Anna Christiane Hedevig Kampmann, 18931984 (aged 91 years)

Name
Anna Christiane Hedevig /Kampmann/
Birth February 22, 1893 39 39
Alias
But

Christening June 20, 1893 40 39 (aged 3 months)
Occupation
Fysioterapeut

Death of a paternal grandfatherChristian Peter Georg Kampmann
October 30, 1897 (aged 4 years)
Burial of a paternal grandfatherChristian Peter Georg Kampmann
November 5, 1897 (aged 4 years)
Death of a paternal grandmotherJohanne Margethe Marie Schmidt
April 17, 1907 (aged 14 years)
Burial of a paternal grandmotherJohanne Margethe Marie Schmidt
April 23, 1907 (aged 14 years)
Death of a fatherNiels Øllgård Kampmann
November 22, 1910 (aged 17 years)
Burial of a fatherNiels Øllgård Kampmann
November 28, 1910 (aged 17 years)
Death of a brotherHenrik Kampmann
September 3, 1930 (aged 37 years)

Death of a motherAbelone Lass
February 5, 1933 (aged 39 years)
Burial of a motherAbelone Lass
February 10, 1933 (aged 39 years)
Death of a brotherHack Kampmann
January 2, 1951 (aged 57 years)
Death of a brotherChristian Peter Georg Kampmann
November 26, 1965 (aged 72 years)

Death of a sisterJohanne Kirstine Christiane Kampmann
March 5, 1968 (aged 75 years)
Burial of a sisterJohanne Kirstine Christiane Kampmann
March 7, 1968 (aged 75 years)
Death of a sisterInger Kampmann
July 6, 1974 (aged 81 years)

Death September 1, 1984 (aged 91 years)

Family with parents
father
18531910
Birth: April 16, 1853 36 28Sejling Præstegård, Sejling sogn
Death: November 22, 1910Hornbæk, Lynge-Kronborg h., Frederiksborg amt
mother
18531933
Birth: October 8, 1853Rønnovsholm, Vrejlev sogn
Death: February 5, 1933Sankt Lukasstiftelsen, Hellerup
Marriage MarriageMay 29, 1880Hjørring kirke
10 months
elder brother
18811965
Birth: March 19, 1881 27 27Banegårdsvej 43, Århus Vor Frue sogn
Death: November 26, 1965
2 years
elder brother
18831951
Birth: July 1, 1883 30 29Ryesgade 11, Århus domsogn
Death: January 2, 1951Christiansø, Bornholm Sønder h.
3 years
elder brother
18861930
Birth: January 13, 1886 32 32Ryesgade 3, Århus domsogn
Death: September 3, 1930
19 months
elder sister
18871974
Birth: August 13, 1887 34 33Vestergade 70, Århus Vor Frue sogn
Death: July 6, 1974
21 months
elder sister
18891890
Birth: May 12, 1889 36 35Vestergade 70, Århus Vor Frue sogn
Death: May 27, 1890Åby Østergaard, Åby sogn, Hasle herred
22 months
elder sister
18911968
Birth: February 20, 1891 37 37Vestergade 70, Århus Vor Frue sogn
Death: March 5, 1968Københavns amts sygehus, Gentofte
2 years
herself
18931984
Birth: February 22, 1893 39 39Vestergade 70, Århus Vor Frue sogn
Death: September 1, 1984
Shared note

Anna Christiane Hedevig Kampmann

kaldet: But

Født: 22-02-1893 på Vestergade 70, Århus Vor Frue sogn og døbt 20-06-1893 i Århus domkirke af provst Kampmann, Hjørring - datter af købmand Niels Øllgaard Kampmann og hustru Abelone Lassen på 39 år, Mejlgade 4, Århus. Faddere: Frk. Christiane Kampmann, Hjørring. Frk. Johanne Kampmann, ibid. Arkitekt Hack Kampmann, Pastor Th. Kampmann, Vejlby v. Grenå. Samt faderen. Kilde: KB-opslag 111, nr. 23. Århus Vor Frue sogn. År 1892-1895. KB_1892_C360B_G_011_0128a-fk

Se også: Fødte - KB-opslag 251, side Århus Domsogn. År 1892-1896. KB_1892_C358_G_021_0248a-fm

Erhverv: Fysioterapeut

Død 01-09-1984: Anna Christiane Hedevig Kampmann dør 01-09-1984, 91 år gl. Kilde: Leila Hansen, Supplement 1998 til Slægten Kampmanns Stamtavle

Folketællinger:

FT-1916: Chr. Winthersvej 17, 1. sal, Frederiksberg: Midlertidigt fraværende: A. Kampmann, enke. i Norge >> C. Kampmann - alias Anna Christiane Hedevig Kampmann, ugift, datter, i Norge Emilie Jensen, ugift, tjenestetyende, i Jylland Kilde: FT-opslag 38-41. Tillægsliste. FT1916_08012_01833

FT-1925 - 5. nov.: Chr. Winthersvej 17, 1. sal, Frederiksberg: Abelone Kampmann, f. 08-10-1853 i Hjørring amt, enke, husmor, rentrice, tilflyttet i 1914 fra Århus >> Anna Hedvig Kampmann, f. 22-02-1893 i Århus - alias Anna Christiane Hedevig Kampmann, ugift, datter, massøse samt 1 husassistent: Sørine Hjulmann, f. 1885 på Samsø, ugift Kilde: FT-opslag 24. FT1925_0496_00457.

FT-1930 - 5. nov.: Chr. Winthersvej 17, 1. sal, Frederiksberg: Abelone Kampmann, f. 08-10-1853 i Hjørring amt, enke, husmor, rentrice, tilflyttet i 1914 fra Århus >> Anna Christiane Hedevig Kampmann, f. 22-02-1893 i Århus, ugift, datter, massøse samt 1 husassistent: Sørine Hjulmann, f. 1885 på Samsø, ugift Kilde: FT-opslag 43. FT1930_00063_00158