Warla Jork, 18851978 (aged 92 years)

Birth December 16, 1885
Alias
Warla Kampmann f. Jork

Christening April 7, 1886 (aged 3 months)
MarriageChristian Peter Georg KampmannView this family
November 22, 1910 (aged 24 years)
Death of a husbandChristian Peter Georg Kampmann
November 26, 1965 (aged 79 years)

Death November 30, 1978 (aged 92 years)

Family with Christian Peter Georg Kampmann
husband
18811965
Birth: March 19, 1881 27 27Banegårdsvej 43, Århus Vor Frue sogn
Death: November 26, 1965
herself
18851978
Birth: December 16, 1885Horsens Vor Frelser sogn
Death: November 30, 1978
Marriage MarriageNovember 22, 1910Vartov kirke, Kbh., Vartov Hospitalssogn
Shared note

Warla Jork

alias Warla Kampmann f. Jork

Født: 16-12-1885 i Horsens Vor Frelser sogn og døbt 07-04-1886 i Horsens Vor Frelser kirke - datter af cand. jur. (sidenhen borgmester i Horsens, senere birkedommer i Fredensborg) Richard Villiam (William) Claudius Jork og hustru Ulrikka (kaldet Ulla) f. Stallknecht, 21 år gl. Faddere: Fabrikant Jørgen Cajus Stallknecht og hustru. Fru Dagmar Klein f. Zeltner af Kolding. Dr. Ludvig Lange. Tandlæge Samuel Prahl. Forældrene viet 09-10-1884. Kilde: KB-opslag 280, nr. 283. side 288. Horsens Vor Frelser sogn. Nim h. Skanderborg a. År 1882-1885. KB_C414A_B_016_K10-09-A.

Forældrenes vielse 09-10-1884: Ungkarl, cand. juris Richard Villiam (William) Claudius Jork på 34 år, af Horsens, gifter sig 09-10-1884 i Horsens Vor Frelser kirke med frøken Ulrikka Stallknecht på 20 år, af Horsens. Forlovere: Cl. Jork, provst i Vollersløv. Stallknecht, jernstøber i Horsens. Kilde: KB-opslag 35, side 33. Horsens Vor Frelser sogn. Nim h. Skanderborg a. År 1883-1888. KB_C414A_B_037_K02-04-A.

Gift 22-11-1910: Ungkarl, prokurist, Christian Peter Georg Kampmann, af Århus (f. 19-03-1881 i Århus, søn af købmand Niels Øllgaard Kampmann og hustru Abelone f. Lassen af Århus) gifter sig 22-11-1910 i Vartov kirke. Kbh. med frk. Warla Jork af Asminderød (f. 16-12-1885 i Horsens, datter af birkedommer (over Kronborg Østre Birk og Hellebæk Birk) Richard William Claudius Jork (f. 08-08-1850 i Rønne; død 26-05-1937 i Kbh.) og hustru Ulrikka Stallknecht (f. 22-05-1864 i Horsens Vor Frelser sogn; død 26-03-1953 i Kbh.), af Asminderød). Forlovere: Christian Johannes Kampmann, grosserer, Kbh. og birkedommer R. W. C. Jork, Fredensborg. Lysning ifølge kongebrev af 04-11-1910. Kilde: KB-opslag 83, nr. Vartov Hospitalssogn, Sokkelund herred. År 1900-1913. KB_1892_089_3_014_0120a-V.

Død 30-11-1978: Warla Kampmann f. Jork dør 30-11-1978, 92 år gl. Kilde: Leila Hansen, Supplement 1998 til Slægten Kampmanns Stamtavle

2 børn i ægteskabet.

Om faderen: Richard William Claudius Jork

R. W. C. Jork (født 08-08-1850 i Rønne; død 26-05-1937 i København)

Borgmester i Horsens fra 1900 til 1908

Med virkning fra 1. maj 1900 blev Richard William Claudius Jork borgmester i Horsens. Han var på dette tidspunkt byfoged, byskriver og borgmester i Viborg, men vendte hjem til Horsens, hvor han tidligere havde arbejdet i 20 år under kammerherre Christian von Jessen.

Jork var gift med Ulrikka Stallknecht (født 22-05-1864; død 1953), datter af fabriksejer Jørgen Cajus Stallknecht og Sophie Elisabeth Stallknecht (født Monberg).

I Jorks embedsperiode fuldførtes mange projekter. I 1903 blev der opført en renholdningsanstalt hvor både dag- og natrenovation blev behandlet; i 1904 fik Horsens sin fjerde privatbane da Horsens-Odder Jernbane åbnede d. 14. maj; Horsens Kommunale Elektricitetsværk blev indviet i 1906 og Horsens nye Kommunehospital ved Sundvej blev opført i 1908. Kommunehospitalet skulle afløse sygehuset i Kildegade, som i 1858 var blevet opført som erstatning for byens første sygehus, der var placeret i Klosterkirkegårdens nordøstlige hjørne.

D. 15. juni 1908 tog Jork afsked med byrådet, da han var blevet udnævnt til birkedommer i Kronborg østre birk fra d. 16. maj. I sin afskedstale kom han bl.a. ind på, hvordan han ofte var blevet anset for lidt for forsigtig med økonomien: "Der er bleven sagt om mig, og måske med nogen føje, at jeg har holdt igen, og det er tildels også rigtigt. men man må huske på, at vor by, i den tid jeg har virket her som borgmester, har været spændt hårdt for; i den tid har vi måttet låne 2 millioner, og står nu og skal låne over en million til. Derfor har økonomi været nødvendig".

Jork var birkedommer i Fredensborg indtil han i 1919 blev afskediget på grund af alder "i nåde og med pension".

Richard William Claudius Jork døde d. 26. maj 1937 i København kort før sin 87 års fødselsdag. Kilde: horsensleksikon.dk - om R. W. C. Jork

FT-1880: Skanderborg, Nim, Horsens Købstad, Horsens Købstad, Borgergade 32, Forhus, matrikkelnummer 552, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9993: Otto Frederik Aae, 40, Gift, Husfader. Godsforvalter, Aarhus Thora Alvilda Aae fødtHolmer, 35, Gift, Husmoder, Læsø Hjalmer Aae, 10, Ugift, ?? Børn, Horsens Svend Aae, 8, Ugift, ?? Børn, Horsens Emil Aae, 6, Ugift, ?? Børn, Horsens Axel Aae, 3, Ugift, ?? Børn, Horsens >> Richard William Claudius York, 29, Ugift, Logerende. Politifuldmægtig, Rønne Cathrina Birgitte Jensen, 22, Ugift, Tjenestepige, Horsens Johanne Elisabeth Edelmann, 16, Ugift, Tjenestepige, Horsens