Villy Erik Klauman Krøyer, 1901

Name
Villy Erik Klauman /Krøyer/
Birth March 24, 1901 40 39
Alias
Willy Erik Klaumann Krøyer

Christening May 3, 1901 41 39 (aged 1 month)
MarriageView this family

Occupation
Havearkitekt

Death of a paternal grandmotherAnnathea Hedevig Caroline de Klauman
August 17, 1902 (aged 1 year)
Burial of a paternal grandmotherAnnathea Hedevig Caroline de Klauman
August 21, 1902 (aged 1 year)
Birth of a sisterAnnathea Elisabeth Klauman Krøyer
June 2, 1904 (aged 3 years)
Christening of a sisterAnnathea Elisabeth Klauman Krøyer
June 23, 1904 (aged 3 years)
Birth of a brotherBørge Holger Valdemar Jess Klauman Krøyer
September 1, 1906 (aged 5 years)
Christening of a brotherBørge Holger Valdemar Jess Klauman Krøyer
September 30, 1906 (aged 5 years)
Death of a paternal grandfatherHenrik Adolph Krøyer
May 27, 1910 (aged 9 years)
Burial of a paternal grandfatherHenrik Adolph Krøyer
June 3, 1910 (aged 9 years)
Death of a fatherFrederik Klauman Krøyer
December 14, 1938 (aged 37 years)
Burial of a fatherFrederik Klauman Krøyer
December 18, 1938 (aged 37 years)
Burial of a motherJuta Lovise Katinka Petersen
1943 (aged 41 years)
Death of a motherJuta Lovise Katinka Petersen
August 26, 1943 (aged 42 years)
Death of a brotherHenry Edmund Klauman Krøyer
March 10, 1955 (aged 53 years)

Death of a brotherAage Alexander Klauman Krøyer
April 16, 1960 (aged 59 years)

Death of a brotherRichard Henrik Adolf Klauman Krøyer
November 12, 1970 (aged 69 years)

Death

Family with parents
father
18601938
Birth: April 23, 1860 37 27Haderslev
Death: December 14, 1938Kommunehospitalet, Kbh
mother
18611943
Birth: October 24, 1861Fredericia Michaelis sogn
Death: August 26, 1943Sct. Josephs hospital, Kbh.
Marriage MarriageApril 8, 1886Tårnby præstegård
16 months
elder brother
18871960
Birth: August 13, 1887 27 25Vesterbro, Kbh.
Death: April 16, 1960
15 months
elder brother
18881970
Birth: October 23, 1888 28 26Oehlenschlægergade 6, Kbh.
Death: November 12, 1970
4 years
elder brother
18921955
Birth: July 29, 1892 32 30Helgolandsgade 9, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
Death: March 10, 1955
9 years
himself
1901
Birth: March 24, 1901 40 39Reventlowsgade 20, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
Death:
3 years
younger sister
1904
Birth: June 2, 1904 44 42Reventlowsgade 20, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
Death:
2 years
younger brother
1906
Birth: September 1, 1906 46 44Gl. Kongevej 163, Frederiksberg
Death:
sibling
Villy Erik Klauman Krøyer + … …
himself
1901
Birth: March 24, 1901 40 39Reventlowsgade 20, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
Death:
Marriage Marriage
Shared note

Villy Erik Klauman Krøyer

Indskrevet i Tårnby KB som: Willy Erik Klaumann Krøyer Indskrevet i Skt. Matthæus KB som: Villy Erik Klaumann Krøyer

Født: 24-03-1901 på Reventlowsgade 20, 3. sal, Kbh. i Skt. Matthæus sogn og døbt 03-05-1901 i Tårnby kirke, Kbh. af pastor Krøyer (barnets farfar). Søn af agent (handelsagent) Frederik Klaumann (læs: Klauman) Krøyer og hustru Jutta Louise Kathinka Petersen på 39 år, boende Reventlowsgade 20, Kbh. Faddere: Fru Ida Høgsbro, Århus. Pige Margrethe Maag, Kbh. Arkitekt J. Maag, Kbh. Fyrassistent Johan Køster, Sundby. Ingeniør P. H. Petersen, Fredericia. Forældrene viet 08-04-1886 ved kongebrev i Tårnby præstegård, Tårnby sogn, Kbh. Kilde: KB-opslag 95, side 92. Tårnby sogn, Kbh. År 1892-1928. KB_1892_046_3_031_0092a-FM. Se også: KB-opslag 38, nr. 154. Skt. Matthæus sogn. År 1900-1905. KB_1892_058_3_028_0037a-FM

Erhverv: Gartner i 1925. Handelslærling. Havearkitekt

Gift: Villy Erik Klauman Krøyer gifter sig med Inger Karen Madsen (alias Karen Inger Julie Madsen), f. 28-04-1898 i Kbh. Kilde: FS

2 børn i ægteskabet.

Folketællinger:

FT-1911: Gl. Kongevej 174, Frederiksberg, forhuset, familie 4: Frederik Klaumann Krøyer, f. 23-04-1860 i Haderslev, gift, husfar, tilflyttet i 1880 fra Århus, handelsagent for Firmaet Holger Petersen Jutta Louise Kathinka Krøyer, f. 24-10-1861 i Fredericia, gift, husmor, tilflyttet i 1886 fra Fredericia, Richard Henrik Adolph Klaumann Krøyer, f. 23-10-1888 i Kbh., ugift, søn, handelskontorist Henry Edmund Klaumann Krøyer, f. 29-07-1892 i Kbh., ugift, søn, Handelskontorist >> Erik Willy Klaumann Krøyer, f. 24-03-1901 i Kbh., ugift, søn Annathia Elisabeth Klaumann Krøyer, f. 02-06-1904 i Kbh., ugift, datter Børge Holger Valdemar Jes Klaumann Krøyer, f. 01-09-1906 på Frederiksberg, ugift, søn samt 1 tjenestepige Kilde: FT-opslag 227 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=65202#65202,12581852

FT-1925 - 5. nov.: Bevtoftgade 3, 1. sal. tv. Kbh.: (Enghave sogn) Richard Henrik Adolf Klauman Krøyer, f. 23-10-1888 i Kbh., gift, husfar, kontorist Anna Margrethe Krøyer (f. Petersen), f. 15-12-1892 i Århus, gift, husmor Palle Bendt Klauman Krøyer, f. 06-02-1918 i Kbh., ugift, søn Jytte Inge Else Klauman Krøyer, f. 24-01-1924 i Kbh., ugift datter Frederik Klauman Krøyer, f. 23-04-1860 i Haderslev, gift, husfar, repræsentant Juta Louise Kathinka Klauman Krøyer (f. Petersen), f. 24-10-1861 i Fredericia, gift, husmor >> Erik Villy Klauman Krøyer, f. 24-03-1901 i Kbh., ugift, søn, gartner Annathea Elisabeth Klauman Krøyer, f. 02-06-1904 i Kbh., ugift, datter Børge Jes Holger Valdemar Klauman Krøyer, f. 01-09-1906 i Kbh., ugift, søn, ekspedient Kilde: FT-opslag 11. FT1925_0285_00320