Katty Marie Schmidt, 1869

Birth April 25, 1869 37 29
Alias
Katty Marie Møller f. Schmidt

Christening October 12, 1869 37 29 (aged 5 months)
MarriageView this family

Death of a paternal grandmotherHedevig Marie Thorsine Green
February 9, 1870 (aged 9 months)
Burial of a paternal grandmotherHedevig Marie Thorsine Green
February 14, 1870 (aged 9 months)
Birth of a brotherEdgar Hjalmar Schmidt
November 15, 1870 (aged 1 year)
Death of a maternal grandmotherHedevig Ida Catrine Haugaard
February 25, 1875 (aged 5 years)
Burial of a maternal grandmotherHedevig Ida Catrine Haugaard
March 4, 1875 (aged 5 years)
Death of a motherAnina Birgitte Theodora Møller
December 9, 1884 (aged 15 years)
Burial of a motherAnina Birgitte Theodora Møller
December 15, 1884 (aged 15 years)
Death of a fatherPeter Christian Thorvald Schmidt
after 1885 (aged 15 years)

Death of a brotherCarl Holger Schmidt
March 24, 1924 (aged 54 years)

Death

Family with parents
father
18321885
Birth: January 18, 1832 28 19Ålborg Vor Frue sogn
Death: after 1885
mother
18401884
Birth: January 14, 1840 40 40Ålborg Budolfi sogn
Death: December 9, 1884Vinkelvej 9, Frbg.
Marriage MarriageDecember 28, 1858Ålborg Vor Frue kirke
9 months
elder sister
1859
Birth: September 22, 1859 27 19Ålborg Budolfi sogn
Death:
18 months
elder sister
3 years
elder brother
18641865
Birth: March 25, 1864 32 24Ålborg Budolfi sogn
Death: August 31, 1865Ålborg
3 years
elder brother
18661924
Birth: September 23, 1866 34 26Ålborg Budolfi sogn
Death: March 24, 1924
3 years
herself
1869
Birth: April 25, 1869 37 29Ålborg Budolfi sogn
Death:
19 months
younger brother
1870
Birth: November 15, 1870 38 30Ålborg Budolfi sogn
Death:
… … + Katty Marie Schmidt
herself
1869
Birth: April 25, 1869 37 29Ålborg Budolfi sogn
Death:
Marriage Marriage
Shared note

Katty Marie Schmidt

alias Katty Marie Møller f. Schmidt

Født: 25-04-1869 i Ålborg Budolfi sogn og døbt 12-10-1869 i Ålborg Budolfi kirke - datter af købmand Peter Christian Thorvald Schmidt og hustru Anina Birgitte Theodora Schmidt f. Møller. Kilde: KB-opslag 216, nr. 36. Ålborg Budolfi sogn.

Gift: Jørgen Ludvig Møller, jernbaneassistent, f. 17-01-1864 i Ordrup, gifter sig med Katty Marie Schmidt.

Katty Møller står den 28-07-1907 fadder ved niecen Else Margrethe Schmidt's dåb i Tårbæk kirke, Kbh.

Folketællinger:

FT-1880: København (Staden), Griffenfeldtsgade, Udenbys Klædebo Kvarter, 979, 54, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D2935: Peter Christian Thorvald Schmidt, 48, Gift, Fabrikant, Ålborg Annina Birgitte Theodora Møller, 40, Gift, Hans hustru, Ålborg Thora Helga Annina Schmidt, 18, Ugift, Deres datter, Ålborg, f. 13-03-1861 Carl Holger Schmidt, 13, Ugift, Deres søn, Ålborg, f. 23-09-1866 * Ketty Maria Schmidt, 10, Ugift, Deres datter, Ålborg - alias Katty Marie Schmidt, f. 25-04-1869 Edgar Hjalmar Schmidt, 9, Ugift, Deres søn, Ålborg, f. 15-11-1870 Else Marie Petersen, 48, Ugift, Tjenestepige, Uttrup, Ålborg Amt

FT-1885: København (Staden), Frederiksberg, Vinkelvej 9 Stuen, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C8999: Peter Christian Thorvald Schmidt, 53, Enkemand, Husfader, forhen Fabrikdirecteur, Aalborg Emma Gyritha Schmidt, 25, Ugift, Datter, Aalborg, f. 22-09-1859 Carl Holger Schmidt, 18, Ugift, Søn, Maskintegner, Aalborg * Katty Maria Schmidt, 15, Ugift, Datter, Aalborg Edgar Hjalmar Schmidt, 14, Ugift, Søn, Aalborg Ane Marie Tybjerglille, 33, Ugift, Tyende, Tjenestepige, Tybjerg Sogn,Præstø Amt

Bopæl meldt i Kbh. for jernbaneassistent Jørgen Ludvig Møller, f. 17-01-1864 i Ordrup og hustru Katty Marie, f. 25-04-1869 i Aalborg Adresser: 01-05-1892: Nørrebrogade 206, 3. sal 01-11-1894: Elmegade 16, 2. sal 01-11-1898: Nørrebrogade 120, 3. sal Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 505, rl 25, st 6