Ellen Laage-Thomsen, 18791916 (aged 37 years)

Birth August 13, 1879
Alias
Ellen Schmidt f. Laage-Thomsen

MarriageCarl Holger SchmidtView this family
June 15, 1906 (aged 26 years)
Birth of a daughterElse Margrethe Schmidt
April 1, 1907 (aged 27 years)
Christening of a daughterElse Margrethe Schmidt
July 28, 1907 (aged 27 years)
Birth of a sonHans Holger Schmidt
December 7, 1909 (aged 30 years)
Christening of a sonHans Holger Schmidt
May 17, 1910 (aged 30 years)
Birth of a sonErik Ib Schmidt
March 5, 1911 (aged 31 years)
Christening of a sonErik Ib Schmidt
July 26, 1911 (aged 31 years)
Death August 16, 1916 (aged 37 years)

Family with Carl Holger Schmidt
husband
18661924
Birth: September 23, 1866 34 26Ålborg Budolfi sogn
Death: March 24, 1924
herself
18791916
Birth: August 13, 1879Vor Frue sogn, Kbh.
Death: August 16, 1916
Marriage MarriageJune 15, 1906Odense Sct. Knuds kirke
10 months
daughter
1907
Birth: April 1, 1907 40 27Malmøgade 10, Kbh. i Østervold sogn
Death:
3 years
son
1909
Birth: December 7, 1909 43 30Vesterbrogade 175, Frbg.
Death:
15 months
son
19111998
Birth: March 5, 1911 44 31Vesterbrogade 175, Frbg.
Death: December 5, 1998
Carl Holger Schmidt + Rosa Valerie Knopf
husband
18661924
Birth: September 23, 1866 34 26Ålborg Budolfi sogn
Death: March 24, 1924
partner’s partner
Marriage MarriageAugust 10, 1896Delivre, Frankrig
22 months
step-daughter
1898
Birth: June 1, 1898 31 25Røde Kors klinikken, Frbg.
Death:
Carl Holger Schmidt + Marie Elisabeth Blache
husband
18661924
Birth: September 23, 1866 34 26Ålborg Budolfi sogn
Death: March 24, 1924
partner’s partner
18801903
Birth: December 25, 1880Skt. Jakobs sogn, Kbh.
Death: July 10, 1903Sankt Josephs hospital, Kbh.
Marriage MarriageOctober 10, 1902Kastelskirken, Kbh.
Shared note

Ellen Laage-homsen

alias Ellen Schmidt f. Laage-Thomsen

Født: 13-08-1879 i København - datter af premierløjtnant Hans Frederik Vilhelm Thomsen og hustru Marie Henriette Petersen. Kilde: Hendes vielse.

Gift 15-06-1906: Enkemand efter sit 2. ægteskab (efter Marie Elisabeth f. Blacke, død 10-07-1903), direktør ved De Danske Sodafabrikker, Carl Holger Schmidt (f. 23-09-1866, søn af købmand Peter Christian Thorvald Schmidt og hustru Anina Birgitte Theodora Møller) gifter sig 15-06-1906 i Odense Sct. Knuds kirke med pige Ellen Laage Thomsen, Nørregade, Odense (f. 13-08-1879 i Kbh., datter af premierløjtnant Hans Frederik Vilhelm Thomsen og hustru Marie Henriette Petersen, Odense. Forlovere: Overlærer Carl Schmidt (alias Carl Henrik Posselt Schmidt, brudgommens farbror), Odense og premierløjtnant O. L. Thomsen (alias Ove Laage Thomsen, brudens bror). Kilde: KB-opslag 381, nr. 56. Odense Sct. Knud. År 1892-1906. KB_1892_O113_G_032_0378a-V.

Død 16-08-1916: Ellen Schmidt f. Laage Thomsen dør 16-08-1916, 37 år gl. NB! Ikke fundet som død på Frederiksberg. Kilde: denstoredanske.dk - om Departementschef Erik Ib Schmidt

Folketællinger:

FT-1880: København (Staden), Sølvgade, Sølvgades Kaserne, Forhus, 421, 11, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4866: Hans Frederik Vilhelm Thomsen, 38, Gift, Husfader, Premierleutnant i 13. Batallion, Jærnberg, St. Mikkels ved Slagelse Marie Hennriette f. Petersen, 31, Gift, Husmoder, Laagegaard ved Veile Ove Laage Thomsen, 5, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Kaj Laage Thomsen, 2, Ugift, Barn, Kjøbenhavn >> Ellen Laage Thomsen, under 1 Aar, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Kirsten Dorthea Larsen, 23, Ugift, Tjenestetyende, Ballerup

FT-1911: Vesterbrogade 175, 1. sal, Frederiksberg Holger Schmidt, f. 23-09-1866 i Ålborg, husfar, gift, tilflyttet fra Rødvig, Stevns i 1896, direktør for Sodafabrikken, Karensgades Forlængelse, Valby >> Ellen Schmidt, f. 13-08-1879 i Kbh., husmor, gift, tilflyttet fra Odense i 1906 Dagmar Schmidt, f. 01-06-1898 i Kbh., barn Else Margrethe Schmidt, f. 01-04-1907 i Kbh., barn Hans Holger Schmidt. f. 07-12-1909 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 427. FT1911_0054_00248

FT-1916: Vesterbrogade 175, 2. sal, th., Frederiksberg Holger Schmidt, f. 23-09-1866 i Ålborg, husfar, gift, fabriksdirektør for A/S Sodafabrikkerne >> Ellen Schmidt, f. 13-08-1879 i Kbh., husmor, gift Else Margrethe Schmidt, f. 01-04-1907 i Kbh., datter Hans Holger Schmidt, f. 07-12-1909 i Kbh., søn Erik Ib Schmidt, f. 05-03-1911 i Kbh., søn Kilde: FT-opslag 862-863. FT1916_08083_00976