Nanna Christine Camilla Steensen, 1872

Name
Nanna Christine Camilla /Steensen/
Birth September 25, 1872 33 30
Alias
Nanna Kristine Kamilla Danielsen f. Steensen og Nanna ChristineCamilla Danielsen f. Steensen

Christening November 24, 1872 33 30 (aged 1 month)
MarriageJens DanielsenView this family
September 25, 1894 (aged 22 years)
Birth of a sonKnud Bøje Danielsen
July 21, 1895 (aged 22 years)
Christening of a sonKnud Bøje Danielsen
August 18, 1895 (aged 22 years)
Death of a motherAne Madsdatter
after 1898 (aged 25 years)
Death of a fatherKnud Madsen Steensen
December 6, 1934 (aged 62 years)
Burial of a fatherKnud Madsen Steensen
December 11, 1934 (aged 62 years)
Death of a sonKnud Bøje Danielsen
June 21, 1969 (aged 96 years)
Burial of a sonKnud Bøje Danielsen
June 26, 1969 (aged 96 years)
Death

Family with parents
father
18391934
Birth: July 18, 1839Tårnborg sogn
Death: December 6, 1934Tornemark, Fyrendal sogn
mother
18421898
Birth: July 8, 1842Store Musse, Musse sogn
Death: after 1898Waterville, Marshall Country, Kansas, USA
Marriage MarriageJuly 10, 1867Nykøbing Falster kirke
5 years
herself
1872
Birth: September 25, 1872 33 30Ulfborg sogn
Death:
Family with Jens Danielsen
husband
1868
Birth: July 19, 1868Vemmetofte sogn
Death:
herself
1872
Birth: September 25, 1872 33 30Ulfborg sogn
Death:
Marriage MarriageSeptember 25, 1894Systofte kirke, Falster Sønder herred
10 months
son
18951969
Birth: July 21, 1895 27 22Bisserup, Holsteinborg sogn
Death: June 21, 1969Frederiksberg hospital
Shared note

Nanna Christine Camilla Steensen

alias Nanna Kristine Kamilla Danielsen f. Steensen og Nanna Christine Camilla Danielsen f. Steensen

Født: 25-09-1872 i Ulfborg sogn og døbt 24-11-1872 i Ulfborg kirke - datter af tømrermester Knud Madsen Steensen og hustru Ane Steensen f. Madsen, 30 år, på Bektoft. Kilde: KB-opslag 78, nr. 7. Ulfborg s. og h. Ringkøbing a. År 1865-1890. KB_C524_A_006_K03-19-A.

Gift 25-09-1894: Ungkarl Jens Danielsen på 26 år (f. 19-07-1868 i Vemmestofte, lærer i Bisserup på Sjælland, søn af bådfører Daniel Christensen og hustru Ane Rasmusdatter, Vemmetofte Strand) gifter sig 25-09-1894 i Systofte kirke, Falster Sønder herred med pige Nanna Christine Camilla Steensen på 22 år (f. 25-09-1872 i Ulfborg sogn, datter af tømrermester, gårdejer Knud Madsen Steensen og hustru Anne Madsen af Bjørup, Systofte sogn. Forlovere: Boje Bojesen, lærer i Systofte og gårdejer Knud Madsen Steensen af Bjørup, brudens fader. Kilde: KB-opslag 110, nr. 5. Systofte s. Falster Sønder h. Maribo a. År 1892-1930. KB_1892_652_3_009_0132a-V.

Folketælling:

FT-1901: Sorø, Vester Flakkebjerg, Holsteinborg, Bisserup, Holsteinborg Sogn, 2a, 75, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D5407: Jens Danielsen, 19-07-1868, Gift, Husfader, Skolelærer, Vemmetofte Præstø Amt - tilflyttet i 1894 fra Systofte, Fakse. Gift 1894, 2 levende og 2 børn døde i ægteskabet >> Kamma Kristine Kamilla Danielsen, 25-09-1872, Gift, Husmoder, -, Ulfborg Jylland - læs Nanna Christine Camilla Danielsen f. Steensen - tilflyttet i 1894 fra Systofte, Fakse. Gift 1894, 2 levende og 2 børn døde i ægteskabet Knud Boje Danielsen, 21-07-1895, Ugift, Barn, -, Bisserup Sorø Amt Nanna Danielsen, 15-02-1899, Ugift, Barn, -, Bisserup Sorø Amt Kristiane Andersen, 27-04-1880, Ugift, Tjenestetyende, -, Bisserup Sorø Amt Kilde: Original FT-1901, FT-opslag 272. FT1901_1005_00769.