Frederikke Dorthea Frederiksen, 18901965 (aged 74 years)

Name
Frederikke Dorthea /Frederiksen/
Birth October 21, 1890
Alias
Frederikke Dorothea Thvilum f. Frederiksen og Frederikke DortheaHedegaard f. Frederiksen

Christening November 9, 1890 (aged 19 days)
MarriagePeter Holst HedegaardView this family
November 6, 1937 (aged 47 years)

Death of a husbandPeter Holst Hedegaard
July 23, 1953 (aged 62 years)
Burial of a husbandPeter Holst Hedegaard
July 28, 1953 (aged 62 years)
Death August 13, 1965 (aged 74 years)
Burial August 17, 1965 (4 days after death)
Family with Peter Holst Hedegaard
husband
18841953
Birth: July 19, 1884 43 40Vester Brønderslev by
Death: July 23, 1953Nibe
herself
18901965
Birth: October 21, 1890Vinderslev sogn
Death: August 13, 1965Amtssygehuset i Hobro
Marriage MarriageNovember 6, 1937
Peter Holst Hedegaard + Mica Dranine Weni Winther
husband
18841953
Birth: July 19, 1884 43 40Vester Brønderslev by
Death: July 23, 1953Nibe
partner’s partner
18881944
Birth: June 29, 1888 29 26Brorstrup sogn
Death: August 11, 1944Brønderslev Sygehus
Divorce Divorceabout 1909forholdet opløst
6 months
step-daughter
19091965
Birth: July 11, 1909 24 21Års by og sogn
Death: May 7, 1965Rigshospitalet, Kbh.
Shared note

Frederikke Dorthea Frederiksen

alias Frederikke Dorothea Thvilum f. Frederiksen og Frederikke Dorthea Hedegaard f. Frederiksen

Født: 21-10-1890 i Vinderslev sogn og døbt 09-11-1890 i Vinderslev kirke - datter af husmand Jakob Frederiksen og hustru Ane Frederikke Rasmussen på 39 år, af Pederstrup. Kilde: KB-opslag 92, nr. 23.Vinderslev s. Lysgård h. Viborg a. År 1883-1891. KB_C259_B_022_K04-03-A

Gift 06-11-1937: Peter Holst Hedegaard gifter sig 06-11-1937 med Frederikke Dorothea Thvilum f. Frederiksen.

Død 13-08-1965: Frederikke Dorthea Hedegaard f. Frederiksen dør 13-08-1965 på Amtssygehuset i Hobro, 74 år gl. og bliver begravet 17-08-1965 på Nibe kirkegård. Enke efter slagtermester, folkepensionist, boende "Bakkesvinget 3", Hobro, f. 21-10-1890 i Vinderslev sogn, Lysgaard herred, Viborg amt, datter af husmand Jakob Frederiksen og hustru Ane Frederikke Rasmussen. Afdøde ægtefælle: Peter Holst Hedegaard. Sidste fælles bopæl: Nibe. Kilde: KB-opslag 24, side 250. Nibe s. Hornum h. Ålborg a. År 1965-1967. KB_1892_C160_G_012J_0250a-DK