Ane Madsdatter, 18421898 (aged 55 years)

Birth July 8, 1842
Alias
Ane Steensen f. Madsdatter

Christening September 18, 1842 (aged 2 months)
MarriageKnud Madsen SteensenView this family
July 10, 1867 (aged 25 years)
Birth of a daughterNanna Christine Camilla Steensen
September 25, 1872 (aged 30 years)
Christening of a daughterNanna Christine Camilla Steensen
November 24, 1872 (aged 30 years)
Marriage of a childJens DanielsenNanna Christine Camilla SteensenView this family
September 25, 1894 (aged 52 years)
Death after 1898 (aged 55 years)
Family with Knud Madsen Steensen
husband
18391934
Birth: July 18, 1839Tårnborg sogn
Death: December 6, 1934Tornemark, Fyrendal sogn
herself
18421898
Birth: July 8, 1842Store Musse, Musse sogn
Death: after 1898Waterville, Marshall Country, Kansas, USA
Marriage MarriageJuly 10, 1867Nykøbing Falster kirke
5 years
daughter
1872
Birth: September 25, 1872 33 30Ulfborg sogn
Death:
Shared note

Ane Madsen

alias Ane Steensen f. Madsen

Født: 08-07-1842 i Store Musse, Musse sogn og herred og døbt 18-09-1842 i Musse kirke - datter af væver Mads Nielsen og hustru Dorthe Jochumsdatter i Store Musse. Kilde: KB-opslag 167, nr. 112. side 224. Musse s. og h. Maribo a. År 1815-1843. KB_616_2_001_K05-14-A.

Gift 10-07-1867: Ungkarl, tømrersvend Knud Madsen Steensen på 28 år, af Nykøbing Falster (søn af husmand Mads Steensen i Tårnborg ved Korsør), gifter sig 10-07-1867 i Nykøbing Falster kirke med pigen Ane Madsdatter på 25 år, af Nykøbing Falster, tjenende hos apoteker Lassen (datter af væver Mads Nielsen i Musse sogn, Lolland). Kilde: KB-opslag 57, nr. 17, side 55. Nykøbing Falster. Falster Sønder h. Maribo a. År 1858-1891. KB_1891_649_2_014_0055a-V.

Død efter 1898: Ane Steensen f. Madsen dør efter 1898 i Waterville, Marshall Country, Kansas, USA. Kilde: Ægtefælles død.

Folketællinger:

FT-1845: Maribo, Musse, Herritslev, Herritslev By, et Huus, 29, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B9451: Mads Nielsen, 29, Gift, Selveierhuusmd og Væver hvoraf han lever, Døllefjelde Sogn, Marib. Amt Dorthe Jukkomsdatter, 29, Gift, hans Kone [Mads Nielsen], Musse Sogn, Marib. Amt Maren Katrine Madsdatter, 4, -, deres Børn [Mads Nielsen og Dorthe Jukkomsdatter], Do [Musse Sogn, Marib. Amt] >> Anne Madsdatter, 3, -, deres Børn [Mads Nielsen og Dorthe Jukkomsdatter], Do [Musse Sogn, Marib. Amt] Kirstine Jukkomsdatter, 31, Ugift, Huusfaderens Svigerinde, der af ham forsørges [Mads Nielsen og Dorthe Jukkomsdatter], Do [Musse Sogn, Marib. Amt]

FT-1850: Maribo, Musse, Herritslev, Herritslev, [68], Hus, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, A2527: Mads Nielsen, 34, gift, Husmand, væver, husfader [Dorthe Jocumsdatter], Døllefjelde [sogn, Musse herred, Maribo amt] Dorthe Jocumsdatter, 34, gift, hans kone [Mads Nielsen], Musse [sogn, Musse herred, Maribo amt] Maren Madsdatter, 9, ugift, deres barn [Mads Nielsen/Dorthe Jocumsdatter], Musse [sogn, Musse herred, Maribo amt] >> Anne Madsdatter, 8, ugift, deres barn [Mads Nielsen/Dorthe Jocumsdatter], Musse [sogn, Musse herred, Maribo amt] Johanne Madsdatter, 5, ugift, deres barn [Mads Nielsen/Dorthe Jocumsdatter], Herritslev sogn, Musse herred, Maribo amt Niels Madsen, 3, ugift, deres barn [Mads Nielsen/Dorthe Jocumsdatter], Herritslev sogn, Musse herred, Maribo amt

Forældrene:

FT-1860: Maribo, Musse, Øster Ulslev, Øster Ulslev, et hus, 68, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C6733 >> Mads Nielsen, 43, Gift, væver og husfader, Døllefjelde >> Dorthe Jokumsdatter, 44, Gift, Hans kone, Musse Stine Madsdatter, 10, Ugift, deres børn, Her i Sognet Karen Madsdatter, 5, Ugift, deres børn, Her i Sognet

----------

FT-1870: Lemvig Købstad - Vestergade ; 47; Nr. 39b, bagbygning Knud Madsen Steensen; m; 30; gift; Korsør; Lutheran; Huusfader / Tømmermester >> Ane Madsen; k; 28; gift; Nysted; Lutheran; Huusmoder Carl Christian Steensen; m; 2; ugift; Nykjøbing F.; Lutheran; Børn

Danish Emigration 1872-1905 Marshall County, Kansas:

Name, Age, Occupation, Destination, Residence, Date of Registration, Name of ship:

>> Steensen, Ane, 56, housewife, Waterville, KS, Bjøstrup, Maribo, 9/7/1898, Norge Steensen, Charles Valdemar, 14, laborer, Waterville, KS, Bjøstrup, Maribo, 9/7/1898, Norge Steensen, Knud Madsen, 59, entreprener, Waterville, KS, Bjøstrup, Maribo, 9/7/1898, Norge Steensen, Oscar Theodor, 16, laborer, Waterville, KS, Bjøstrup, Maribo, 9/7/1898, Norge Steensen, Sigvald Alexander, 18, gardener, Waterville, KS, Bjøstrup, Maribo, 9/7/1898, Norge

Kilde: skyways.lib.ks.us/genweb/marshall/danish%20emigration.html