, 1. 01-05-1903: Hausergade 11, st. 01-05-1910: Hausergade 11, 2. (Trinitatis sogn) Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 2854. rulle 10. Dødeblade