Otto John Magnus Ottoson v. Paahlmann, 18911896 (aged 4 years)

Name
Otto John Magnus Ottoson v. /Paahlmann/
Birth October 19, 1891 38 23
Alias
Otto John Magnus Ottoson von Paahlmann og Otto Ottoson v. Paahlmann

Hjemmedøbt November 11, 1891 (aged 23 days)
Christening December 27, 1891 38 23 (aged 2 months)
Birth of a sisterAmelie Annathea Hedvig Caroline v. Paahlmann
February 13, 1895 (aged 3 years)
Christening of a sisterAmelie Annathea Hedvig Caroline v. Paahlmann
May 25, 1896 (aged 4 years)
Death July 28, 1896 (aged 4 years)
Burial August 2, 1896 (5 days after death)
Family with parents
father
18531915
Birth: October 17, 1853Bergen, Norge
Death: February 19, 1915Stormgade 6, Kbh.
mother
18681950
Birth: September 26, 1868 45 35Ugilt præstegård, Ugilt sogn
Death: March 13, 1950
Marriage MarriageJanuary 20, 1891Tårnby kirke, Kbh.
9 months
himself
18911896
Birth: October 19, 1891 38 23Højbro Plads 4, Kbh. i Helligånds sogn
Death: July 28, 1896Tårnby sogn, Kbh.
3 years
younger sister
1895
Birth: February 13, 1895 41 26Højbro Plads 4, Kbh. i Helligånds sogn
Death:
7 years
younger brother
19021903
Birth: April 29, 1902 48 33Vimmelskaft 47, Kbh. i Helligånds sogn
Death: January 27, 1903Vimmelskaft 47, Kbh. i Helligånds sogn
Otto John Magnus Ottoson v. Paahlmann + … …
himself
18911896
Birth: October 19, 1891 38 23Højbro Plads 4, Kbh. i Helligånds sogn
Death: July 28, 1896Tårnby sogn, Kbh.
Shared note

Otto John Magnus Ottoson von Paahlmann

Indskrevet ved dåben som Otto Jon Magnus Ottoson v. Påhlman

alias Otto Ottoson v. Paahlmann

Født: 19-10-1891 på Højbro Plads 4, 1. sal, Kbh. i Helligånds sogn, Kbh. og hjemmedøbt 11-11-1891 af sognepræst Krøyer (barnets morfar). Fremstillet 27-12-1891 i Tårnby kirke, Kbh. Søn af kaligraf Otto Ottoson von Påhlman (læs: von Paahlmann) og hustru Eliza Bertine Johanne Krøyer på 23 år, boende Højbro Plads 4, 1. sal, Kbh. Faddere: Faderen. Kaligraf Jon Magnus Påhlman og hustru (barnets farfar og farmor) i Stockholm. Pastor Krøyer, Tårnby og hustru (barnets morfar og mormor). Arkitekt Holger Krøyer, Sundby (alias Holger Klauman Krøyer, barnets morbror). Samt disponent F. R. Willman, Malmø. Kilde: KB-opslag 82, nr. 72. Helligånds sogn. År 1885-1891. KB_006_2_032_K03-28-A. Se også: KB-opslag 75, Tårnby sogn, Kbh. År 1884-1891. KB_046_2_011_K03-15-A.

Død 28-07-1896: Otto Ottoson v. Paahlmann, født i Kbh. dør 28-07-1896 i Tårnby sogn, Kbh., 4-3/4 år gl. og bliver begravet 02-08-1896 på Tårnby kirkegård, Kbh. Søn af direktør Otto Ottoson v. Paahlmann af København. Kilde: KB-opslag 29, nr. 23. Tårnby sogn, Kbh. År 1892-1931. KB_1892_046_3_035_0026a-DM