Marie Elisabeth Blache, 18801903 (aged 22 years)

Birth December 25, 1880
Alias
Marie Elisabeth Schmidt f. Blache

Christening April 14, 1881 (aged 3 months)
MarriageCarl Holger SchmidtView this family
October 10, 1902 (aged 21 years)
Death July 10, 1903 (aged 22 years)
Burial July 17, 1903 (7 days after death)
Family with Carl Holger Schmidt
husband
18661924
Birth: September 23, 1866 34 26Ålborg Budolfi sogn
Death: March 24, 1924
herself
18801903
Birth: December 25, 1880Skt. Jakobs sogn, Kbh.
Death: July 10, 1903Sankt Josephs hospital, Kbh.
Marriage MarriageOctober 10, 1902Kastelskirken, Kbh.
Carl Holger Schmidt + Rosa Valerie Knopf
husband
18661924
Birth: September 23, 1866 34 26Ålborg Budolfi sogn
Death: March 24, 1924
partner’s partner
Marriage MarriageAugust 10, 1896Delivre, Frankrig
22 months
step-daughter
1898
Birth: June 1, 1898 31 25Røde Kors klinikken, Frbg.
Death:
Carl Holger Schmidt + Ellen Laage-Thomsen
husband
18661924
Birth: September 23, 1866 34 26Ålborg Budolfi sogn
Death: March 24, 1924
partner’s partner
18791916
Birth: August 13, 1879Vor Frue sogn, Kbh.
Death: August 16, 1916
Marriage MarriageJune 15, 1906Odense Sct. Knuds kirke
10 months
step-daughter
1907
Birth: April 1, 1907 40 27Malmøgade 10, Kbh. i Østervold sogn
Death:
3 years
step-son
1909
Birth: December 7, 1909 43 30Vesterbrogade 175, Frbg.
Death:
15 months
step-son
19111998
Birth: March 5, 1911 44 31Vesterbrogade 175, Frbg.
Death: December 5, 1998
Shared note

Marie Elisabeth Blache

alias Marie Elisabeth Schmidt f. Blache

Født: 25-12-1880 i Skt. Jakobs sogn og døbt 14-04-1881 i Citadelskirken, Kbh. (Kastelskirken) - datter af marinemaler Christian Vigilius Blache og hustru Marie Kirstine f. Malling, 42 år, boende Østerbrogade 37, Kbh. Sognebånd løst til Kastelskirken. *) Kilde: KB-opslag 52, nr. 207. Skt. Jakob. År 1878-1891. KB_023_2_003_K02-28-A

*) Kastelskirken ligger i Kastellet (Citadellet "Frederikshavn") i København. Kirken var oprindeligt forbeholdt Kastellets garnison, men fik i 1902 også et civilt sogn.

Den 01-05-1899 bor Marie Elisabeth Blache på Rosenvængets Alle 50, Kbh. hvor hendes forældre også bor. (i Sankt Jakobs sogn).

Gift 10-10-1902: Enkemand, direktør Carl Holger Schmidt (f. 23-09-1866 i Ålborg - søn af købmand Peter Christian Thorvald Schmidt og hustru Annina Birgitte Theodore f. Møller), boende i Kgs. Lyngby, gifter sig 10-10-1902 i Citadelskirken, Kbh. med pigen Marie Elisabeth Blache (f. 25-12-1880 i Kbh., datter af professor, marinemaler Christian Vigilius Blache og hustru Marie Kirstine f. Malling), boende hos forældrene på Rosenvængets Alle 50, Kbh. (i Skt. Jakobs sogn). Begge medlem af FK. Anm.: Skifteprotokol fra Nordre Birk af 05-09-1902. Tilladelse fra Skt. Jakobs kirke til at vielsen må finde sted i Citadelskirken. Forlovere: Chr. Vigilius Blache R, professor, marinemaler, Rosenvængets Alle 50. og Edgar Hjalmar Schmidt, ingeniørassistent ved Statsbanedriften, Baggesensgade 4, Nyborg. Kilde: KB-opslag 198, nr. 183. Skt. Jakob. År 1898-1905. KB_1892_023_3_032_0197a-V.

Død 10-07-1903: Marie Elisabeth Schmidt f. Blache (f. 25-12-1880 i Kbh., datter af marinemaler Christian Vigelius Blache og hustru Marie Kirstine Malling) dør 10-07-1903 på Sankt Josephs hospital, Kbh., (i Helligkors sogn) 22 år gl. og bliver begravet 17-07-1903 på Frederiksberg Ass. kirkegård. Dødsårsag: Underlivsbetændelse. Paralysis cordis = hjertelammelse. Bopæl: Lyngby Hovedgade 84, Kgs. Lyngby. Gift med direktør Carl Holger Schmidt. Kilde: KB-opslag 29, side 28. Frederiksberg. År 1902-1908. KB_1892_064_3_118_0028a-DK.

Se også døde: KB-opslag 24, nederst. Helligkors. År 1902-1911. KB_1892_005_3_042_0023a-DK