Anina Birgitte Theodora Møller, 18401884 (aged 44 years)

Name
Anina Birgitte Theodora /Møller/
Birth January 14, 1840 40 40
Alias
Anina Birgitte Theodora Schmidt f. Møller

Christening May 13, 1840 41 41 (aged 3 months)
MarriagePeter Christian Thorvald SchmidtView this family
December 28, 1858 (aged 18 years)
Death of a fatherJoen Larsen Møller
June 29, 1859 (aged 19 years)
Burial of a fatherJoen Larsen Møller
July 2, 1859 (aged 19 years)
Birth of a daughterEmma Gyritha Schmidt
September 22, 1859 (aged 19 years)
Birth of a daughterThora Helga Annina Schmidt
March 13, 1861 (aged 21 years)
Birth of a sonJohn Peter Hubert Schmidt
March 25, 1864 (aged 24 years)
Death of a sonJohn Peter Hubert Schmidt
August 31, 1865 (aged 25 years)
Birth of a sonCarl Holger Schmidt
September 23, 1866 (aged 26 years)
Birth of a daughterKatty Marie Schmidt
April 25, 1869 (aged 29 years)
Christening of a daughterKatty Marie Schmidt
October 12, 1869 (aged 29 years)
Birth of a sonEdgar Hjalmar Schmidt
November 15, 1870 (aged 30 years)
Death of a motherHedevig Ida Catrine Haugaard
February 25, 1875 (aged 35 years)
Burial of a motherHedevig Ida Catrine Haugaard
March 4, 1875 (aged 35 years)
Death December 9, 1884 (aged 44 years)
Burial December 15, 1884 (6 days after death)
Family with parents
father
17991859
Birth: about March 1799Lindholm, Nørre Sundby
Death: June 29, 1859Ålborg Vor Frue sogn
mother
17991875
Birth: April 22, 1799Als sogn, Hindsted herred
Death: February 25, 1875Ålborg Vor Frue sogn
Marriage MarriageNovember 2, 1827Als kirke, Hindsted herred
12 years
herself
18401884
Birth: January 14, 1840 40 40Ålborg Budolfi sogn
Death: December 9, 1884Vinkelvej 9, Frbg.
Family with Peter Christian Thorvald Schmidt
husband
18321885
Birth: January 18, 1832 28 19Ålborg Vor Frue sogn
Death: after 1885
herself
18401884
Birth: January 14, 1840 40 40Ålborg Budolfi sogn
Death: December 9, 1884Vinkelvej 9, Frbg.
Marriage MarriageDecember 28, 1858Ålborg Vor Frue kirke
9 months
daughter
1859
Birth: September 22, 1859 27 19Ålborg Budolfi sogn
Death:
18 months
daughter
3 years
son
18641865
Birth: March 25, 1864 32 24Ålborg Budolfi sogn
Death: August 31, 1865Ålborg
3 years
son
18661924
Birth: September 23, 1866 34 26Ålborg Budolfi sogn
Death: March 24, 1924
3 years
daughter
1869
Birth: April 25, 1869 37 29Ålborg Budolfi sogn
Death:
19 months
son
1870
Birth: November 15, 1870 38 30Ålborg Budolfi sogn
Death:
Shared note

Anina Birgitte Theodora Møller

alias Anina Birgitte Theodora Schmidt f. Møller

Født: 14-01-1840 i Ålborg Budolfi sogn og døbt 13-05-1840 i Ålborg Budolfi kirke - datter af prokurator John (Larsen) Møller og hustru (Hedevig) Ida Catharine Haugaard, Kilde: KB-opslag 225, nr. 5. Ålborg Budolfi sogn. Fleskum h. Ålborg a. År 1829-1847. KB_C150_A_011_K08-15-A.

Gift 28-12-1858: Ungkarl, købmand Peter Christian Thorvald Schmidt på 26-3/4 år, gifter sig 28-12-1858 i Ålborg Vor Frue kirke med jomfru Annina (Anina) Birgitte Theodora Møller på 18-3/4 år, f. 14-01-1840 i Ålborg. Forlovere: Kancelliråd, prokurator (Joen Larsen) Møller og købmand P(eder Christian) Terp. Kilde: KB-opslag 142, nr. 19. Ålborg Vor Frue s. Fleskum h. År 1856-1889. KB_C152B_A_011_K05-23-A

Død 09-12-1884: Anina Birgitte Theodora Schmidt f. Møller, gift, dør 09-12-1884 på Vinkelvej 9, Frbg., 44 år gl. og bliver begravet 15-12-1884 fra Frederiksberg kirke. Fabrikant Thorvald Schmidt's hustru, af Vinkelvej 9, Frbg. Dødsårsag: Lungesvindsot. Kilde: KB-opslag 169, nr. 238. Frederiksberg. År 1884-1887. KB_064_2_046_K06-19-A.

Folketællinger:

FT-1855: Aalborg, Fleskum, Aalborg Købstad, Nytorv, 6te Rode, etage forhuset stue og 1a F1, 471, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, D2510: Søren Møller, 56, Gift, cancelliraad og and??procurator lever af sin bestilling, Nørresundby Sogn, Aalborg Amt, alias Joen/John (Larsen) Møller, f. 07-04-1799 Hedevig Ida Cathrine Haugaard, 56, Gift, hans kone, Als Sogn Aalborg Amt, f. 22-04-1799 Jacobine Marie Møller, 25, Ugift, deres datter, Aalborg Aalborg Amt Laurette Judithe Møller, 17, Ugift, deres datter, Aalborg Aalborg Amt * Anina Birgitte Theodora Møller, 16, Ugift, deres datter, Aalborg Aalborg Amt Johanne Kirstine Bergsdatter, 27, Ugift, tjenestepige, Løgstør Aalborg Amt Juliane Marie Svendsen, 17, Ugift, tjenestepige, Aalborg Aalborg Amt

1 dreng død som spæd: John Peter Hubert Schmidt, f. 25-03-1864 i Ålborg og død der 31-08-1865. Deres andre børn, se folketællingerne nedenfor:

FT-1880: København (Staden), Griffenfeldtsgade, Udenbys Klædebo Kvarter, 979, 54, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D2935: Peter Christian Thorvald Schmidt, 48, Gift, Fabrikant, Ålborg * Annina Birgitte Theodora Møller, 40, Gift, Hans hustru, Ålborg Thora Helga Annina Schmidt, 18, Ugift, Deres datter, Ålborg, f. 13-03-1861 Carl Holger Schmidt, 13, Ugift, Deres søn, Ålborg, f. 23-09-1866 Ketty Maria Schmidt, 10, Ugift, Deres datter, Ålborg - alias Katty Marie Schmidt, f. 25-04-1869 Edgar Hjalmar Schmidt, 9, Ugift, Deres søn, Ålborg, f. 15-11-1870 Else Marie Petersen, 48, Ugift, Tjenestepige, Uttrup, Ålborg Amt