Jes Martin Emanuel Klauman Krøyer, 18661905 (aged 38 years)

Name
Jes Martin Emanuel Klauman /Krøyer/
Birth June 17, 1866 43 33
Alias
Jes Klauman Krøyer og Jess Martin Emanuel Klaumann-Krøyer

Christening August 9, 1866 43 33 (aged 1 month)
Occupation
Grosserer. Løjtnant

Birth of a sisterEliza Bertine Johanne Krøyer
September 26, 1868 (aged 2 years)
Christening of a sisterEliza Bertine Johanne Krøyer
October 20, 1868 (aged 2 years)
Death of a paternal grandmotherAne Beate Giørtz
April 23, 1882 (aged 15 years)
Burial of a paternal grandmotherAne Beate Giørtz
May 2, 1882 (aged 15 years)
Death of a maternal grandmotherMarie Cathrine Tvermoes
December 31, 1887 (aged 21 years)
Burial of a maternal grandmotherMarie Cathrine Tvermoes
January 9, 1888 (aged 21 years)
MarriageJohanne Frederikke ClausenView this family
May 6, 1892 (aged 25 years)
Birth of a daughterJesta Klauman Krøyer
March 9, 1893 (aged 26 years)
Christening of a daughterJesta Klauman Krøyer
May 6, 1893 (aged 26 years)
Birth of a daughterRosa Klauman Krøyer
November 19, 1894 (aged 28 years)
Death of a daughterRosa Klauman Krøyer
May 28, 1895 (aged 28 years)
Burial of a daughterRosa Klauman Krøyer
June 1, 1895 (aged 28 years)
Birth of a sonJohn Klauman Krøyer
February 27, 1896 (aged 29 years)
Christening of a sonJohn Klauman Krøyer
May 25, 1896 (aged 29 years)
Birth of a daughterRosa Klauman Krøyer
April 15, 1898 (aged 31 years)
Christening of a daughterRosa Klauman Krøyer
September 4, 1898 (aged 32 years)
Death of a motherAnnathea Hedevig Caroline de Klauman
August 17, 1902 (aged 36 years)
Burial of a motherAnnathea Hedevig Caroline de Klauman
August 21, 1902 (aged 36 years)
DivorceJohanne Frederikke ClausenView this family
1905 (aged 38 years)
Death February 18, 1905 (aged 38 years)
Burial February 24, 1905 (6 days after death)
Family with parents
father
18231910
Birth: March 14, 1823 42 28Fole præstegård, Fole sogn
Death: May 27, 1910Englandsvej 46, Kbh. S
mother
18331902
Birth: January 6, 1833 38 35Odense Sankt Knuds Domsogn
Death: August 17, 1902Tårnby præstegård, Tårnby sogn
Marriage MarriageJune 23, 1855Assens kirke
11 months
elder sister
18561941
Birth: May 11, 1856 33 23Haderslev
Death: December 30, 1941Øster Søgade 32, Kbh.
2 years
elder sister
18581946
Birth: May 29, 1858 35 25Haderslev
Death: July 4, 1946Store Kongensgade 25, Kbh.
23 months
elder brother
18601938
Birth: April 23, 1860 37 27Haderslev
Death: December 14, 1938Kommunehospitalet, Kbh
21 months
elder brother
18621907
Birth: January 15, 1862 38 29Haderslev
Death: April 14, 1907Sundby sogn, Kbh.
2 years
elder brother
18631910
Birth: December 22, 1863 40 30Ugilt præstegård, Ugilt sogn
Death: December 24, 1910Hausergade 11, Kbh.
3 years
himself
18661905
Birth: June 17, 1866 43 33Ugilt præstegård, Ugilt sogn
Death: February 18, 1905Tårnby præstegård, Kbh.
2 years
younger sister
18681950
Birth: September 26, 1868 45 35Ugilt præstegård, Ugilt sogn
Death: March 13, 1950
Family with Johanne Frederikke Clausen
himself
18661905
Birth: June 17, 1866 43 33Ugilt præstegård, Ugilt sogn
Death: February 18, 1905Tårnby præstegård, Kbh.
ex-wife
18671913
Birth: October 14, 1867Garnisons sogn, Kbh.
Death: April 10, 1913Skovgaardsvej 1, Ordrup
Marriage MarriageMay 6, 1892Tårnby kirke, Kbh.
Divorce Divorce1905Separeret
10 months
daughter
1893
Birth: March 9, 1893 26 25Lille Torvegade 35, Christianshavn
Death:
21 months
daughter
18941895
Birth: November 19, 1894 28 27Helgolandsgade 9, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
Death: May 28, 1895Grundtvigsvej 14, Frbg.
16 months
son
18961929
Birth: February 27, 1896 29 28Grundtvigsvej 14, Frbg.
Death: February 10, 1929Balders hospital, Kbh.
2 years
daughter
1898
Birth: April 15, 1898 31 30Sagasvej 2, Frbg.
Death:
William Christoffer Christiansen + Johanne Frederikke Clausen
partner’s partner
18651913
Birth: February 2, 1865Vor Frue sogn, Kbh.
Death: after 1913
ex-wife
18671913
Birth: October 14, 1867Garnisons sogn, Kbh.
Death: April 10, 1913Skovgaardsvej 1, Ordrup
Marriage Marriageafter 1905
Shared note

Jes Martin Emanuel Klauman Krøyer

alias Jes Klauman Krøyer og Jess Martin Emanuel Klaumann-Krøyer

Født: 17-06-1866 i Ugilt præstegård, Ugilt sogn og døbt 09-08-1866 i Ugilt kirke - søn af pastor Henrik Adolph Krøyer og hustru Annathea Hedevig Caroline de Klauman, 33 år, i Ugilt præstegård. Kilde: KB-opslag 66, nr. 14. Ugilt s. Vennebjerg h. Hjørring a. År 1846-1871. KB_C059A_A_005_K03-07-A.

Erhverv: Grosserer. Telefonkontrollør. Løjtnant

Gift 06-05-1892: Ungkarl, grosserer Jes Martin Immanuel Klaumann Krøyer (læs: Jes Martin Emanuel Klauman Krøyer) på 25 år, boende Havnegade 5, Kbh., gifter sig 06-05-1892 i Tårnby kirke, Kbh. med pige Johanne Frederikke Clausen på 24 år, boende Østerbrogade 126, Kbh. (f. 14-10-1867, datter af Harald Theodor Clausen og hustru Laurine Cathrine Bønnelycke). Kilde: KB-opslag 4, nr. 8. Tårnby sogn, Kbh. År 1892-1933. KB_1892_046_3_034_0002a-V.

Parret sidenhen separeret.

Død 18-02-1905: Jes(s) Martin Emanuel Klaumann-Krøyer dør 18-02-1905 i Tårnby præstegård, Kbh. og bliver begravet 24-02-1905 på Tårnby kirkegård, Kbh. Telefonkontrollør, løjtnant, separeret, søn af pastor H. A. Krøyer, Tårnby. Født 17-06-1866 i Ugilt sogn. Kilde: KB-opslag 65, nr. 6. Tårnby sogn, Kbh. År 1892-1931. KB_1892_046_3_035_0062a-DM

4 børn i ægteskabet.